8 הטעויות הכי גדולות שאנו עושות בקניית בגדים: למה הארון שלך מלא בגדים ועדיין אין לך מה ללבוש

סטיילינג פורום סופי (3)

זה קורה כל כך הרבה פעמים – אני ניצבת נדהמת מול ארון הבגדים של לקוחה עמוס וגדוש בפריטים לרוב, כשהתלונה הכמעט קבועה "יש הרבה דברים ועדיין אין לי מה ללבוש". וכשבכל פעם מחדש כשאת צריכה להתלבש, את בוהה ובוהה מול ארון (מלא) ותוהה מה ללבוש – זה מעייף ומתסכל (במיוחד שבסוף לובשים שוב את אותו דבר).
הבשורה הטובה היא שיש פתרון לבעיה ולא רק שהוא קל ליישום, אלא הוא גם יחסוך לך הרבה כסף (להפסיק לקנות "סתם" דברים) וזמן (בבהייה ותהייה).

והפתרון הוא … לקנות נכון ולהמנע (עד כמה שניתן) מ- 8 הטעויות הגדולות והנפוצות שרובנו עושות בקניית בגדים.
( ולצער כולנו, מספיק אפילו שרק אחת מהן תתקיים על מנת שבארון שלך יהיו שלל פריטים גלמודים שלא נלבשו ולא מילאו את ייעודם – לעשות אותך יפה).

והנה הן 8 הטעויות:
1. חושבת פריט ולא חושבת על מראה
 שלם
את רואה חולצה יפה בחנות, המחיר סביר – את קונה בלי יותר מחשבה. אבל החולצה היא תמיד רק פריט אחד שהוא חלק מהמראה השלם. אז רגע לפני שאת קונה, חשבי על על כל המראה: איך אפשר ללבוש את החולצה? האם אפשר ללבוש אותה עם כל גזרה של חצאית ומכנסיים? האם אפשר ללבוש אותה בכל מיני ווריאציות? אם לא עולים לך מייד כמה מראות אפשריים – כדאי להשאיר את הפריט בחנות.

2. לא חושבת איך לשלב עם פריטים אחרים במלתחה שלך
נחזור שוב לחולצה המשגעת בחנות שאת ממש חושקת בה, האם יש לך בארון פריטים שיכולים להתאים לה ולהשתלב איתה בקלות? אני מכירה המון נשים שקונות מכנסיים/חצאית לחולצה מסויימת  ולהפך – כך אמנם יש לך שילוב, אבל רק אחד וכמה כבר אפשר ללבוש את אותו שילוב?? אם את לא יכולה לחשוב באופן מיידי על מספר מכנסיים ו/או חצאיות מהארון שלך שיכולים להשתלב עם החולצה שאת רוצה לקנות– השאירי אותה בחנות. אם אין לך עם מה ללבוש אותה – היא תשאר בארון.

3. לא חושבת על הצרכים
אחד הדברים החשובים בבניית מלתחה יעילה וטובה הוא התאמה של הבגדים הנכונים לצרכים היומיומיים. רגע לפני שאת מושיטה את כרטיס האשראי שלך חשבי – האם אני יכולה ללבוש את הבגדים לעבודה? האם הבגד מתאים לצרכים שלי?  אם ליומיום שלך את צריכה בעיקר בגדי קז'ואל (או סמראט קז'ואל/ספורט אלגנט וכו)-  אין לך מה לקנות שמלות מפוארות, חולצות עמוקות מחשוף ונעלי עקב אימתניות יפים ומסוגננים ככל שיהיו.

4. לא חושבת על מה יש לך בארון (ואולי גם לא יודעת)
ראית שמלה שחורה חביבה במחיר סביר, את יודעת איך לשלב איתה אביזרים, יודעת שתתאים לך לעבודה, המחיר סביר, את קונה.
וכשאת פותחת את הארון להוסיף את הרכש החדש, את מגלה שכבר יש לך אחת ממש דומה- ככה זה שמרוב עצים לא רואים את היער, לא יודעים מה יש.
המלצתי – עשי שופינג בארון. פעם בכמה חודשים אני בודקת מה בדיוק יש לי במלתחה – האם יש דברים שכבר לא מתאימים, או להפך, משהו שלא לבשתי ובהחלט יכול להיות שימושי מאד. אם כבר יש לך פריט מאד דומה, חבל לקנות עוד אחד שלא יעשה יותר מידי הבדל, כדאי לפריט לביש ויפה אחר.

