גרזן העצם – בון טומהוק

תנסו להזכר: מתי בפעם האחרונה צפיתם במערבון? המערבון הכי זכור לי שצפיתי בו לא מעט, בעיקר בעקבות חיבתו של האיש שלי לסרטי אקשן, הוא כמובן "הטוב, הרע והמכוער". גם כאן אפשר בהחלט להבין מיד מי הטוב, הרע ומה מכוער. האזהרות על הסצינות האלימות בסרט נתנו לי הזדמנות נדירה להושיב את האיש יחד איתי לצפייה משותפת בסרט בשבת, מתחילתו ועד סופו וזה כבר יתרון ענק.

bone tomahwk

בכורה ארצית בלעדית

שלישי 30.8 בשעה 22:00 בערוץ yes3

במאי: סטיבן קרייג זאהלר, ארה"ב, 2015

שחקנים: קורט ראסל, מת'יו פוקס, פטריק ווילסון, ריצ'רד ג'נקינס, לילי סימונס.

טריוויה: אחד הסרטים המדוברים של 2015, ועל פי רבים המערבון הטוב ביותר של השנה – אף יותר מ"שמונת השנואים" ומ"האיש שנולד מחדש" ההוליוודיים. זוכה שלל פרסים בפסטיבלים בעולם.

בון טומהוק על שום מה? בתרגום חופשי "גרזן העצם", bone הלא היא עצם ומסתבר שטומהוק הוא גרזן הטלה שבו משתמשים האינדיאנים בצפון אמריקה בחיי היום יום שלהם ובקרבות. התרגום לעברית כבר רומז על חלק מהעלילה בסרט.

הסרט מתחיל בהילוך גבוה בשילוב עם סצינה אלימה התואמת את הציפיה, לאחר מכן אנחנו נודדים לעיירה השקטה הטיפוסית "ברייט הופ" ומבינים ששקט כבר לא יהיה כאן. השריף, קורט ראסל (שכל כך יפה לו הזקן), בעזרת סגנו מבינים שיש משהו שונה בלילה הזה. בהתחלה נראה שהכיוון הוא ביקור של איש מסתורי שנראה כי משקר בקשר לסיבת הגעתו, אך מהר מאוד מתברר שכוחות נוספים ולא ברורים שותפים בזה.

הסרט נע כל הזמן בין מערבון קלאסי עם צילומים מרהיבים, סוסים, ערבות שוממות, עיירה ושריף לבין אימה שמסתתרת בהרג פתאומי וחטיפה לא ברורה של תושבים מהעיירה. הדיאלוגים בין הדמויות השונות שנונים ומראים על שילוב מערבון עכשווי עם נגיעות של פעם וגם נותנים לי להרגיש כצופה בדרמה נעימה משולבת בסיפור אהבה מהסרטים.

bone

"את מטפלת בי יפה כל כך. אני יכול לעשות משהו בשבילך?" החוואי הפצוע ואשתו היפה שמטפלת בו במסירות בגלל פציעתו, גילו שכוחה של אהבה להשכיח כל כאב ופחד כמה שלא יהיו חזקים. החוואי יוצא להלחם על חייה של אהובתו ועושה עבורה כל כך הרבה בדרך, תוך התעלמות מהסכנות ומהפציעה שמלווה אותו. למסע של החוואי מצטרפים השריף המרגיע (שמשאיר אשה חולה בבית בשם הצדק ובטחון העיירה) וסגנו האלמן (המבוגר שרוצה להיות חלק מהחבורה) ואקדוחן קשוח (כלפי חוץ לפחות) למסע הצלה מול שבט פרא של אינדיאנים.

המסע רצוף במכשולים, נופים ממכרים, פחדים ובאומץ רב מול הסכנות האורבות בדרך וזה עוד לפני שפוגשים בשבט הפראי שמאיים על כולם. במהלך הסרט אנחנו עדים ליריות ולהרג אבל שום דבר לא מכין אותנו למפגש עם השבט שמציב אותנו מול תמונות לא פשוטות וסצינות אלימות לא שגרתיות, מה שנקרא: לבעלי לב חזק.

 הסרט מתחיל ומסיים בהילוך גבוה ואלים אך בין לבין עלילה מערבונית מתובלת בדרמה עם נגיעות רומנטיות, שיחות גבריות על מהות החיים, דברי חכמה מהשריף שמגן בכל כולו על שלומם של אנשי העיירה שאחראי עליה. בתפקיד האשה בסרט, לילי סימונס היפהפיה, המראה שחוזקה של אשה הוא כחוזק הגברים שסביבה, מפגינה אומץ וחוסן רב ביחד עם עדינות ואכפתיות, שילוב מנצח.

קורט ראסל בהחלט בתפקיד: הטוב והיפה.

kort

לאוהבי הז'אנר החזקים מבינינו הצפייה מומלצת בחום, הסרט אכן מערבון משובח יחד עם נגיעות אימה וסצינות אלימות חזקות.

תודה לסלונה ולyes על ההזדמנות לזמן איכות מול המסך.

[youtube 0ZbwtHi-KSE]