8 טעויות שמונעות ממך לרדת במשקל

החלטתן לאכול בריא, קניתן לחם מקמח מלא וחלב עיזים ואפילו התחלתן להנביט קטניות. אבל יום אחד את מגלה שלמרות זאת, המשקל לא זז. הדיאטנית נטע גולן מסבירה איפה טעיתן

לפני עשרים שנה כשהייתן עושות דיאטה, קיבלתן תפריט, מאוזן. בכל ארוחה אכלתן פחמימות, חלבונים, מנת שומן וירקות, עשיתן פעילות גופנית, אכלתן כל שלוש שעות – כי אסור היה להיות רעבות. ויכולתן לאכול צ'ופר אחד ביום. זה פחות או יותר סיכומן של גישות שמרניות לירידה במשקל.

כשהגישה הזו עובדת ומשיגה את התוצאות הרצויות, מצוין!  אפשר להמשיך איתה לבריאות טובה ואריכות ימים.

אבל נניח שהגישה הזו לא עובדת עבורכן ואתן מחפשות דרך אחרת. יותר ויותר אנשי מקצוע בתחום התזונה וההרזיה מכוונים לאורח חיים בריא ולא לדיאטה. יחד עם זאת, כולנו עושים דיאטה.

פרוש המילה דיאטה: אורח חיים. מה שאומר שאם אתן אוכלות ומשמינות אתן בדיאטת השמנה, אם אתן אוכלות ומרזות – אתן בדיאטת הרזיה, יש גם דיאטה צמחונית, דיאטה טבעונית ודיאטה לפי סוג דם.

דיאטה צמחונית יכולה להיות דיאטת הרזיה או השמנה תלוי כמה תאכלו, אבל בסופו של דבר כולנו עושים דיאטה. כל הזמן. אז נניח שנמאס מתפריטים דלי קלוריות, אתן מרגישות שנתתן לזה מספיק ניסיונות ואתן רוצות לפתוח בדרך חדשה. החלטתן לאכול יותר בריא ויש שאיפה קטנה בלב, גם לרזות, אפילו  קצת. התחלתן להכניס למטבח מוצרים מקמח מלא, מוצרים ללא גלוטן, הוצאתן מוצרי חלב, עברתן לעיזים וכבשים ואפילו התחלתן להנביט קטניות. אבל המשקל לא זז.

מבאס. אבל אתן בדרך הנכונה. כדי לרדת במשקל ללא דיאטה חשוב לעבור לתזונה בריאה יותר, יחד עם זאת, יש לשים לב לטעויות הנפוצות. הבשורה הטובה היא, שבעזרת כמה דיוקים קטנים אפשר לרדת במשקל ובגדול, בצורה בריאה ובדרך הנכונה.

אז מה הן הטעויות הנפוצות?

1.  עודף מידע

בתפריט אחד אסור סוכרים, בתפריט שני אסורים מוצרי חלב, ובתפריט אחר אסור להתקרב לאגוזים. וברגע שאת משלבת כמה גישות תזונתיות, מגוון המזונות שלך יורד ואז את נשארת עם גזר וחסה, אה גם בלי גזר. רק חסה.

התיקון: אין דרך תזונתית טובה או רעה, יש דרך שמתאימה לך לערכים שלכן ולאורח חייכן. לכן, בחרו תוכנית אחת, לימדו אותה והיצמדו אליה. זיכרונות עבר הכניסו למגירה.

2. מה באמת בריא?

מזון בריא הוא כל מזון טבעי, לא מתועש ולא מעובד.

התיקון: כשאוכלים  מזון בריא חשוב להיות יצירתיים ומנוהלים. זכרונות ממזונות ומוצרי דיאט למינהם שנחשבו "מותרים" בדיאטות דלות קלוריות. אינם נחשבים בריאים. ולעומת זאת אחרים כמו אגוזים, אבוקדו וטחינה שעשירים בשומן בלתי רווי טובים עבורנו מאד.

3. כמה פעמים צריך לאכול במשך היום?

בדיאטות קודמות למדנו שצריך לאכול כל שלוש שעות.

