5 הטיפים הכי חשובים ביותר שיעזרו לך בהכנות לבת המצווה

מזל טוב! הבת שלך הגיעה לגיל מצוות, איך שהזמן עובר… ועכשיו את צריכה לארגן  את האירוע. מצחיק, איך כל אמא, וזה לא משנה מה ההכשרה שלה במקצועה, הופכת למארגנת אירועים בעל כורחה, לרוב בלי ניסיון מוקדם, ובלי תוספת זמן בשגרת היום יום המלחיצה גם ככה.

אז נעים מאד, שמי נעמה אדלר קורל ואני מנחת סדנאות לבת מצווה דתית או יהודית, סדנאות העצמה שמשלבות תכנים ומסרים יהודיים עם חוויה של יצירה, חיבור והנאה של הקהל. עוד פרטים על הסדנאות תוכלו למצוא באתר שלי – sadnaot-bm.co.il

כדי להקל עליכן את ההתארגנות לאירוע, כתבתי כאן את הטיפים שנראים לי הכי חשובים בשבילכן. בתור מנחת מעגלי בת מצווה הזדמן לי, באופן טבעי, לבלות בכמה וכמה (וכמה) אירועי בת מצוות, כך שהפכתי עם הזמן לסוג של מומחית בתחום. אז הינה מספר טיפים חשובים:

  1. אל תקבעו תאריך מלחיץ ואל תשאירו את ההכנות לרגע האחרון – כדי להתכונן לאירוע בת המצווה בזמן סביר צריך לפחות חודשיים. יש המון הכנות ופרטים שצריך לארגן, והזמן הוא גורם מכריע שיכול לעורר או להפחית לחץ. גם אם תאריך יום ההולדת של הבת כבר ממש קרוב או אפילו עבר, לא נורא. קחי זמן שנראה לך סביר להתארגנות, תוסיפי עוד שבועיים קדימה, והעיקר שההכנות יעשו בכיף ובנחת.
  2. שתפי את הבת שלך והתייעצי איתה במה שאפשר – בת מצווה היא ברוב הפעמים חלום של הילדה, שקשור בבת מצוות שהיא חוותה בעבר ובמה שעושות החברות שלה לכיתה. חשוב קודם כל להקשיב לה, לתת מקום לרצונות שלה, לערוך רשימה של הדברים, וא"כ לבדוק מה יחד איתה מה הכי חשוב לה ואל מה אפשר לוותר. זכרי, אתן יוצרות עכשיו משהו משותף, יחד, יש כאן הזדמנות לחזק את הקשר, במידה ותעשו את הדברים בגישה נכונה ובאווירה חיובית. אני רוצה להזכיר כאן שהאירוע הוא בסך הכול כמה שעות, וההכנות אליו עורכות ימים ושבועות, זה הזמן האמיתי שלכן. אמנם, אולי לא על הכול תסכימו אחת עם השניה, ויהיו גם נושאים שעליהם את, כבוגרת אחראית, תחליטי לבד, אבל במה שאפשר לתת לילדה לבחור ולהחליט, כדאי לאפשר לה את המרחב הזה.
  3. אל תשאירי לעצמך תפקידים ומשימות באירוע עצמו – אמא היא לא די ג'יי, היא לא מפעילה, היא לא צלמת והיא לא מלצרית (ואת כל אלה ראיתי באירועי בת מצווה). על כל התפקידים האלה ואחרים צריכים להיות בעלי מקצוע או אחראים מטעם המשפחה שמשחררים אותך לחלוטין באירוע עצמו מעבודה. באירוע את צריכה להיות פנויה כדי להקדיש זמן ותשומת לב לאורחים שטרחו והגיעו מרחוק. לכן, אם החלטת לחסוך בכסף ולא לקחת איש מקצוע לאחד התפקידים שהוזכרו, תדאגי לאדם קרוב שיהיה אחראי על כך. אל תשכחי שאת אמורה גם ליהנות בסופו של דבר.
  4. בואו נדבר רגע על המצגת… כי היום כמעט בכל בת מצווה יש מצגת של הילדה. וזה באמת נחמד ומרגש. והיום עם הטכנולוגיות המדהימות, אפשר ליצור מצגת מהממת אפילו לבד, בזמן קצר יחסית ובלי הרבה השקעה. אז איפה הבעיה? בהמון המון אירועים שהייתי, יש בעיה עם הברקו. משהו בחיבור בין המחשב נייד לברקו או בתוכנה נתקע (לא ממש ברור לי מה), ואז הקהל יושב ומחכה (ומאחר שהקהל כולל גם הרבה ילדות צעירות, הסבלנות היא מוגבלת), והמצגת פשוט לא עולה, או שעולה ונתקעת ואז מתחילים שוב… ושוב, כי בכל זאת, מישהו השקיע המון זמן להכין אותה, וחבל… בקיצור, חשוב מאד לוודא מראש, שהמצגת עולה באופן תקין ומהיר ושהסאונד טוב.
  5. אל תשאירו את האירוע ללא תוכן – זה בעצם טיפ שהוא גם בקשה אישית, ממני, כאשת חינוך וכאמא בישראל. קשה לי מאד עם אירועים שאין בהם שום תוכן. אני באמת שואלת מה קרה לנו כחברה? שמעתי על אינסוף אפקטים ואטרקציות לאירועים – כניסה לאולם בכרכרה, זיקוקים ובועות ומה לא… תעשייה שלמה. ואני שואלת, רבונו של עולם, איזה מסר אנחנו מעבירים לילדים שלנו, ועוד דווקא בזמן של המעבר לבגרות? מה באמת חשוב? אנחנו יכולים לדבר איתם כמה שרק נרצה, על ערכים, ועל משמעות, בסופו של דבר, הילדים שלנו לומדים בדיוק מה חשוב, דרך החיים, דרך מה שאנחנו מביאים לאירוע. וכאן אני נכנסת לתמונה. התפקיד שלי, מבחינתי, הוא לשלב באירוע החשוב והמשמעותי כל כך, ערכים ופעילויות שיעבירו מסרים גדולים וחשובים גם לילדות, וגם לאורחות הבוגרות יותר. זה לא הופך את הערב למשהו כבד, כי הכול משולב בפעילויות חוויתיות שמותאמות לכל גיל. לדוגמה: גם אני משתמשת לפעמים בהפרחת בלונים בשמיים, אבל זה רק אחרי שהאורחות והחברות עברו תהליך דרך פעילות מרגשת שבסופה הן כתבו על כל בלון מילת ברכה שהן מאמינות שאנשים אחרים זקוקים לה. בסופו של הערב הן יוצאות עם חוויה שמחה ומרוממת ועם ההבנה של כמה כח יש לנו להשפיע ולהאיר האחד בשני, וזו בעצם המשמעות של להפוך לאשה בוגרת, ששואפת להשפיע את האור המיוחד שלה בעולם.

אסיים בברכה, שתזכו את ובתך, לצמוח מהאירוע ומההכנות אליו, שתיהנו מההכנות ושתצליחו לשלב יצירתיות וצחוק, שתזכו לגלות זו את זו ואת הביחד המדהים של אם ובת, במסע המשותף.

בברכת הכנות נעימות ורגועות

עם חיוך על הפנים

נעמה

הכותבת: נעמה אדלר קורל – מנחת סדנאות לנשים ובנות מצווה, מרצה במכללות לחינוך ומנהלת מרכז להעצמה נשית יהודית –  "נשים בונות עולם".