6 דרכים להתגבר ולהשתחרר מכל תלות רגשית

תלות רגשית
ככה זה נראה כשמפתחים תלות רגשית מוגזמת באדם אחר...

תלות רגשית מתארת מצב בו חסרה לאדם היכולת או הידיעה כיצד לחוש תחושת ביטחון או סיפוק עם מה שקיים כרגע בחייו. תלות רגשית גורמת לאדם למצוא תחושת ביטחון או סיפוק רק כאשר הוא נמצא בסביבת אדם או אנשים שמעניקים לו חיזוקים חיצוניים. ממצב כזה, של הישענות יתר על הסביבה, הדרך קצרה מאוד לפיתוח תלות רגשית.

דוגמאות לתלות רגשית: תלות בין מטופל למטפל, תלות בין קרובי משפחה, בין תלמיד למורה וכד'.

פיתוח תלות רגשית משמעו שהרגשות שלי, הדעות שלי, המחשבות שלי מושפעים בחוזקה מאדם אחר. אני עצוב, שמח, מדוכא או מאושר – הכל מושפע ממנו. אם הוא דיבר איתי היום אני מרגיש טוב, אך אם הוא דיבר גם עם מישהו אחר אני מרגיש לא טוב. פעמים רבות אנשים עם תלות רגשית נוטים גם לפתח התמכרויות ולכן טיפול בתלות הרגשית עשוי להיות משולב עם טיפול בהתמכרות.

תלות רגשית
ככה זה נראה כשמפתחים תלות רגשית מוגזמת באדם אחר…

שלבים לשחרור מתלות רגשית

1. הימנעו מהעברת האחריות על האושר שלכם לאדם אחר

לא משנה כמה טוב אותו אדם גורם לכם להרגיש, תמיד טוב שתהיו כמה שיותר תלויים בעצמכם מבחינה רגשית ולא תסתמכו יותר מדי על אחרים. אנשים שאינם בטוחים כיצד להסתמך על עצמם מבחינה רגשית נוטים יותר בקלות ובמהירות להעביר את האחריות על האושר שלהם אל מישהו אחר.

2. למדו להכיר את עצמכם לעומק

הדחקת הרגשות והמחשבות שלכם יוצרת בתוככם חלל ריק שבו לא יכול להתקיים חיבור עצמי. דרך מצוינת למלא את החלל הזה היא על-ידי כך שתתרגלו הבעה עצמית באמצעות כתיבה על דף, ניהול יומן (או בלוג), או הקלטה קולית ספונטנית. היכרות עם עצמכם באמצעות תהליך כזה של ביטוי עצמי אותנטי תאפשר לכם להתחיל להתיידד עם עצמכם.

3. תרגלו להיות שם עבור עצמכם­­ לעתים קרובות יותר

בני אדם הם יצורים חברתיים, כולנו זקוקים לחברויות טובות. הנקודה החשובה היא לא להישאב לקיצוניות. אם מערכת יחסים חברית, זוגית או משפחתית היא כזו שאתם יכולים להישען עליה מדי פעם – מצוין – אך אם תישענו עליה יותר מדי אתם תפתחו תלות שאינה בריאה עבורכם או עבור הצד השני וככל הנראה לא ניתן יהיה לקיים קשר כזה לאורך זמן. מנגד, גם הסתגרות פנימה לתוך עצמכם לא תועיל לכם לאורך זמן. ניתוק של עצמכם מהעולם, ואמונה שאתם יכולים להיות עצמאיים לחלוטין, כאילו אתם נזירים החיים בנפרד משאר האנושות – כמובן שגם זו אינה אופציה בריאה או מומלצת. חשוב שתמצאו את האיזון הנכון לכם, כזה שמאפשר מידה של הישענות על הסביבה אך ללא תלות רגשית גדולה שתמנע מכם עצמאות פנימית ובעיקר איזון פנימי ומצב בריא של התפתחות.

4. וותרו על היאחזויות על ידי התמקדות בנשימה

בכל פעם שיש לך תלות רגשית במישהו או במשהו, המוח שלך נקשר מאוד חזק לאותו אדם או אובייקט. מערכת היחסים שלכם עם כל דבר שאתם רוצים בו מאוד או מתנגדים לו מאוד היא מאוד אינטנסיבית וחונקת. מצב זה לרוב מוביל אותנו להתנהג בצורה מנותקת מתוך ניסיון "לשמור" על עצמנו מפני פגיעה. מצבים כאלו הם מצבים שקשה לצאת מהם בספונטניות כיוון שהמוח נוטה להיכנס ללופ ולחשיבה אינסופית וקדחתנית. אך פתרון של בעיות אלו לא יכול להגיע מהמוח החושב. לעיתים, הדרך הטובה ביותר לטפל בתלות רגשית וברכבת המחשבות המתלווה אליה היא פשוט לנשום עמוק, תוך כדי שאתם מפנים את מודעותכם לתהליך הנשימה. אם תעשו זאת וודאי תגלו כי מתחזקת בכם תחושה טבעית של נוכחות, וכי אתם מצליחים להפרות ולהירגע. כדאי לעשות זאת מדי פעם – אולי אפילו פעם-פעמים ביום, על מנת ללמוד לחיות בצורה נכונה ובריאה יותר.

5. תקשרו עם הילד הפנימי שבכם

הבעה של "פגיעות" היא דרך מצוינת ליצירת קשר עם חלק בכם אשר נהוג לכנותו "הילד הפנימי". הדרך הטובה ביותר להזדהות ולהביע את החלק הזה בכם היא להזדהות ולדבר ישירות כילד הפנימי, ולומר דברים כמו "אני מרגיש/ה ממש עצוב.ה / פגוע.ה / מפוחד.ת / בודד.ה עכשיו", עם פגיעות אמיתית בקולך.

זהו רק השלב הראשון. לאחר שקיבלתם תחושה לגבי מצבו של הילד הפנימי שבכם, חשוב שתגיבו אליו מנקודת מבט אוהבת של הורה שנמצא שם ורוצה לעזור לילד שלו. אפשר להתחיל מתוך הכרה פשוטה בקול של הילד, ולנשום עמוק תוך כדי שאתם פוגשים בו ובכאב שלו. נסו ממש לדמיין את עצמכם בתור ילדים, חווים מצבים דומים. בשלב הבא תוכלו להזדהות בתור המבוגר שבוחר להתייחס לילד היקר שלו באמפתיה ובאהבה. דברו עם הילד הפנימי שלכם מנקודת מבט זו, הבטיחו לו שתהיו שם בשבילו ושתעזרו לו, וגם אם לא ידוע לכם מה הדבר הנכון לעשות, לפחות הבטיחו לו שתחפשו פתרון ושתעשו הכל כדי לסייע לו להרגיש טוב יותר.

6. שיקלו להתחיל תהליך של טיפול רגשי

מטפל רגשי יוכל לצעוד איתכם יד ביד, לשקף לכם את המקום הרגשי בו אתם נמצאים ויוכל להציג עבורכם דרכים יעילות להשתחרר מהתלות הרגשית שפיתחתם. טיפול כזה מציף באופן טבעי רגשות המוכרים לכם מהתלות שלכם. הטיפול מאפשר שחרור מהמצב הרגשי שבו אתם שרויים ומתבניות המחשבה שאולי כבר לא משרתות אתכם. העבודה הרגשית בפורמט כזה בדרך כלל מאפשרת התקדמות מהירה יותר מאשר עבודה עצמית (אף על פי שגם היא מאוד חשובה ומועילה, ולמעשה מהווה את הבסיס לתהליך מוצלח של שחרור מתלות רגשית).