5 תובנות על כאב…

שלום ונמסטה

אני לא ממש יודעת מאיפה להתחיל…מהכאב הרגשי שליווה אותי כבר כתינוקת וגרם לי לסבול מאסטמה מגיל ממש צעיר? או אולי דווקא מזה  שבגיל ההתבגרות צמחתי במהירות הבזק לגובה 1.76 וכבר בגיל 12.5 סיימתי את הגדילה, במשקל של בערך 45 קילו והמון כאבי גדילה . אלא, שהמהירות וכנראה גם כאבים רגשיים שטלטלו אותי באותן שנים גרמו לעמוד השדרה שלי להתעקל. זה נקרא בשפה הרפואית סקוליוזיס והאקדמיה ללשון העברית עיברתה את שם התופעה (ובדיון השתתף גם אבא שלי..) לשם הלא-מאד-מחמיא עקמת. אז הנה אני, בגיל ההתבגרות קצרת נשימה כי מבחינה רגשית ופיזית הרגשתי שאני נחנקת, גבוהה מדי, רזה מדי, עם 2 שיניים קדמיות שנשברו בנפילה בגיל 10, שטוחה כמו מגש ועם התואר הנפלא -עקמת! מצד אחד- עם האסטמה, הגב וכל המגבלות רקדתי מגיל 5  מצד שני,בגלל כאבי הגב וגם מגבלות כלכליות של אמי, שגילדה 3 ילדים לבד עשיתי סוג של הפסקה בלימודי המחול וניסיתי דברים שנחשבים בריאים יותר לגב כמו שחיה ופלדנקרייז אבל מהר מאד חזרתי עם הרבה תשוקה ולהיטות לריקוד. רקדתי ורקדתי (ולקחתי משאף, סיגריה, זריקת קורטיזון ושוב רקדתי ושוב משאף…וחוזר חלילה) במהלך השירות הצבאי שברתי את כף הרגל ו…המשכתי לרקוד עליה עד שכל העניין הסתבך עם בצקת. המורה הנערצת שלי דרשה שאשמור על משקל נוצה למרות שהלכתי והתעגלתי וכל כך רציתי להיענות לדרישותיה ולכל המצב הצטרפו גם הפרעות אכילה ודימוי גוף שצועק כל הזמן :" שמנה!". השתחררתי מהצבא עם מתנה. כבר בתהליך החזרת הציוד החום שלי עלה ולא ירד במשך כמה חודשים עד שבדיקת דם פשוטה אימתה את ההשערה – מחלת הנשיקה. ממש בסוף השירות שלי היתה סוג של מגיפה בבסיס….התעקשתי להמשיך ולרקוד עד שממש נפלתי מהרגליים (תרתי משמע) וכשחזרתי אחרי הפסקה של כמה חודשים- הגב שלי לא עמד בזה ואחת מחוליות הגב התחתון נסדקה. סדק בחוליה זה דבר כואב! נעזרתי בפיזיותרפיסט שהיה אז עולה חדש והתמחה בטיפול בספורטאים ורקדנים צרפתיים. לעולם לא אשכח אותו- הרופאים אמרו לי שלעולם לא אוכל לעסוק בשום פעילות גופנית והוא העמיד אותי חזרה על הרגליים, ולא סתם על הרגליים אלא על ריצפת הסטודיו למחול….בגיל 27 הבנתי שלא אוכל להמשיך ולהילחם בגוף שלי. אפילו לא כמורה למחול. התעייפתי מהמלחמה למען הבריאות שלי ומצד שני להילחם נגד הגוף שלי. מה גם, שהתוצאות היו  הרות אסון. הייתי כבר אמא צעירה, גרושה וחולנית ומפורקת. האסטמה השתוללה והקורטיזון גרם לי לעלות 20 ק"ג, בלי שום קשר לעובדה שממש הרעבתי את עצמי.

