5 סיבות לשתות מים לחיזוק מערכת החיסון

בחורה עם מחשב נייד

drinking-water-filter-singapore-1235578_640

הקפדה על שתייה מספקת של מים עשויה למנוע  מחלות ובעיות בריאות. שתייה מספקת היא תנאי בסיסי למערכת חיסון מאוזנת וחזקה ולמניעת אלרגיות. שתייה חשובה לשמירה על טמפרטורת גוף וחיונית לתפקוד כל המערכות. מחסור במים גורם לעייפות במשך היום, בחילות, סחרחורות , השמנה ומחלות נוספות. מומלץ לשתות 10-12 כוסות מים בקיץ ו-8-10 כוסות מים בחורף עם תוספת לאחר פעילות גופנית או הזעה בגלל החום או מסיבות אחרות. מומלץ לשתות לאורך כל היום לספיגת נוזלים אופטימלית. מומלץ גם לא להגזים בשתייה. שתייה מוגזמת עלולה לפגוע בבריאות, בעקר בגלל שהיא גורמת לאבדן מינרלים.

מים הם הרכיב העיקרי בגוף האדם. בנשים –  50%-65% מים, בגברים- 55% -70% מים. המוח מכיל כ-85% מים, הדם והראות כ-80% מים והלב כ-70% מים.

5 סיבות לשתות מים בכמות מספקת לאיזון ולחיזוק מערכת החיסון ולמניעת אלרגיות ומחלות

1. מים הם מרכיב חשוב בדם –  חשובים להובלת כדוריות הדם האדומות המובילות חמצן לכל תאי הגוף, הובלת תאי מערכת החיסון אל הנגיפים ואל אזורי הדלקת, העברת הורמונים ונירוטרנסמיטרים המשדרים את פקודות מערכת העצבים למערכות הגוף וויטמינים ומינרלים וחומרים מהמזון הנעכל החשובים לתפקוד הגוף כולל מערכת החיסון.

2. מים מווסתים תגובת מערכת החיסון (הפרשת היסטמין) במצב אלרגיה, אסטמה ומחלות מערכת הנשימה – להסטמין תפקיד בגיוס מערכת החיסון בשעת חירום. בתגובה לחוסר מים נמצא כי היסטמין מופרש בכמות גדולה מידי ונוצרת בהתקפה אלרגית קשה, שפירושה גיוס מוגזם ולא מבוקר של מערכת החיסון למלחמה בפולשים. כעבור זמן "מתרגל" הגוף גם למצב של מחסור כרוני במים, וגם למערך התגובה האלרגי והתקפות אסטמה ואלרגיה מתרחשות גם בעקבות הטרדה קלה ביותר של המערכת.

3.מים שוטפים את מערכת העיכול, משפרים תהליכי עיכול ומונעים עצירות – תנאי למערכת חיסון בריאה ומתפקדת היא מערכת עיכול בריאה ומתפקדת. במצב של חוסר שתייה או התייבשות פוחתת סירקולציה של נוזלים בגוף. ללא מים הכליות תתקשינה לתפקד ביעילות ולפנות את הרעלים מהגוף. שתייה מסייעת במניעת עצירות, צרבת ורפלוקס ומשפרת מעי רגיז, קרוהן ומחלות מערכת עיכול אחרות.

4. מים מנקזים פסולת מהגוף, מנקים את הדם והגוף –  מערכת הלימפה שהיא מערכת ה"ביוב"  תפקידה לסלק את הפסולת המטבולית המצטברת בגופנו. כשכמות הנוזל בתוך מערכת הלימפה פוחתת, משתבשת יכולת הגוף לנקז את הפסולת הזורמת דרכה.  מים "עומדים"  הינם מרבץ להצטברות פסולת והתפתחות מחלות.

