5 בתים יפים שהייתם רוצים לגור בהם

חיפשנו ומצאנו חמישה בתים יפים בארץ. מה היה האתגר בעיצובם ומה האדריכלים שעיצבו אותם הכי אוהבים בהם? האנשים שמעצבים את בתי החלומות שלכם מספרים על היצירה

לכל אחד יש חזון לבית החלומות שלו. אחד מפנטז על בריכת שחייה, אחרת חולמת על אח בסלון, ומה יותר יפה מקיר ויטרינה עם פרופילים דקורטיביים בסלון שיכניס מקסימום אור טבעי ורך לבית.

כל בית צריך פרוגרמה, תכנית בנייה שתתחשב בתנאי השטח וברצונות של הדיירים, כדי לתכנן את הבית היפה ביותר. האדריכלים שתיכננו כמה מהבתים היפים בארץ מספרים על הפרויקטים שהם אוהבים במיוחד. מה האתגרים שעומדים בפניהם ואיך מצליחים לשלב בין יפה לפרקטי ולפונקציונלי, או במילים אחרות- איך הם מתכננים את בתי החלומות?

בית פרטי בשפלה, האדריכלית: חמוטל אביטל

"בית פרטי על מגרש פינתי ששטחו כ-500 מ"ר, בתכנון שמתי דגש על הנוף הנשקף מהמגרש. רציתי להפוך אותו לחלק בלתי נפרד מהבית. את הנכנסים לבית מקבל חלל כפול עם מדרגות קונזוליות וגשר, המובילים לקומת החדרים העליונה, המהווה גם נקודת תצפית על החללים הציבוריים ועל הנוף.

בעלי הבית ביקשו לייצר בתוכו חדרים רבים- שבעה חדרי שינה ועוד ארבעה חדרי רחצה, והאתגר היה להיענות לבקשתם בלי ליצור תחושה שהחלל הציבורי קטן, אני מרגישה שעמדתי באתגר. אני הכי אוהבת את השילוב של קיר הפריקסט בחוץ. בלילה זה נראה כמו תכשיט, הסגנון המודרני של העיצוב נותן, לדעתי, חמימות וייחודיות לבית".

חמוטל אביטל בית בעיצוב מודרני (צילום: חמוטל אביטל)מטבח בעיצוב מודרני עם נגיעות כפריות ושפע של אור טבעי (צילום: אלי חמוטל אביטל)

חמוטל אביטל בית מודרני 2( צילום: אלי גרוס קרן אור)חלונות ויטרינה של קליל חלונות מעוצבים, לתחושה של חלל גדול (צילום: אלי גרוס קרן אור)

חמוטל אביטל בית עם שבעה חדרי שינה (צילום: אלי גרוס קרן אור)שבעה חדרי שינה בבית שלא פוגעים בתחושת המרחב בחלל הציבורי (צילום: אלי גרוס)

בית פרטי בסביון, תכנון: סמט אדריכלים

"בית שיושב על מגרש של חצי דונם, קוטג' דו משפחתי. הבקשה של הדיירים הייתה הפרדה מוחלטת בין הורים וילדים- לילדים הוקדשה הקומה העליונה עם 3 חדרי שינה וסלון ילדים, וההורים נמצאים בסוויטה נפרדת, בקומה הראשונה. בגלל שהדיירים הם חובבי אומנות הייתה חשיבה בשלב התיכנון על איזון בין הפתחים בבית ובין הקירות. למרות שיש בבית פתחים גדולים וחלונות ויטרינה, היה לנו חשוב לא לוותר על קירות שישאו עליהם את יצירות האומנות של המשפחה. זה בית פונקציונלי ומשפחתי, למרות שהוא גדול אפשר להרגיש את האינטימיות

סמט אדריכלים בית האומנות (צילום: אלי גרוס)חלונות ויטרינה של קליל חלונות מעוצבים,  נשמר איזון עדין בין חלונות ויטרינה וקירות לתליית אומנות (צילום: אלי גרוס)

סמט אדריכילים בית האומנות (צילום: אלי גרוס קרן אור)הבית גדול אך לא מאבד מתחושת האינטימיות הביתית (צילום: אלי גרוס)

 

