4321/ פול אוסטר

4321 הוא רומן מפעים המכיל בתוכו אינסוף תובנות. ב- 887 עמודיו מאוגדים ארבעה סיפורי חיים של הנער ארצ'י פרגרסון – שמגיל צעיר ברור לנו שמולנו נמצא אינטלקטואל, אוהב אדם

 

43214321/ פול אוסטר

4321 הרומן עב הכרס של פול אוסטר הוא יצירה מפעימה. ב- 887  עמודיו מאוגדים ארבעה סיפורי חיים של הנער ארצ'י פרגרסון . ארצ'י נולד בשנת 1947 בניוארק, ארה"ב. הרעיון העומד בגרעין הספר הוא, שמהרגע שארצ'י נולד, דמותו מתפצלת לארבעה נתיבי חיים שונים – ארבעה אנשים שונים החולקים את אותה הגנטיקה, את אותו DNA. כלומר הגיבור שלנו הוא תינוק ההופך לילד ולנער, בארבע גרסאות שונות של החיים. הדמיון בין ארבע הגרסאות הוא רב. אותן הדמויות סובבות את ארצ'י, אולם כפי שבכל אחת מהגרסאות הגיבור שלנו הוא לא בדיוק אותו הילד, כך תפקידם והשפעתם של הדמויות הסובבות אותו שונות גם כן. בכל ארבע הגרסאות אותם אנשים משמעותיים מקיפים את ארצ'י, אולם בכל גרסה הם אחרים.  קשרי המשפחה או החברות שונים ומערכת היחסים של ארצ'י עם הסובבים אותו היא בעלת גוון אחר בכל גרסה. ככל שארצ'י מתבגר, אף ישנם  הבדלים בדמויות שהוא פוגש, כך שכל אחד מהארצ'ים פוגש, גם אנשים אחרים שלא קיימים בפיצולים האחרים, בנוסף לדמויות המשותפות.  כלומר בכל גרסה קיימות דמויות הייחודיות לה.

 בכל ארבעת הגרסאות ארצ'י הוא ספורטאי מעולה. הוא אוהב ספורט והוא שחקן בנבחרות של בתי הספר והמכללות בהן הוא לומד.  בכל ארבעת הגרסאות ארצ'י הוא אף איש רוח, מגיל צעיר ביותר. נראה ששתי התשוקות של חייו הן ספורט ואומנות. ארצ'י נמשך לספרות טובה, מעריץ ומעריך את הסופרים הנחשבים, את היצירות הנחשבות לקְלָאסִיקוֹת. הוא קורא הכל בתאווה בהנאה, בהבנה. אנו אמנם מלווים את ארצ'י מילדות ועד גילאי העשרים המוקדמות, אולם כבר מגיל צעיר ברור לנו שמולנו נמצא אינטלקטואל, איש רוח, אדם שקריאה וכתיבה הם הליבה שלו – הוא איש של אומנויות:  אוהב סרטים,  צופה נלהב בקולנוע,  אוהב מוזיקה  ומבקר במוזיאונים ובגלריות. כל הארצ'ים מעורבים בעולם הרוח בכל נפשם וליבם.  ההורים של כל הארצי'ם הם  רוז וסטנלי. רוז, האמא, היא אשה מיוחדת המפתחת קריירה כצלמת. אשה יפה במיוחד וגם מעשנת כבדה. ארצ'י הבן קשור אליה בכל נימי ליבו. סטנלי, בעלה, הוא אביו של ארצ'י. בכל התפצלות דמותו מקבלת אופי שונה והתנהלותו בחיים היא אחרת. ניתן אפילו לומר שבכל גרסה התנהלותו השונה של האב הוא הטריגר לשינוי הגדול באורח החיים של ארצי' בין ארבעת הגרסאות. לכן, למרות שהאב אינו  דמות משמעותית מבחינה רוחנית, הרי שהשפעתו על מהלך חייו של ארצ'י היא אדירה.  להבדיל, הדמות בעלת  השפעה רוחנית משמעותית על חייו של ארצ'י הא דווקא 'דון' – בן זוגה של מילדרד – אחותה של רוז,– אך זאת רק בשלוש מתוך הגרסאות.  בגרסה רביעית, דווקא גיל,  בן זוגה החדש של אמו, הוא גורם בעל השפעה רבה על ארצי'. כלומר בארבע ההתפצלויות אנו פוגשים את אותם האנשים בעלי  שמות זהים, אולם בכל גרסה הם מעט שונים. דמות משפיעה נוספת היא  מילדרד, אחותה של רוז, האחות המלומדת המפתחת קריירה אינטלקטואלית שבחרה באקדמיה כדרך חיים – לה יש  חלק משמעותי  מאוד בהשכלתו של ארצ'י ובהפנייתו אל אוצרות הרוח. דמות אחרת, המופיעה בכל ארבעת ההתפצלויות ובעלת השפעה וחשיבות אדירה בכל ארבעת ההתפצלויות  היא איימי שניידרמן – הנערה שכל ארבעת הארצ'רים מאוהבים בה, סוגדים לה ומעריצים אותה.  בכל אחת מההתפצלויות יש בניהם מערכת יחסים שונה, אולם בכולם איימי היא  נערה דעתנית, חכמה מאוד, אשר בדומה לארצ'י היא קוראת אובססיבית של ספרים וצרכנית תרבות פעילה. אולם יותר מכל איימי היא אדם פוליטי, שמאמינה מעומק ליבה בשוויון זכויות לכל בני האדם, מאמינה בשלום ולא במלחמה, לוחמת צדק, צעירה חכמה ומלאת תשוקה לחיים.