Kozzi-frustrated-woman-choosing-clothes-1774 X 1183

5. קונה פריטים לא נוחים
לפני מספר שבועות קניתי כפכפי עץ צהובים משגעים ויפים, כבר שמדדתי אותם הבנתי שנוחים מאד הם לא, אבל הייתי כל כך שבוייה בכמה הם יפים וקניתי אותם. אחרי נעילה אחת, שהשאירה את כפות הרגליים שלי פצועות ומדממות, הם הונחו במקום של כבוד בסוף מגירת הנעליים ולא יצאו משם (כן, כן גם לי זה קורה). אז זה נכון שהרבה פעמים אנחנו מוותרות על נוחות לטובת סגנון ומראה, אבל בסופו של יום אף אחת לא ממש רוצה לסבול ופריט שלוחץ, כואב, פוצע ומונע מאיתנו נוחות בסיסית – נשאר בסוף בארון.
כשאת מודדת פריט/נעליים – הישארי איתו מספר דקות וחשבי האם את יכולה ללבוש/לנעול אותו יום שלם? אם כבר בהתחלה הוא מרגיש לוחץ ולא נוח – לא לקנות.
ואל תאמיני לאף מוכרת שתגיד לך שזה מתרחב ומתאים את עצמו אל הגוף, הפריט צריך להיות נוח עכשיו

6. קונה פריטים שגורמים לך להרגיש לא בנוח
יכול להיות שהפריט יהיה נוח פיזית, אך עדיין יגרום לתחושת אי נוחות ונינוחות – חולצה עם מחשוף עמוק מידי (שכל הזמן צריך לשחק איתה ולמשוך אותה למעלה בניסיון להסתיר משהו), שמלה צמודה מידי (שגורמת לך לעמוד עם הידיים על הבטן בנסיון להסתיר את מה שנראה לך שהשמלה מבליטה), חצאית קצרה מידי (שאת חוששת שכל תזוזה תחשוף את האיברים היותר אינטימיים שלך) וכו וכו. כשאת מודדת את הפריט בחנות, תתהלכי איתו, האם את יכולה להתנועע בחופשיות? להתכופף? האם הוא מתאים בדיוק לצרכים של המקום והזמן בו את רוצה ללבוש אותו? אם כבר בחנות את מרגישה לא נוח בפריט והוא עלול לפגום בנינוחות ובהנאה שלך – השאירי אותו שם.

6. קונה פריטים לא מחמיאים
כמה פעמים קנית שמלה שצמודה "קצת" יותר מידי, שמבליטה לך את הבטן גם לאחר צום, ואמרת לעצמך שאין בעיה כי את תכף מורידה את ה- 5 ק"ג המיותרים שלך?
הרי מה קורה – 5 הק"ג נשארים עליך והשמלה נשארת בארון.
גם אם את לא יודעת בדיוק מה הגזרות והפריטים שחמחמיאים בדיוק, לרובנו יש אינטואיציה ואנחנו מרגישות מה מחמיא ומה לא. אם את מודדת פריט כלשהו ואת מרגישה שהוא לא מחמיא, שהוא מבליט לך את מה שאת רוצה דווקא יותר לטשטש – סמכי על עצמך והשאירי אותו בחנות. להוציא יחידות סגולה, רובנו רוצות בגדים מחמיאים ומשאירות את אלו שלא בארון. קני רק את מה שמחמיא לך עכשיו

7. קונה פריטים שצריך "להתעסק" איתם.
חולצה שקופה שצריכה גופיה מתחת, מכנסיים לבנים ושקופים שצריך ללבוש איתם רק תחתונים בצבע גוף מסוג מסויים, שמלה שאפשר ללבוש אותה רק עם מחטב ובצבע אדום ועוד פריטים שאי אפשר סתם לשלוף אותם מהארון וללבוש, כי צריך להתכוננן מראש ולהכין את האביזרים המשלימים שלהם. בסופו של דבר, לאף אחד לא בא יותר מידי להתעסק עם הבגדים, ולכן הם נשארים בארון. לכן רגע לפני שאת קונה שאלי את עצמך – האם אפשר לשלוף את הפריט בלי בעיה ומאמץ? אם התשובה היא לא – השאירי אותו לאחרות.

8. לא חושבות ש"פירור ועוד פירור זה כיכר לחם"
התופעה חמורה במיוחד בתקופת הסיילים, את רואה מכנסיים יפים, אין לך מושג איך ללבוש אותם, אין לך שום דבר בארון שיכול להשתלב, אבל מה – הם עולים "רק" 60 ₪, לא תקני? ברור שכן.  אבל 30 שקל ועוד 30 ועוד 40 ועוד 50 ועוד 60 זה כבר 210 ₪ – וב- 210 ₪ בהחלט אפשר לרכוש דברים אחרים שיכולים לשמש אותך. אל תוותרי לעצמך – אם גם בתקופת סיילים תשאלי את עצמך את השאלות הנ"ל – אחוז ניכר מהפריטים שאת חושקת בהם ישארו בחנות.

מאחלת לכולן קניות מהנות ויעילות ושנה טובה ומאושרת 🙂

דניאל לוזון, סטייליסטית אישית

*  להצטרפות לפייסבוק  שלי  לחצי כאן (לייק יתקבל בברכה :->)

 :-) http://onlystyling.co.il/