התיקון: ברגע שבחרתן לאכול מזון בריא, נהדר! עכשיו לימדו להקשיב לגוף ולאותות הרעב והשובע. הגוף שלנו הוא סופר הקלוריות הכי מדויק שיש. כשאתן אוכלות מזונות עשירים בשומן הוא ישחרר חומרים שיאותתו מהר יותר למרכז הרעב והשובע על שובע. תנו לשובע לעבוד בשבילכן.

4. כמה מותר לאכול?

לעתים טועים לחשוב שאם מזון הוא בריא  אז אפשר לאכול ממנו בלי הגבלה, כי בריא זה נהדר.

התיקון: גם מזון בריא מתפרק לרכיבים שיודעים לייצר שומן בגוף ועל כן רק הקשבה לאיתותי הרעב והשובע תוכל לעזור לכן לדעת האם זה נכון לאכול את המזון הזה עכשיו או לא. "שטויות, זה רק אפרסק",  זה משפט ישן ואולי נכון, אם החלטתן להישאר בגישת ספירת הקלוריות. בתדר של בריאות, גם אפרסק שאוכלים שלא מתוך תחושת רעב מפר את איזון הגוף ובעיקר גורם לניתוק נוסף מתחושות הרעב והשובע וגורם לתחושה לא נעימה בגוף שאותה אנחנו רוצים להרגיע, בדרך כלל עם איזה אגוז… אולי שניים.

5. אפשר בלי פעילות גופנית?

למעשה, אין קשר בין ירידה במשקל ופעילות גופנית. ליויתי נשים שירדו ק"ג רבים במשקל ללא עשיית פעילות גופנית. הקשר בין אכילה לבין ספורט, גורם לנו לאכול יותר כשאנו עושות פעילות גופנית.

התיקון: עשו פעילות גופנית לשם בריאות והנאה ואיכלו מזון בריא בהתאם לתחושות הרעב והשובע שלכן.

6. חייבים את כל אבות המזון בארוחה אחת?

נכון שחשוב לגוף שלנו לקבל את כל רכיבי המזון, יחד עם זאת זה לא חייב לבוא באותה ארוחה. ברב המקרים אנחנו נמצאים דווקא בחסרים של מינרלים וויטמינים ולא של קלוריות או חלבונים.

התיקון: תסתכלו על ילדים, איזון באכילת ילדים יכול להתרחש גם במהלך שבוע. הם יכולים לאכול יום שלם את אותו מזון ואז לאזן ביום השני. צאו מגבולות האמונה שלכם, בעולם השפע שאנו חיים בו צריכים לדאוג בעיקר לצריכת ירקות ופירות. דרך הקשבה לצרכי הגוף, הגוף יאזן את עצמו.

7. הכל או לא כלום?

"או הכל או כלום  – כבר ממילא הרסתי היום, אז מה זה משנה", מכירות את המשפט הזה?  שינוי תזונתי כמו כל שינוי זהו תהליך. נשים רבות שאני מלווה עוברות תהליך פרידה ממזונות מסויימים שהיו רגילות לאכול.

התיקון: דמו את השינוי התזונתי כמו פרידה מאדם. יש בה עליות וירידות ולאט לאט מתייצב המצב החדש. ככל שאתן נמשכות למזונות שעושים לגוף שלכן טוב, ולמחשבות להיות קלות ושמחות, כך המוח ימשך יותר ויותר למזונות שאוהבים אותו באמת

8. כמה באמת אפשר לרדת?

כשעוברים לאכילה בריאה קצב הירידה במשקל איטי יותר מאשר אם חותכים לגוף את צריכת הקלוריות לחצי.

התיקון: תהיו סבלניות, הגוף יגיב בקצב שלו ובזמן שלו. ככל שתהיו מדוייקות יותר בהקשבה לאיתותי הגוף תוכלו לראות ירידה משמעותית יותר במשקל. קצב ירידה איטי מאפשר גם לשנות את האמונות הישנות, לייצר מנגנוני הגנה חדשים שהם לא קילוגרמים, להרגיש יותר ויותר אהובות, מוגנות ובטוחות בעצמכן.  ולעצב את העצמי הרזה שלכן בלי לפחד מההצלחה.

—————————————————————————————————————————————————————-

נטע גולן  דיאטנית קלינית, בעלת האתר "אוכלים נכון, חיים נכון" ומנהלת הקורס "לשנות את ההרגל ולרדת במשקל"