5. ניתן לשדרג את המים לחליטות תה צמחים לחיזוק מערכת החיסון ולשיפור הבריאות  –

 • תה אכינצאה – האכינצאה מתאימה לטיפול בזיהום ודלקות שמקורם וירלי או חיידקי במצבי שפעת וחיזוק כללי של המערכת החיסונית. השימוש הוא בשקיות או כף לספל מים להשרות 10 דקות לסנן ולשתות פעמים ביום. ילדים –  כפית פעמים ביום.
 •  תה אסטרגלוס – מחזק את המערכת החיסונית מסייע לטיפול במערכת הנשימה. ניתן להוסיפו לאכינצאה ולהשתמש בכף לספל מים רתוחים 2-3 פעמים ביום.
 • תה סמבוק שחור – פרחי סמבוק משמשים להתקררות, סינוסיטיס, ליחה, נזלת, הורדת חום. הצמח ממריץ את המערכת החיסונית ויעיל נגד זנים שונים של שפעות. כף לספל מים 3 פעמים ביום. מתאים גם לילדים.
 • תה מרווה – אנטי פטרייתית ואנטי חיידקית. מתאימה להתקררות, כאבי גרון, חיזוק ההגנה החיסונית ואפטות בחלל הפה. ניתן לגרגר או לשתות כחליטה. מסייע להפחתת ליחה במערכת הנשימה, מוריד חום, מסייע במצבי הצטננות.
 • תה ג'ינג'ר – להרתיח 2 כוסות מים עם 2-3 פרוסות דקות של גי'נג'ר לבשל עד רתיחה. להנמיך את האש ולבשל כ- 10 דקות נוספות. לסנן ולשתות. ניתן להוסיף קינמון ולימון .

חליטת צמחים להתקררות ושפעת – לבשל שלוש כוסות מים ובתוכם : 2 זרעי הל, חצי כפית כוסברה יבשה, רבע כפית שומר, 2-3 פרוסות ג'ינג'ר, חצי לימון פרוס, מקל קינמון ו2-3 מקלות ציפורן.

איך להגביר את השתייה?

 • לפזר את השתייה על פני כל היום להגברת הספיגה ופינוי הנוזלים בשתן יחד עם רעלים מהגוף.
 • לדאוג תמיד לבקבוק מים צמוד (בתיק, על שולחן העבודה וכדומה).
 • כדאי מראש למלא את הכמות היומית הנחוצה במשך היום ולוודא מתוכה כמה שתינו.
 • ניתן לשים תזכורת בשעון , בנייד או במחשב.
 • לשתות בלגימות קטנות ובתדירות גבוהה.
 • בקיץ, מים קרים מגבירים חשק לשתות. בחורף-תה צמחים חם.

לעיתים קרובות, כתוצאה מהגברת השתייה  עולה תכיפות מתן שתן בצורה משמעותית ואפילו עלולה להיות מטרידה. אל דאגה!  לוקח למנגנוני הגוף להתווסת מחדש כשבוע – שבועיים. בנוסף, הגברת כמות השתייה מאפשרת למנגנוני הניקוז בגוף לעבוד בצורה יעילה (לפתוח "ביוב" סתום). לאחר מספר שבועות הגוף מתאזן לרמת המים הנכונה, מתנקה מהרעלים וגם תכיפות מתן שתן יורדת.

חשוב מאד לא לחכות לתחושת יובש בפה כדי לשתות! זהו סימן להתייבשות חמורה. אנחנו מגיעים למצב כזה מאחר ומנגנון הצמא לא התריע שעלינו לשתות או שאנחנו לא מגיבים להתרעה בשתייה. גם אם צבע השתן צהוב כהה ולא שקוף – סימן להתייבשות ויש  לשתות מייד!! מערכת החיסון אינה מתפקדת באופן מיטבי ללא מספיק מים.

לטיפים בריאים נוספים- אתר אירית סדן נטורופתית

iritsadan
בלוג השייך לאתר של אירית סדן נטורופתית ומומחית לדיקור אוזן. בבלוג תמצאו המלצות, טיפים וכתבות של אירית סדן על שיטת הטיפול לירידה במשקל "צעדים קטנים לשינוי גדול"