האשמת הקורבן המטרידה של יהודה גליק

לעולם לא נדע מה חלף בראשו של ח"כ יהודה גליק כשכתב הודעות אינטימיות לאשת יחסי הציבור יוספה ברק, אך בניסיונו להתגונן, הוא חטא בהאשמת הקורבן והבקיע גול עצמי

פרשת ההטרדה המינית לכאורה אליה נחשפנו אתמול, שבה מאשימה אשת יחסי הציבור יוספה ברק את ח"כ יהודה גליק מעוררת הרבה סימני שאלה ומעלה לא מעט סוגיות עקרוניות.

יוספה ברק היא אשת תקשורת פעילה מאוד ברשתות החברתיות המרבה לבקר בכנסת ולעסוק בפעילות יחצ אג'נדיאלית בתחומים שונים. כשאר דיווחה ברק לראשונה על כך שהוטרדה מינית בכנסת זה לא היה מפתיע במיוחד. נשים מוטרדות בכל מרחב ציבורי ולא ציבורי אפשרי, למה שזה יהיה שונה בכנסת? בתחילה לא חשפה ברק את זהות המטרידן אך כאשר הוסר צו איסור פרסום על הפרשה היא הפנתה את האצבע המאשימה כלפי ח"כ יהודה גליק ופרסמה צילומי מסך של שיחות וואסטפ בינה לבין ח"כ גליק  הכוללות התבטאויות שחורגות מהמקובל בין אנשים שיש ביניהם יחסי עבודה בלבד, גם אם חסר תיעוד מלא של השיחות ושל הקשרן.

"הח"כ החל "לתבל" את שיחותינו המקצועיות ברמיזות  מיניות". יוספה ברק  (אלבום פרטי)

כך כתבה יוספה ברק:

"בפברואר האחרון, הכרתי חבר כנסת לבבי. אדם משכמו ומעלה. הוקסמתי מן הערכים אותם הפגין, מרצונו להיטיב עם נשים, עם אנשים ובכלל. אך התחוור לי כי מדובר באחיזת עיניים. אותו חבר כנסת טווה את קוריו סביבי כעכביש ואני לא הבחנתי בהם. סנוורתי מדמותו והמיתוס השזור בשמו. גיבור ישראל. גורם שלישי הציע לשנינו להתחבר מקצועית. שוחחנו בטלפון והחלטנו להיפגש. פניתי אליו לתיאום הפגישה, הח"כ כתב לי במאור פנים והוסיף כי "הכבוד כולו שלו". ישבנו במזנון הח"כים בכנסת. הוא דאג להיראות ברבים. הציע לי להצטרף אליו למאבק בעישון, קפצתי על המציאה כמוצאת שלל רב. מעולה, זוהי הרי האג'נדה שלי.

כך הוזמנתי לישיבה של ועדת הכספים בכנסת ולאחריה לוועדה נוספת שנוהלה ע"י אותו ח"כ. הוצגתי בפני הנוכחים, כמי שהוזמנה על ידו ובתום הישיבה הוחלט כי אפעל להשיג מימון לפרויקט ואף אגייס קובעי דעת קהל. להפתעתי, הח"כ עמד לרשותי בכל עת, אם בתכתובות מקצועיות, אם ברעיונות מופרכים ונועזים, הוא בחר בהצעותיי, והעדיפן על פני אנשי המקצוע בלשכתו. לאחר שבועות מספר, בתי הצעירה שברה את ידה והוזמנה ע"י הח"כ למשכנו, בכדי לחתום על הגבס שלה. הח"כ השקיע ממש בקטנה שלי, לקח אותה לסיור, הראה לה את מגילת העצמאות ואף הגדיל וביקש ממנה לשבת בכיסא הנשיא. לבי עלה עליו  גדותיו.

אזי החל הח"כ "לתבל" את שיחותינו המקצועיות ברמיזות מיניות. הוא החל להביע בפניי תשוקה. עם הזמן התכנים החלו להפוך קשים יותר והוא אף ביקש שאאמן אותו מינית.

