האם הוריקן מזרז לידה

בחורה עם מחשב נייד

האם הוריקן אירמה גרם ליולדות ללדת מהר מכפי שציפו (מתאריך הלידה המשוער שלהן)?

שאלה זו עמדה בכותרת אתר האינטרנט STAT שבבעלות הבוסטון גלוב. האתר עוסק בענייני בריאות ומדע ויש לו כתבים ומשרדים הפרוסים לאורך החוף המזרחי של ארה"ב.

ב- 8.917 פורסמה כתבה לפיה לחץ ברומטרי נמוך מאיץ לידה ועל כן בתי חולים בולירדה נערכו בהתאם והעמידו תנאים ביתיים שונים ומגוונים ליולדות שבדרך.

על פי הכתבה כבר ב- 1992 בעקבות הוריקן אנדרו אושפזו 1500 נשים (לפי דיווח של הסאן סנטינל).

שורה של מחרים שפורסמו בשנים שלאחר מכן הצביעו על קשר אפשרי בין שקע ברומטרי נמוך לירידת מים (קריעה של השיליה).

יחד עם זאת קיימים חילוקי דעות בקרב הרופאים בנושא כאשר מומחים אחרים טוענים שהוריקן לא גורם ללידה מוקדמת, חלקם מגדירים זאת כפולקור ומסרבים לקנות את התיאוריה מאחר שהיא מנוגדת להגיון פיזיולוגי כביכול.

יחד עם זאת בתי החולים בפולירידה ובנתיב הסופה החליטו לפתוח את דלתותיהם בפני נשים בהריון שנמצאות בלחץ גם אם מועד הלידה המשוער רחוק ובלתי סביר ועל מנת לתת להן תחושת בטחון.

הסויה עלתה בין היתר מאחר שבתי החולים מוגנים מפני פגעי מזג האוויר ומהווים מקלט לחולים ולכן הבהירו בבתי החולים שהם אמנם יתגמשו בפני נשים הרות אבל הזכירו שהם לא אמורים לשמש מקלטים ציבוריים וזה לא היעוד שלהם.

נחזור לישראל ולאירוע ההיסטרי האחרון שהיה בארץ- מבצע צוק איתן שנמשך בקיץ 2014

בזמנו דיווחו בתי החולים בדרום על קשר בין לחץ ללידה מוקדמת, כולל מקרים של פגות.

מחקר ישראלי שפורסם בדצמבר 2016 קבע ש'צוק איתן' גרם ללידות מוקדמות- האזעקות התכופות השפיעו על ההריונות וגרמו ללידות מוקדמות. ההשפעה הקריטית ביותר: בשליש הראשון.

למה אני מספרת את כל זה?

לא כדי שתכנסי ללחץ חס וחלילה אלא שתביני את חשיבות ההכנה ללידה. כמה חשוב לא להדחיק את הלידה ולהיות קשובה להריון שלך.

קורס הכנה ללידה טוב וממוקד בך יסייע לך להבין מה עובר עליך בעת ההריון ואיך להתמודד עם מצבים שונים וכן להכין אותך ללידה- כל לידה שתבחרי.

תרצי לקרוא עוד על קורס הכנה ללידה? כנסי לאתר שלי.