הרומן 4321  הוא הרבה יותר מסך מרכיביו,  הרבה יותר מארבע ההתפצלויות. רעיון הפיצולים הוא מעניין ולא שגרתי, אך יחד עם זאת אין זה רעיון חדשני.– רעיון זה של פיצולים כבר יושם  בעבר, למשל, הפיצול של גווינת' פאלטרו  בדלתות מסתובבות, סרטו של הבמאי פיטר הויט מ-  1998

המפעים בספר הזה הוא כמובן התוכן, העלילה הסבוכה והמרתקת, המובילה אותנו בזרימה בלתי פוסקת על פני ארבעה נתיבי חיים במשך שני עשורים משמעותיים בהיסטוריה האמריקאית. הספר מכסה את העשורים של שנות החמישים והשישים ומגיע לפתחם של שנות ה-70. עשרים השנים הללו היו שנים משמעותיות  בארה"ב.
כשאנו קוראים את הספר, אנו מקבלים מבט מפורט, עדכני חד וללא סינון  של המציאות האמריקאית המדממת של אותם השנים.

אנו מקבלים סקירה של מאורעות רבים. למשל כאשר באחד מארבעת הפיצולים, פיצול בו ארצ'י ואיימי הם זוג החי בנו יורק, איימי לומדת בברנרד –  קולג' לנשים בלבד אשר היה התיאום של אוניברסיטת קולומביה שהיתה מיועדת לגברים בלבד. עוד בעודם  תלמידי תיכון, כבר אז איימי מסבירה לארצ'י את ההיגיון מדוע יש להישאר בניו יורק וללמוד בה,  לאחר שגדלה בניו יורק כל חייה: "הייתי במקומות אחרים, אמרה, בהמון מקומות אחרים, ולכולם קוראים עיר הפיהוקים…….ניו יורק היא הכי, אין מקום אחר." וכך, כאשר  שניהם סטודנטים, הם מתגוררים  יחד בנו יורק – העיר המרגשת בעולם.  כיון שאיימי היא פעילה הלוקחת חלק בתנועות הסטודנטים השונות בקמפוס, אנו מקבלים מבט חודר ועמוס פרטים על  המהומות באוניברסיטת קולומביה ב- 1968. הזוגיות של איימי וארצ'י היא זוגיות צעירה, מלאת תשוקה ועניין. הם אוהבים מעומק ליבם. איימי היא האקטיביסטית בעוד שארצ'י נמצא בצד המסקר –  עיתונאי בעיתון האוניברסיטה. זהו עיתון  בעל שם ונוכחות. דרך שתי נקודות המבט הללו,  של איימי ושל ארצ'י,  אנו מקבלים מבט מקיף ועמוק על אותן מהומות ועל ההתרחשויות בקולומביה ובעיר נו יורק בתקופה זו. . זהו אחד הסיקורים המפורטים והמעניינים של השתלשלות המאורעות הקשים שהתרחשו באוניברסיטה.הדמוקרטיה האמריקאית לא נראתה מזהירה במיוחד דרך עיניהם הביקורתיות של שני  הצעירים והחכמים הללו.

