8 טיפים לפיקניק צרפתי מושלם

פיקניק הוא אחד מ"ענפי הספורט" החביבים על הצרפתים. זה רגע להנות במסגרת ארוחה נעימה וטעימה, במשך כמה שעות, בה כל אחד מביא משהו טעים

השמש בחוץ ועונת הפיקניקים נפתחה זה מכבר. מי שהמציאו את הפיקניקים הם הצרפתים כבר במאה ה-13, אבל רק ב-1789, אחרי המהפכה הצרפתית, יצאו אזרחי העם המשוחרר לפארקים ולחצרות שבעבר היו שמורים לאנשי המלכות, וכבשו אותם בסלסלות ויריעות פיקניק.

פיקניק הוא אחד מ"ענפי הספורט" החביבים על הצרפתים. זה רגע להנות במסגרת ארוחה נעימה וטעימה, במשך כמה שעות, בה כל אחד מביא משהו טעים. לאכול, לשתות, לשחק ולצחוק. לכן זה לא מפתיע שברגע שהשמש יוצאת חופי הים, היערות, הפארקים, המדשאות, הגנים והחצרות מתמלאים במפקנקים שפורשים את השמיכות הצבעוניות ומניחים סלים מלאים כל טוב לכמה שעות של פיקניק מהנה.

פיקניק שאטרסטוק צילום By Sjale

הפיקניק הוא תירוץ נחמד להפגש עם משפחה או עם חברים, להתמזג עם הטבע ולהנות ביחד בצורה בלתי שגרתית, לא בבית ולא במסעדה או בית קפה. עד כמה הצרפתים אוהבים פיקניק? ביום הבסטילה בשנת 2016 התקיים בצרפת הפיקניק הגדול ביותר בהיסטוריה לאורך 20,400 ק"מ. הנה כמה טיפים לפיקניק צרפתי מוצלח שלמדתי לעשות מחבריי הצרפתים:

1.שימו לב למזג האוויר

 לכולם יש בראש את התמונה הזאת של פיקניק בצל מתחת לענף עץ ירוק כשהרוח הקלילה מלטפת את ראשי המשתתפים. כל זה טוב ויפה אבל ישראל של היום עשירה בחום ובלחות. לא כדאי לצאת לפיקניק בימים של חום כבד. שימו לב לתחזית מזג האוויר והתחשבו בה. בהתאם לכך, אל תביאו לפיקניק ביום חם סלטים או מאכלים על בסיס מיונז, גבינה או דגים, שיחמיצו או יתקלקלו מהחום כבר בדרך לפיקניק.

2. אל תשכחו את הדברים הקטנים

 אין דבר מייאש מלהגיע ליעד הפיקניק (במיקום רחוק מאוד) ולגלות שאתם לא יכולים לפתוח את בקבוק היין הלבן שקיררתם לילה לפני כי שכחתם חולץ פקקים. כדאי לעשות רשימה ערב מראש של כל הדברים ההכרחיים לפיקניק, אותם דברים קטנים שעושים את ההבדל בין פיקניק בלתי נשכח לסתם עוד פיקניק (אל תשכחו גם קרם הגנה מהשמש, תכשיר דוחה יתושים, ומשחה להרגעת עקיצות).

3. מצאו נושא קולינרי אחיד

בצרפת יש כמה מאכלים מסורתיים שמביאים לפיקניק, לדוגמא מלון, ירקות, גבינות קשות, לחמים פרוסים, חמוצים ולעתים עוף קר וחרדל. אם עושים פיקניק רב-משתתפים כדאי לבחור נושא, לדוגמא: פשטידות, סלטים, מתוקים וכל אחד מביא משהו אחד. חשוב לתאם מי מביא שתיה, מי מביא מנות מלוחות ומי מתוקות כדי שלא יהיו כפילויות.

4. הביאו אוכל כדי לחלוק אותו

 כמה מצחיק זה כשעושים פיקניק משותף וכל אחד מביא משהו "לעצמו"? זה בדיוק הפוך מרעיון הפיקניק המסורתי, שבראשו עומדת החברות וההנאה המשותפת מהחברה ומהשותפות.

5. אל תתפשרו על האיכות

 נכון שאתם לא הולכים למסעדת מישלן אבל זו לא סיבה להביא כיבוד שאינו משובח. בחרו לחם נפלא, פירות העונה, נקניקים משובחים. לפיקניק מביאים חומרי גלם ואיכותם צריכה להיות מושלמת.

6. השקיעו מחשבה בשתייה

 פיקניק עורכים ביום יפה וכשחם בחוץ, כלומר: כשצריך לשתות הרבה. אל תשכחו לדאוג למים כשתיה בסיסית. הצרפתים אוהבים לשתות בפיקניק גם משקאות קלים וגם אלכוהול קליל, לדוגמת בירה לבנה, סיידר תפוחים, יין רוזה וכשחוגגים- אפילו בקבוק שמפניה.

מאיה גז צילום גילי חן

7. מיצאו מיקום אסטרטגי

 פעם עשיתי פיקניק רומנטי עם בעלי על ספסל עם בקבוק יין ושתי כוסות פלסטיק. זה היה הפיקניק הכייפי ביותר שעשיתי בחיי. לכל פיקניק יש את המשתתפים שלו, האופי שלו והמיקום שלו. חישבו על כך מראש (בהתאם לגיל משתתפי הפיקניק): הצרפתים אוהבים לפקנק בפארקים, ביער, על דשא מתחת לעץ או סמוך למקור מים.

8. חישבו על כדור הארץ

 קרוב לוודאי שאחרי פיקניק מוצלח תרצו לחזור למקום הזה בקרוב או עוד תקופה מסויימת. אל תשכחו לנקות אחריכם, ועדיף ללא שקיות ניילון, אלא בעזרת שקיות נייר- אחת לפסולת והשניה למיחזור.

** הכותבת היא ד"ר מאיה גז, מומחית לצרפת ותרבותה. מרצה וחוקרת באוניברסיטת תל-אביב ובמכללת הדסה בירושלים. ליצירת קשר ולהזמנת הרצאות הכנסו : mayaguez.co.il