הבחירות של דור העתיד

רגע לפני הבחירות, כולנו שרויים באווירה של שינוי, אך השינוי האמיתי לאו דווקא יגיע מהקלפי. למעשה השינוי יכול להתחיל בכל אחד ואחת מאיתנו, בכל גיל ובכל שלב בחיינו

בחורה עם מחשב נייד

גרטה תונברג בת ה-16 משוודיה העניקה השראה לנערים ונערות בכל העולם כשדרשה ממשלתה להפחית את פליטת גזי פחמן בהתאם להסכם פריז, וכעת היא אף מועמדת לפרס נובל. במעשיה, הובילה גרטה למגמה כלל-עולמית שבה נערים ונערות החליטו לצאת מהבית, להילחם למען כדור הארץ ולבקש מהמנהיגים לפעול בנושא שנוגע לכל אחד ואחת מאיתנו.

גרטה תונברג, דרשה להפחית את פליטת גזי פחמן (צילום: European Parliament)

בחודש מרץ האחרון התקיימה שביתת התלמידים הגדולה בעולם אשר הוציאה מיליון וחצי תלמידים מבית הספר להפגין לקידום הטיפול במשבר האקלים העולמי, מחאה שהובילה גם את תלמידי ישראל למחות כנגד אוזלת היד של הרשויות בכל הנוגע לטיפול במשבר האקלים. ובחודש יולי האחרון היה זה אור וייס בן ה-15 שעמד על בימת האו"ם ונשא דבריו באשר לדאגת הנוער לעתיד כדור הארץ. אור, פעיל במועצת התלמידים העירונית של רמת גן ובנו של ויקטור וייס, מנכ"ל מרכז השל לקיימות, דרש בנאומו ממנהיגי העולם לפעול לקידום כלכלה המבוססת על אנרגיות מתחדשות.

אור וייס, דרש לקדם כלכלה מבוססת על קיימות (צילום מסך)

צאלה פינטו, אם לארבעה מקיבוץ זיקים, הצליחה לגרום למשרד התחבורה לתגבר את קווי הרכבות הישירים מאשדוד, אשקלון והסביבה למרכז הארץ ובחזרה. פינטו הבחינה כי הרכבת שלוקחת אותה לעבודה ובחזרה עוצרת בכל תחנות הביניים, והיא נאלצת לבלות בכל יום 50 דקות נסיעה נוספות. פינטו החליטה שאת המצב הזה היא חייבת לשנות. היא גייסה שותפים לדרך, ביניהם גם את ארגון 'אנו', והובילה למהלך ובו בכל נסיעה נשלחו אלפי מיילים מנוסעי הרכבת לשר התחבורה ולרכבת ישראל עד שהלחץ עשה את שלו וכיום תושבי אשדוד נהנים מתגבור של קווי הרכבת הישירים.

[youtube mObQPx28264 nolink]

אם זה עדיין נראה לכם בלתי אפשרי, תשאלו את הפעילות העומדות מאחורי עמוד הפייסבוק 'אחת מתוך אחת' לפרסום עדויות של נשים שעוברות הטרדות מיניות, אשר הוקם שנים לפני מהפכת metoo. העמוד זכה לתפוצה של מיליוני צפיות והוביל לשינוי השיח הישראלי על היקף ההטרדות המיניות בישראל. דוגמה נוספת היא עיתון 'חדר המצב' שהוקם ב-2011 כדי לתת במה למאבקים בחברה הישראלית והגיע ליותר ממאה אלף עוקבים ומיליוני חשיפות.

הנערות והנערים האלו הם דוגמה לדרך שבה יחידים יכולים לפעול למען שינוי בכל שלב ובכל גיל בחייהם. אם גם אצלכם האקטיביזם בנפשכם ואתם לא רק מבקשים צדק אלא רוצים להוביל לצדק כל שעליכם לעשות הוא לגרום למקבלי ההחלטות להבין שיש באמת צורך בשינוי. נסו להבין מה בדיוק אתם רוצים לשנות ולמה המצב לא יכול להמשיך כמו שהוא. עליכם לבחון מי עוד בסביבה שלכם חושב כמוכם, לאיזה ארגונים יש אינטרס לקדם את השינוי ואיך הם יכולים לעזור לכם, וכמובן מי הם מקבלי ההחלטות שיכולים לפעול למען השינוי. שתפו את חבריכם למאבק, צרו דיון בנושא ותוכלו להגדיר טוב יותר את המטרות והמסרים שלכם. דרך התובנות שהשגתם תוכלו לצאת לדרך – הפגינו עמדתכם, הרימו עצומות, כתבו על מאבקכם ברשתות החברתיות עד שהמסר שלכם יגיע למקבלי ההחלטות, עד שהם ישתכנעו שיש להם אינטרס אמיתי להוביל את השינוי. הבחירות הארציות זו ההזדמנות של הציבור הרחב להשפיע. אך עלינו לזכור שההשפעה שלנו אינה מסתכמת בפעולה אחת המתקיימת בכל ארבע שנים.

השינוי האמיתי מתחיל בחברה האזרחית וארגוני המגזר השלישי שנמצאים במרחב הפעיל בין האזרח למדינה. מרחב שמאפשר לנו להיות אזרחים אקטיביים, פעילים וחיוניים.  כעת, זה זמן של דור העתיד – נערות ונערים שרוצים לשנות ולהשפיע, אל תקבלו את העולם כפי שנמסר לכם מהמבוגרים – על כל העוולות ואי הצדק שבו, אלא עשו כל שביכולתכם כדי להשפיע על עתידכם ועשו זאת בכל פעם שאתם מרגישים צורך לכך.

ענת מופקדי (צילום: מאיר זורובסקי)

הכותבת היא מנכ"לית 'אנו עושים שינוי