בית פרטי בצפון הארץ, האדריכל אורן גולדשטיין

"בית פרטי בישוב בוסתן הגליל בצפון הארץ. מפתיע, מבחוץ הוא נראה סטנדרטי, אבל מבפנים זה מבנה מיוחד מאוד. חלל פנימי מואר מאוד באור טבעי. חצר פנימית ומוסתרת מאחורי חזית הכניסה. ולמרות שהיא מוסתרת מבחוץ, החצר היא הלב והבית מתארגן סביבה. הפתחים הנוספים בבית פונים באופן מוקפד מאוד לחלקי חצר נוספים המקיפים את הבניין. אני מאוד אוהב את השימוש בחיפויי עץ במעטפת הבניין ובחלקי הפנים זה מה שנותן את תחושת ההמשכיות של החלל והקשרים בין הפנים והחוץ, את השפה העיצובית שלו".

אורן גולדשטיין על בית פרטי בצפון (צילום: אורן גולדשטיין)החצר היא לב הבית, חלונות הויטרינה של קליל מקיפים אותה (צילום: אלי גרוס)

אורן גולדשטיין על בית בצפון (צילום: אורן גולדשטיין)חיפויי העץ יוצרים הרמוניה בין החוץ ופנים הבית (צילום: אורן גולדשטיין)

בית פרטי ברמת השרון האדריכל: סטפן מטי

"בית שיושב על מגרש כחצי דונם. הרעיון היה ליצור בית שיהיה חשוף כמה שפחות לרחוב, שהוא סואן. הפנינו לכיוון הרחוב את המטבח ואת חדר העבודה, כאשר המתחם הציבורי פונה לפנים הבית. הבית נראה מאוד צנוע מבחוץ אבל בפנים הוא מאוד חלוצי מבחינה ארכיטקטונית . הבית מתוכנן כך שאחרי הצהריים הוא מקבל צל. כך עשינו שימוש מירבי בנתונים הטבעיים של הסביבה. אני אוהב את כל הבתים שאני מתכנן, משתדל לבחור פרוייקטים שאני מתחבר אליהם, ובבית הזה ספציפית אני אוהב את העובדה שיש בו תחושה של עומק שמפתיעה את מי שמגיע מבחוץ".

סטפן מטי על הבית ברמת השרון (צילום: אלי גרוס קרן אור)חדרי השינה עורפיים לשמירה על השקט, חלונות מבודדי רעש של קליל (צילום: אלי גרוס)

סטפן מטי על הבית ברמת השרון (צילום: אלי גרוס)מפתחי החלונות של קליל, מתוכננים להעניק שפע של אור טבעי בבית (צילום: אלי גרוס קרן אור)

בית פרטי במושב צופית, האדריכלית: יעל אלמור

"בית פרטי על שטח של חצי דונם. 2 חדרי ילדים ויחידת הורים. מדובר בבית של קומה אחת, הדיירים ביקשו שהוא יתאים לאווירת המושב עם נגיעות עיצוביות כמו קיר אבן, פרגולות מיוחדות ושיהיה פונקציונלי למשפחה צעירה עם ילדים צעירים.

הוא כפרי אבל עם נגיעה מודרנית. האתגר היה התמודדות עם תקציב מוגבל כיאה לזוג צעיר, יחד עם ניצול בצורה אופטימלית של שטחי הבנייה. מעבר לכך, מכיוון שהיה מדובר בזוג צעיר שתיכנן לגור בבית הזה שנים רבות, היה חשוב לייצר עבורם תוכנית שתהיה פונקציונלית לשנים רבות. אני מאוד אוהבת את הקווים העדינים של הבית. בעל הבית היה מאוד מעוניין בשימוש באבן ולכן הוספנו אלמנט אבן בכניסה וזה מעניק לבית הרבה עניין וחן".

יעל אלמור, בית שישמש את הדיירים לשנים רבות (צילום: אלי גרוס)סלון מעוצב בקווים עדינים, חלונות ודלתות הגינה של קליל, מייצרים  תחושת מרחב (צילום: אלי גרוס)

יעל אלמור על הבית במושב צופית (צילום: אלי גרוס)מטבח באווירה כפרית בהתאם למושב בו נמצא הבית (צילום: אלי גרוס)