בנוסף לדמויות האנושיות ברומן, דמויות מבריקות, מהנות וחכמות  שכל אחת מהן יכולה להחזיק רומן עצמאי ומקורי,  –  שתי גיבורות נוספות הן  הערים המדהימות נו יורק ופריז.  פריז בה איימי וארצ'י מטיילים בה טיול בלתי נשכח, פריז שבה בנתיב אחד מהארבעה, נתיב שבו ארצ'י מחליט שלא ללכת לקולג' עקב  סיבוכים ורגשות לא פתורים, ובמקום זאת עובר לפריז לתקופה לא מוגדרת. בעזרתו ובהתערבותו של גיל, בן זוגה של רוז ואביו החורג, הוא מתחבר  לויויאן – אשה שהיא חברה טובה של גיל עוד מימי המלחמה. ויויאן, אשר בנדיבותה לא רק מספקת לארצ'י מקום מגורים, אלא אף לוקחת אותו תחת חסותה ומלמדת אותו יצירות ספרותיות נשגבות, על פי תוכנית לימודים מובנית ובכלל עוזרת לו בהתמצאות בפריז. ויויאן היא בעלת מאפיינים של דמות אייקונית  מקסימה. דמותה מקפלת בתוכה ערכים של  נדיבות, השכלה, ליברליות, חוכמה ואהבה לזולת. נדמה שיותר מהיותה דמות בשר ודם, היא ההתגשמות האידיאל על איך העולם  צריך היה להיות. פריז היא עיר שכל אחד מהגיבורים של הרומן עורג אליה באופן כזה  או אחר. פריז היא הניגוד של נו יורק. היא עיר דמוקרטית יותר, תרבותית יותר, חופשיה יותר וכמובן יפיפייה. מולה הגיבורה השנייה: העיר ניו יורק  –  שעם כל העוצמה של האומה האמריקאית, ההשוואה לפריז אינה  מטיבה עימה. ניו יורק  מוזנחת יותר ופחות דמוקרטית. ניו יורק הנשקפת אלינו מדפי הרומן, שונה מאוד מהעיר נו יורק המוכרת לנו כיום.  אומנם כבר אז היו בה גלריות, אולמות קולנוע וחיי תרבות עשירים, אולם שלטו בה גם עוני, לכלוך, הזנחה ותושבים שחורים ומקופחים.– ניו יורק הנשקפת מדפי הרומן  היא עיר קשוחה,  אפלה, לוחמת, מכילה בתוכה ערב רב של אנשים, תרבויות וסגנונות חיים שונים. אנו משוטטים בניו-יורק,  –  אף  בתקופת שיא המהומות בקולומביה, והתמונה הנגלית לנו היא תמונה מורכבת ולא קלה. אנו מתוודעים לניו-יורק החל משנות השישים המוקדמות, החל מגיחותיו של ארצ'י למנהטן בפיצול אחד או מגורים במנהטן עצמה בפיצול אחר. אנו פוגשים בה דרך העיניים של ארצ'י וחבריו העיתונאים, הסופריםואנשי הבוהמה הניו-יורקרית. ניו-יורק היא עיר המתגבשת תוך כדי תנועה, עיר שיש בה אנרגיה אדירה ולתושביה יש את הכוח ליצור שינוי ועתיד.

4321 הוא רומן המכיל בתוכו אינסוף תובנות. הוא מלמד אותנו כיצד  לכתוב. הרומן מהווה שיעור אינסופי בכתיבה. נמצא בו הוראות הפעלה – כאילו אנו משתתפים בקבוצת הכתיבה האיכותית –  הכי טובה שאפשר.  זהו רומן שיש בו רשימה אינסופית של ספרי חובה  המהווים את ערש התרבות המערבית ורשימת סרטי קולנוע שיכולה לפרנס חיים שלמים. יש לקרוא  את 4321 עם נייר ועט – מוכנים לרשום את כל הספרים המוזכרים בו. תהיו מוכנים לסמן ולהדגיש את כל ההוראות הניתנות בו.
4321 הוא רומן שאוהב ספרים ויותר מזה הוא אוהב בני אדם, רומן המוקיר את החיים וסוגד להם.

הקריאה  ב- 4321  שקולה  לשעות בילוי עם האנשים הכי מעניינים, דעתניים, חכמים ומרתקים שניתן למצוא. מי שישקע בספר הזה ליבו יתרחב, תבונתו תגדל  ולעולם  לא יחוש  בדידות.  רוצו לקרוא

4321 הוצאת עם עובד, 887 ע',  תרגום יואב כ"ץ ואפרת נוה

Karen Agmon
ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. karen1@yaar.net https://www.facebook.com/karen.agmon