8 דברים שצריך לדעת על בדיקת פאפ

מי צריכה לעבור את הבדיקה? מה קורה אם התחסנת נגד וירוס הפפילומה? ומה עושים אם נמצאים בהריון במועד הבדיקה התקופתית?

סרטן צוואר הרחם שנגרם מווירוס הפפילומה האנושי (HPV) הוא הסרטן השלישי בשכיחותו, אחרי סרטן רירית הרחם וסרטן השד. חשוב לעבור בדיקת פאפ (שנקראת גם פאפ סמיר ובדיקת צוואר הרחם) פעם בשלוש שנים, החל מגיל 25. היא מסייעת באיתור מוקדם ובמניעת התפתחות סרטן צוואר הרחם).

בדיקת פאפ. צילום: שאטרסטוק

8 דברים שכדאי לדעת על הבדיקה:

1. הבדיקה עוזרת למנוע סרטן צוואר הרחם ב-90% מהמקרים

מחקרים מראים ש-75% מהנשים שחלו בסרטן צוואר הרחם לא עברו בדיקת פאפ מעולם. אם רק היו עוברות את הבדיקה באופן שגרתי, הסיכוי שלהן למנוע את התפתחות המחלה היה גבוה מאד.

2. את לא צריכה לחפש בעיות ותסמינים כדי ללכת להיבדק

וירוס הפפילומה נחשב לנגיף "שקט", כלומר  גורם לשינויים במערכת הרבייה באופן איטי והדרגתי, לפעמים בלי להשאיר סימנים חיצוניים. עם זאת, חשוב לציין שזנים מסויימים של הווירוס מאופיינים בתסמינים כמו דימום לא סדיר, או דימום אחרי קיום יחסי מין. הריון, אגב, הוא לא סיבה לוותר על הבדיקה.

3. גם אם התחסנת נגד סרטן צוואר הרחם, את לא חסינה מפני כל זני הפפילומה

החיסון הנפוץ בקרב צעירות רבות, שכיום כלול בחיסוני השגרה לנערות בכיתה ח', אמנם מגן על גופך מפני חלק מזני הנגיף, אבל לא מכולם. לכן, גם אם התחסנת נגד סרטן צוואר הרחם, את צריכה להמשיך ולעבור בדיקות פאפ.

4. יש משמעות לתזמון ביצוע הבדיקה

כדי להגביר את מהימנותה של בדיקת הפאפ, מומלץ לבצע אותה 10-20 ימים אחרי היום הראשון של הווסת (המחזור החודשי). כיומיים לפני הבדיקה, מומלץ להימנע משימוש בחומרים קוטלי זרע או שטיפות נרתיקיות. אם הבדיקה "נופלת" בזמן המחזור או כאשר את סובלת מדלקת בנרתיק – דחי אותה.

5. הבדיקה לא כואבת

בבדיקה, הרופא או הרופאה יחדירו מרחב (ספקולום) לנרתיק, כדי לקבל גישה לצוואר הרחם. לאחר מכן יחדירו מקלון עם סיבים בקצה וייאספו תאים לבדיקה באמצעות "גירוד" עדין של השכבה החיצונית של צוואר הרחם. את משטח הפאפ ניתן לשלוח למעבדה באופן המסורתי ע"י זכוכית נושאת, או בשיטה החדשה הנקראת "פאפ-דק" בבקבוקון נוזל. במעבדה יבדקו את תקינות התאים ויוכלו לאתר שינויים טרום סרטניים, או סרטניים בצוואר הרחם. את התוצאות תקבלי בכתב, או בעל פה מהרופא או הרופאה שלך.

6. בדיקה לא תקינה לא מעידה בהכרח על חולי

לבדיקה שאינה תקינה יכולות להיות כל מיני סיבות, שלא מעידות על הידבקות בווירוס הפפילומה, כמו טעות במעבדה, גירוי מקומי או דלקת בצוואר הרחם. כדי לדעת בוודאות מה קורה, מומלץ להמשיך בבירור ולבקש לבדיקות קולופוסקופיה וביופסיה.

7. HPV TYPING

בבדיקה פשוטה ניתן לבדוק האם אישה נשאית של וירוס הפפילומה ואם כן, האם היא נושאת וירוסים משמעותיים או וירוסים שאינם מסוכנים. בדיקת סיווג תת הסוג של וירוס הפפילומה הופכת להיות בדיקת הבחירה בארה"ב לסקר ראשוני של צוואר הרחם. בדיקה זו נלקחת עם או בלי הפאפ לאחר שמחקרים הראו שבדיקת הסיווג של הוירוס מדויקת יותר מבדיקת הפאפ לבד. בארץ בדיקה זו אינה כלולה בסל הבריאות אך כדאי לשאול האם היא מתאימה גם לך.

8. כ-190 נשים בישראל מאובחנות כחולות בסרטן צוואר הרחם בכל שנה

שכיחות סרטן צוואר הרחם בישראל היא בין הנמוכות בעולם, עם 4-5 מקרים חדשים על כל 100,000 נשים, לעומת 17 מקרים ויותר לכל 100,000 נשים במדינות אחרות בעולם. עם זאת, בכל שנה נפטרות מהמחלה בארץ כ- 60 נשים.

*****

ד"ר רם איתן הוא רופא בכיר ביחידה לגינקו- אונקולוגיה, ביה"ח לנשים, בילינסון ומנהל תחום אונקו – גיניקולוגיה באיה מדיקל, המרכז לרפואת נשים מתקדמת, ב"ח אסותא.