5 סיבות מדוע מומלץ לשוחח עם יועצת גנטית *לפני* שמבצעים בדיקה גנטית

יום חמישי ה – 14.11 נבחר ליום הגברת המודעות ליעוץ גנטי לשנת 2019. זמן מצוין לשבת ולכתוב. קבלו פוסט חדש, קצר ומעשי – 5 סיבות מדוע מומלץ לשוחח עם יועצת גנטית *לפני* שמבצעים בדיקה גנטית

NSGC_401624-19_GC_AwarenessDay_TW_InStream_506x253_1

משיקולים מעשיים של עלייה גדולה בביקוש לעומת כוח אדם מצומצם אנו עדים לאחרונה לדיונים שונים בנוגע להסרת הצורך בקבלת יעוץ גנטי מסודר לפני ביצוע בדיקות גנטיות מסוימות. דיון מסוג זה מעלה אצלי תמיד את אותן השאלות – האם נוכח הטכנולוגיה שמתקדמת והופכת את הבדיקות למורכבות יותר, לא עולה דווקא החשיבות של מתן הסברים לפני ביצוע בדיקה גנטית? האם הנימוק שאין די כוח אדם לטפל בציבור הרב שמעוניין היום בכל כך הרבה בדיקות גנטיות יכול לבוא על חשבון איכות הטיפול בנבדקים שמבינים פחות ופחות מדוע הם נבדקים ועל מה?…

יום חמישי ה – 14.11 נבחר ליום הגברת המודעות ליעוץ גנטי לשנת 2019. זמן מצוין לשבת ולכתוב. קבלו פוסט חדש, קצר ומעשי – 5 סיבות מדוע מומלץ לשוחח עם יועצת גנטית *לפני* שמבצעים בדיקה גנטית.

istockphoto-942646694-612x612

1. במהלך היעוץ הגנטי תבינו אם ואיך הבדיקה יכולה לעזור לכם.

ביעוץ הגנטי עוברים ביסודיות על הרקע הרפואי, המשפחתי והאישי. במקרים מסוימים תומלץ בדיקה גנטית ספציפית, ובמקרים אחרים, לאחר הבנת הרקע המשפחתי, הדיון יתמקד דווקא על מגבלות הבדיקות הגנטיות ועל אם ואיך הבדיקות הקיימות היום עלולות שלא בהכרח להניב את המידע הרצוי.

2. היעוץ הגנטי יסייע לכם בבחירת הבדיקה המהימנה, המקיפה והמתאימה לכם ביותר.

אלפי בדיקות גנטיות קיימות היום בשוק. הבדיקות שונות משמעותית זו מזו מבחינת הגנים שהן כוללות, מבחינת כמה גנים מתוכן עובר סריקה ופענוח, מבחינת האמינות של התוצאות ומשמעותן, ועוד ועוד… לאחר היעוץ הגנטי, דיון יסודי על הרקע האישי והמשפחתי והערכת השאלות עליהן אתם מעוניינים לקבל תשובות, תקבלו המלצה לבדיקה שהכי מתאימה למידע שאותו אתם מבקשים לקבל.

3. ביעוץ הגנטי תוכלו לקבל מידע גם בנוגע לכדאיות הכלכלית של הבדיקה.

חלק מהבדיקות הגנטיות הקיימות היום מצויות בסל הבריאות וממומנות עבור מטופלים שעומדים בקריטריונים מסוימים. ביעוץ הגנטי תוכלו לקבל מידע על מדיניות שירותי הבריאות בישראל וגם על מרבית הבדיקות המבוצעות בקופות החולים השונות. בתום פגישת היעוץ הגנטי ובהתאמה לרקע האישי והמשפחתי תקבלו סיכום כתוב עם המלצה לבדיקה המתאימה לכם ושעבורה תוכלו לבקש מימון ממערכת הבריאות. ביעוץ הגנטי תוכלו לקבל גם מידע על מעבדות פרטיות שדרכן ניתן לבצע בדיקות במימון עצמי.

4. ביעוץ הגנטי תקבלו עזרה גם בתיאום הנדרש לביצוע הבדיקה.

במהלך היעוץ הגנטי תקבלו מידע על הבדיקות הגנטיות המתאימות לכם ובתוך כך גם יוסבר לכם מה התהליך הנדרש על מנת לבצע אותן. טפסים, מסמכים, מספרי טלפון, אנשי קשר, זמן לקבלת תשובות, וכמובן שגם הסבר בנוגע לתוצאות האפשריות. לאחר היעוץ הגנטי יהיה בידי המעבדה המבצעת כל המידע הנדרש על מנת לפענח בצורה הטובה ביותר את התוצאות. במקרים מסויימים עלול להידרש מידע נוסף בנוגע לתוצאות שדווחו או שיידרש דיון נוסף בנוגע לתוצאות עם הצוות הרפואי.

5. ביעוץ הגנטי יעזרו לכם להבין את משמעות התוצאות האפשריות של הבדיקה.

תוצאה של בדיקה גנטית תוכל לעזור לכם רק אם תבינו מה משתמע ממנה (וגם מה לא משתמע ממנה). ביעוץ הגנטי תקבלו ליווי צעד צעד ולאורך כל הדרך על מנת לוודא הבנה טובה של המידע בהקשר לרקע האישי והמשפחתי הרלוונטי לכם, יוסברו לכם ההשלכות האפשריות של התוצאות גם עבורכם וגם עבור בני משפחה נוספים, ואף יינתנו לכם דוגמאות וכלים כיצד לשתף עימם את המידע.

יעוץ גנטי הנו שירות המוענק על ידי אנשי מקצוע בעלי הכשרה מתאימה הבא במטרה לעזור למטופלים להבין את המשמעות ואת ההשלכות של מצב גנטי אצלם ו/או אצל מי מבני משפחתם, וכמו כן לסייע להם בתהליך מושכל של קבלת החלטות בנוגע לבריאותם ולרווחתם.

הצטרפו לדף הפייסבוק של הבלוג שלי –   https://www.facebook.com/geneticounselor/    

   

ויוי עיני - יועצת גנטית
שמי ויוי עיני ואני יועצת גנטית. בבלוג שלי תוכלו לקרוא סיפורים מהחיים בהם אני נתקלת במהלך יום העבודה, כולם בהשראת מקרים אמיתיים אך נכתבים בשינוי הפרטים המזהים. אם שאלתם את עצמכם פעם מה בדיוק עושה יועצת גנטית, הגעתם למקום הנכון. שימו לב - גנטיקה הוא תחום שמאד מתפתח לכן יתכן שפרטים מסויימים בפוסטים ישנים לא בהכרח מעודכנים. בכל שאלה ניתן לפנות אלי בהודעה פרטית בעמוד הפייסבוק של הבלוג שלי. קריאה מהנה.