מאז…25 שנה אני בתהליך של הבראה. מי שרואה אותי היום, בהחלט רואה "שרידים" של יציבה של רקדנית אבל  שום זכר לסבל, לפציעות ולמחלות. היום, כשגילי כפול ממה שהייתי אז- אני בריאה, חסונה ומחוסנת! במהלך השנים נפלתי ונחבלתי חבלה קשה בברכיים והשתקמתי ואז עשיתי ספינינג עשר שנים עד לשחיקה בברכיים שהכריחה אותי שוב- לחדול! לעצור! אבל שוב לא ויתרתי והשתקמתי והיום הברכיים שלי חופשיות ובריאות. סבלתי מדלקות קשות בכתפיים כשהמשא על כתפיי היה כבד מנשוא אבל שחררתי את המשא, מצאתי לי שותף אמיתי שנושא איתי את המשקל, לבי החלים, בנותי התאוששו וכתפיי החלימו!

תובנה מספר 1 – השינוי אפשרי בכל גיל 

היציבה שלי בריאה, תיקנתי את כפות הרגליים שלי מפלטפוס מוחלט (שהיה, כפי שאני מבינה היום, הבסיס  לבעיות הגב והיציבה שלי!) ועצם בולטת ומכאיבה בכל צעד. היום העצם בולטת פחות, יש לי קשת בכף הרגל וגם מידת הנעל שלי קטנה בחצי מספר (וזה בגיל שבו כף הרגל גדלה ומתעוותת). למרות העקמת, שסיפרתי עליה קודם, אני זקופה ותמירה ולא סובלת מכאבי התופת שסבלתי במהלך השנים. אזור החזה והלב פתוחים ומשוחררים והכתפיים הבריאו, למרות שתי תאונות עם צליפת שוט שקרו לי במהלך העשור האחרון (משום מה, כשאני עוצרת לאנשים במעבר חצייה יש נהגים מאחורי שלא שומרים מרחק…)

תובנה מס' 2 – כואב? חשוב להקשיב לגוף וגם ללב….

היום אני יודעת שהרבה מהחולניות  והרגישות שלי בא מהרגש. באותם ימים לא הקשבתי ללב ולא לגוף. נלחמתי. בעצמי , במשפחה, בזוגיות….מאז שויתרתי והרמתי את הדגל הלבן אני בתהליך אינסופי של למידה. לומדת להקשיב. וכשכואב משהו  אני מנסה להבין למה דווקא עכשיו ולמה דווקא שם?  ואז מטפלת בכאב בכמה רובדים.

תובנה מס' 3 – הבריאות מתחילה מבפנים

תזונה, תזונה,תזונה! לא דיאטה, לא רעב אלא הקשבה לגוף והקפדה על תזונה בריאה ועל תזונה מונעת! סובלים מכאבי מפרקים? כדאי לוותר על מוצרי חלב ומזונות עם חומציות גבוהה! רוצים להרגיש ויטאליות ומרץ? הוסיפי עוד פירות וירקות! ואם קשה לך להגיע לכמויות הרצויות יש דרך כל כך פשוטה, זמינה, בריאה וזולה לעזור לך ! צרי קשר ואספר לך מה אני עושה!

תובנה מס 4 – חשיבה חיובית ומדיטציה

וזה לא אומר שאסור לנו להתעצבן כשמעצבן, להיות עצובות כשעצוב ! חלק מהחשיבה החיובית היא לקבל גם את הנפילות ולהבין שזה פשוט חלק מהדרך. אין לך מושג כמה כאב שחררתי כשהבנתי את זה!  כמה דמעות שפכתי תוך נשימה עמוקה ותנוחות יוגה מרגיעות!  ואז לעצום עיניים, להעביר את כל תשומת הלב אל הלב ולדמיין את החיים כמו שאני רוצה אותם! ואז לפקוח עיניים ולנסות לחיות אותם ממש כמו שדמיינתי!

תובנה מס' 5 – לא לוותר על תנועה!

היוגה שאני עושה ומלמדת לא מנסה להגיע גבוה יותר, מהר חזק יותר ועכשיו! זאת יוגה רכה, עדינה, קשובה אבל גם מאתגרת, מדויקת מאד ונטולת אגו. להשקפתי היום, חושב יותר לעשות תנועה ותנוחה נכונה  גם היא קטנה ולא "מצטלמת" טוב. מכל האקרובטיקה של היוגה אני מעדיפה את התמצית, את הזיכוך של התנועה. ואת זה – כל אחד יכול לעשות! אפשר לעשות כל כך הרבה גם בישיבה על כיסא או הגבהה אחרת, אפשר להיעזר באביזרים- כאלה ממש מקצועיים או מאולתרים ממה שיש בבית אבל העיקר- להיות בתנועה!