5 דברים שהצרפתיות יודעות על קפה

הצרפתיות יודעות היטב שעל טעם וריח אין להתווכח, וגם שכדאי מאוד שיראו אותן בבית קפה קבוע, ויפה שעה אחת קודם. בפעם הבאה שתגיעו לצרפת ותרצו לשתות קפה כמו המקומיות, תוכלו לעשות זאת עם שיק פריזאי מנצח וקרואסון בצד

בחורה עם מחשב נייד

הקפה בצרפת – וכדאי שנודה בזאת כבר עכשיו – הוא לא מהטובים שיש, ולא משנה איזה סוג שותים. הצרפתים הם צרכני קפה נלהבים, אבל אם שתיתם קפה במקומות אחרים בעולם, בצרפת, כמפלט מהקפה שטעמו סר, תמצאו את עצמכם שותים תה או מיץ תפוזים. ובכל זאת, הצרפתיות יודעות היטב שעל טעם וריח אין להתווכח, וגם שכדאי מאוד שיראו אותן בבית קפה קבוע, ויפה שעה אחת קודם.

הנה לכן 5 דברים שהצרפתיות יודעות על קפה, על בתי קפה ועל ההיסטוריה של הקפה. בפעם הבאה שתגיעו לצרפת ותרצו לשתות קפה כמו המקומיות, תוכלו להפנים את הדברים.

אשה וקפה

1. פולי הקפה האופנתיים

 המשקה השחור והייצרי הגיע לצרפת, הייצרית לא פחות, בסוף שנות השישים של המאה ה-17. אבל רק בשנת 1670 הקפה הפך לאופנתי כאשר הסולטן התורכי הביא אותו לחצר מלך צרפת לואי ה-14 ויצר התמכרות שנפוצה לעיר פריז.

2. בית הקפה הראשון

 בפריז נפתח בית הקפה הראשון "פרוקופ" והוא פועל ובועט עד היום, סמוך לכיכר האודאון. הוא נקרא על שם פרנצ'סקו פרוקופיו הסיציליאני שפתח אותו בשנת 1686. זה היה מקום המפגש המועדף על האינטלקטואלים לאורך השנים ודיוקנאות של סופרים לדוגמת וולטר, רוסו, ודידרו מעטרים את קירות בית הקפה גם היום. כדי להמחיש עד כמה בית הקפה הזה עתיק, עוד לפני המהפכה הצרפתית, על דלתות חדרי השירותים לא כתוב "נשים" ו"גברים" אלא "אזרחיות" ו"אזרחים".

3. שתית קפה? יוולד לך תינוק שחור

 הקפה היה ידוע כמשקה כישוף וצבעו השחור, כך גרסה האמונה, היא מעשה ידי שטן. הצרפתים שתו אותו בתחילה בחשש מה ומאוחר יותר התייחסו אליו כבעל כוחות ריפוי וככזה שמביא את המוזה בדיוק כשצריך אותה. סופרים אחדים נהגו לשתות 40-50 כוסות קפה ביממה ולכתוב ללא הרף. מאדאם דה סבינייה, מרקיזה ממשפחת אצולה, שידועה בעיקר הודות למכתבים הרבים שכתבה, הזהירה את ביתה, שהיתה באותה תקופה בהריון. "כולם שותים קפה בפריז" כתבה המרקיזה באחד ממכתביה, והוסיפה להזהיר, בל תשתה ביתה קפה בתקופת הריונה, "אחת הנשים בפריז שתתה קפה כשהיתה בהריון ונולד לה תינוק שחור!"

קפה מנומר

4. מותגים אמריקאים מגישים קפה טוב

 הקפה בצרפת ידוע כאמור בטעמו הפחות אנין. לכן מותגים זרים כגון סטארבקס, זוכים לעדנה במקום. תור ארוך משתרך מחוץ לבתי הקפה בטעם אמריקני, שמבטיח קפה עם "ביטוח" על טעם קבוע, ווי.פי. בחינם, כורסאות רכות ואנשי עסקים צרפתים צעירים שמעוניינים להכיר זה את זה באיזורי העסקים.

5. בית הקפה הישן והטוב

לכל צרפתי יש אחד כזה: עם ארומה חזקה ונהדרת, מכונת קפה ישנה ומקרטעת, ובעיקר- לקוחות קבועים אותם אפשר לפגוש בשעה קבועה. הם כבר מהנהנים זה לזה ומעבירים ביניהם עיתונים וספרים, ולפעמים הופכים לחברי אמת. אחרי שנפרדתי מבן-זוג בעיר שאלה אותי אמי על מה אני הכי מצטערת. "על כך שאין מי שיכין לי קפה בבוקר" עניתי לה ללא היסוס. היא הציעה לי ללכת לבית הקפה מתחת לבית שלי, שם אפשר לקבל קפה וגם חיוך. היא צדקה. כך הכרתי שחקן קולנוע צרפתי צעיר ומפורסם, שנהג לשבת בבית הקפה, לקרוא ולהתאמן על תסריטים בדיוק בשעה שהגעתי לשם. הוא הפך לחבר אמת. עד היום.

מאיה גז

** הכותבת היא ד"ר מאיה גז, מומחית לתרבות צרפת, תרצה במסגרת סדרת ההרצאות "הסודות הצרפתיים" ב"מכללת השחר" במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב החל מסוף חודש אוקטובר. לפרטים והרשמה: 03-5248731

מאיה גז
ד"ר מאיה גז מנחה את סדרת ההרצאות "הסודות הצרפתיים" על סגנון החיים והתרבות הצרפתית