CARMEN.MAquia של להקת המחול בלט "היספניקו"

"כרמן מאקייה" של הכוריאוגרף רמירז סנסאנו, בביצועה של להקת המחול בלט "היספניקו" היא יצירה עם אינטרפרטציה עכשווית. המחול המהפנט מורכב משילוב של כמה סגנונות ריקוד, והשילובים יוצרים הרמוניה מרתקת.

בלט היספניקו - כרמן צילום פאולו לובו (3) (2)

 

CARMEN.MAquia של להקת המחול בלט "היספניקו"

כוריאוגרפיה:  גוסטבו רמירז סנסנו GUSTAVO RAMIREZ SANSANO))

 מחול מייצג את האומנות במיטיבה, הוא מגבש בתוכו קשת של מרכיבים שכל אחד ואחד מהם מפעים כשלעצמו, וכשכולם יחד: התנועתיות המופלאה והמרהיבה, המוזיקה, התלבושות, התפאורה, הדבר –   מתגבש ליצירת אומנות מרגשת וחד פעמית. הידיעה שהפלא הזה יכול לחזור על עצמו שוב ושוב משמחת עד מאוד.

"כרמן מאקייה" של הכוריאוגרף רמירז סנסאנו, בביצועה של להקת המחול בלט "היספניקו" היא יצירה עם אינטרפרטציה עכשווית. הרקדנים נותנים ליצירה ביטוי מודרני. המחול המהפנט מורכב משילוב של כמה וכמה סגנונות ריקוד, והשילובים הללו יוצרים הרמוניה מרתקת. הריקוד משלב בתוכו  סגנונות ריקוד של מחול מודרני עם אלמנטים של הבלט הקלאסי, ויוצר רצף תנועתיות מהפנט. אין רגע דל על הבמה כל הזמן יש התרחשויות, אנו עוברים מריקוד של קבוצת הרקדנים לריקוד זוגי או יחידני בזרימה מושלמת.

הקטעים שבהם הרקדנים כולם יחד נמצאים על הבמה מפעימים –  לא פחות מזה. ההרמוניה, התנועות המושלמות, הנשגבות שבתנועות, יוצרים התרגשות והתעלות, וכשנדמה שאי אפשר יותר מזה, מגיע קטע נוסף והלב מתרחב. אולי כאן המקום לציין כי בלט היספניקו חרט על דגלו לתת ביטוי להשפעה התרבותית ההדדית בין  המהגרים ההיספניים והלטיניים בארה"ב לבין התרבות האמריקאית בה הם יוצרים.

היצירה מציגה מולנו כרמן חופשיה יצירתית ונועזת, אשה שאינה נכנעת לתכתיבי הסביבה ושמרנותה המנסה שוב ושוב לאלף את הנשים להשלמה ופשרה. הרקדנית המגלמת את כרמן היא מצוינת, היכולות שלה מרהיבות והיא מושלמת לתפקיד, יש לה את הכריזמה והיכולת לסחוב את המופע על כתפיה, היא זוהרת, היא גמישה, התנועות שלה מרתקות – לעיתים נדמה היה שהיא בכלל לא נוגעת ברצפת הבמה שהיא בכלל מרחפת שם. אף הרקדן המגלם את דון זוזה הראה יכולות מפעימות והיווה בן זוג מושלם עבור כרמן. ההתחברות בין שניהם עבדה מצוין. אין ספק שהלהקה כולה הראתה יכולות מעולות. הכימיה בין חברי הלהקה הייתה מושלמת, בואו של לוחם השוורים שליבה של כרמן יוצא אליו – מהפנטת, האופן בו הוא מופיע על הבמה ומציג את עצמו גורם ללב לדלג על פעימה. לא בטוח מי היו מרשימים יותר הנשים או דווקא הגברים שבחבורת הרקדנים. בהיותי חובבת נלהבת של מחול מודרני הקטעים שבהם הלהקה כולה נמצאת על הבמה וכל אחד מהרקדנים עושה את הריקוד שלו בתזמון מדויק מרגשת אותי כל פעם מחדש, במופע "כרמן מאקייה" החיבור יחדיו של הלהקה כולה על הבמה היה מושלם, התנועות היו מורכבות ומרתקות. ניתן היה לחוש בעושרה של הכוריאוגרפיה – במורכבותה, בעושר הרבדים, מחול מודרני הבנוי על היסטוריית ריקוד ענפה – כל פעם מחדש היכולות הפיזיות הללו שנעשות בקלילות זורמת מרגשות אותי שוב ושוב.

אין ספק שלאסתטיקה של המחול יש משקל לא מבוטל בהנאה מן המופע, התפאורה והצבעים השולטים הם שחור ולבן, הרקדניות לבושות בשמלות לבנות יפיפיות נוגעות לא נוגעות בגופן מגלות לא מגלות חלקים מהגוף הנשי, כרמן עצמה לבושה בשמלה שחורה, מרהיבה. אף תלבושתם של הגברים מוצלחת ביותר, ניתן כמעט לחוש את קלילותן של התלבושות על הגוף, התפאורה עצמה מינימליסטית לכאורה –  ישנם אלמנטים לבנים על הבמה המשנים צורתם לפי הצורך, ומעל תלויים רישומים של פיקסו, אשר היווה השראה למופע הזה, הן ברמה הצורנית והן ברמה הרוחנית.

בלט היספניקו - כרמן צילום פאולו לובו (2) (3)

ידע מוקדם באופרה, במוזיקה, ביסודות שמהם שאוב המופע המרהיב הזה מן הסתם היו מעשירות את החוויה – אולם גם אם הנך הדיוט מוחלט בכל התחומים הללו – ההנאה מובטחת, אלו הם 65 דקות של עונג עשיר מרהיב ויפייפה – רוצו לראות.

Karen Agmon
ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. karen1@yaar.net https://www.facebook.com/karen.agmon