לאחר שהתעמתי איתו. הוא התנצל, לקח אחריות, ביקש שאמחק את ההודעות ואף ניסה לברר אם אני מעוניינת בכסף. החלטתי להתלונן, מבלי לנקוב בשמו. עשיתי זאת בתכנית "הצנרת". תרעומת קשה הופנתה נגדי ע"י צבא טרולים וטוקבקיסטים אפלים. יש לי הרי שיער ורוד ומחשוף, דמי מותר. אני ביקשתי זאת הרי. הוא סה"כ בן אדם. משום מה לא נתקלתי בחוק האוסר עליי להתהלך עם שיער ורוד ומחשוף. לעומת זאת נתקלתי בחוק, האוסר עליו להטריד אותי מינית. התבלבלו היוצרות.

באותה עת נחשפתי לעובדה כי נגד חבר הכנסת, קיימת מתלוננת נוספת, קולגה שלו, שבחרה לשתוק. הגשתי תלונה. הוזמנתי לחקירה בלהב 433. בכיתי כמו תינוקת. אמרתי לחוקרת ש"בכלל לא ידעתי שזה כואב לי". אני הרי כל כך רגילה לחיות בהדחקה. החוקרת ליטפה אותי ואמרה ש"רואים שזה כאב של שנים". היא ליוותה אותי לשירותים מספר פעמים, לשטוף את פניי זרועי הדמעות. זה לא שינה את החלטת המשטרה לסגור את תיק החקירה.

יהודה גליק, אני מודיעה לך רשמית כי אני מערערת על החלטת המשטרה לבטל את תיק החקירה נגדך. אני אתבע אותך אזרחית ואמצה כל דרך אפשרית בכדי שהצדק יצא לאור. אני מקווה שהמתלוננת הנוספת תאזור אומץ ותחשוף את הפגיעה שלך בה."

"ברק היא אישה פורנוגרפית". ח"כ יהודה גליק (צילום: יוסי זליגר)

בעקבות פרסום הפרשה ולאחר שהמשטרה סגרה את התיק נגד גליק בשל חוסר בתשתית לביצוע עבירה פלילית, התראיין הבוקר גליק בתכניתה של אילנה דיין בגלי צה"ל. אפשר היה לצפות שאולי הוא יתנצל על כך שחיזר אחרי ברק בעקשנות יתר, שיגיד שהוא מבין שפניותיו אליה לא היו נאותות, שהוא מצטער שהיא חוותה זאת כהטרדה, אך זה לא מה שקרה בראיון.

את דבריו הוא פתח בקביעה שתלונתה של ברק היא תלונת שווא שקרית. הוא אמר שהתפתח בינו לבין ברק שיח שבו סיפרו זה לזו דברים אישיים, דיברו על קשיים ועל מצוקות, אך  טען שלא היה פלרטוט או רומן או שיחות אירוטיות, זאת מבלי שנתן הסבר כלשהו להתבטאויות שקשה לפרשן שלא כהתבטאויות בעלות אופי מיני. הוא בחר לתקוף את ברק ואת דמותה, התייחס לתכנים שפרסמה בפייסבוק הפרטי שלה וכינה אותה "אישה פורנוגרפית שמתרגמת שיחות פרטיות לפורנוגרפיה". האשמת הקורבן במיטבה וגול עצמי עצום לגליק ולתדמיתו הנקיה.

נראה שבין ברק וגליק אכן התקיימו שיחות שחורגות מהמקובל בין אנשים ביחסי עבודה וברק מדווחת שהרגישה מוטרדת. גליק, כמו גברים רבים במצב דומה, לא רואה את עצמו כמטרידן. ייתכן שהוא ניסה, באופן לא מוצלח, לחזר אחריה ושנתן פרשנות לא נכונה לתקשורת איתה, אך אין ספק שטעותו הגדולה היא בניסיון שהוא עושה עכשיו להתנער מהפרשה ולהניח את האשמה לפתחה של ברק.