מאמר של שגיא גלאור והדר פרנקו במגזין ההשפעה של מו"פ במשרד החינוך

בחורה עם מחשב נייד

 במגזין השפעה של משרד החינוך – אגף מו"פ ניסויים ויוזמות, פורסם מאמר מאת הדר פרנקו ושגיא גלאור : בוחרים בחינוך, סיפור הקמת התנועה הארצית  שהחלה בעמק חפר. המאמרים במגזין עוסקים בעתיד החינוך במציאות המשתנה ואנו מלאי תודה על המרחב והבמה שניתנה לנו בכדי להשמיע את קול הבוחרים בחינוך. בתגובה ראשונה מצורף לינק למגזין, ממליצים לקרוא את כל המאמרים המרתקים, אנחנו מאמר מספר18.

 ×ª×ž×•× ×” יכולה לכלול: ‏‏טקסט‏‏

 ×ª×ž×•× ×” יכולה לכלול: ‏‏טקסט‏‏

 לינק למגזין ההשפעה: https://www.mop.education/impact10?fbclid=IwAR3arhuZo69DL3C94ZB_96EuwsaPsn3vaP74Rlbdex2lwTi39f8Ag8rEBdI

בוחרים בחינוך : סיפור הקמת התנועה הארצית שהחלה בעמק חפר

נכתב על ידי הדר פרנקו ושגיא גלאור ממייסדי התנועה

בעוד  העולם כולו עובר תהפוכות ושינוים בקצב מהיר ומתגבר, נראה כי החינוך קופא על שמריו ויוצר ואקום שפוגע בעתיד של ילדינו. את זה היום כבר כולם יודעים להגיד, שנתיים אחורה טענה זו לא הייתה יותר מתחושת בטן עמומה של קבוצת הורים שהרגישה כי משהו חייב להשתנות. דבר נוסף שברור כמעט לכולם הוא שדרושה מהפכה אמיתית שתבנה את התשתית החברתית של חברת העתיד ושהמצב הקיים אינו יכול להימשך. משרד החינוך יודע את זה וכך גם המנהלים והמורים בשטח, הרשויות המקומיות יודעות את זה, גם ההורים יודעים את זה והילדים מרגישים זאת במרבית מערכות החינוך בארץ. ובכל זאת השינוי, אם הוא קורה, הוא איטי מאוד, בצעדי צב, עקב בצד אגודל.

אבל אנו לא נופלים לנבואות זעם ולחרדת כאוס, דווקא הפוך. בנימה אופטימית נציין כי יוזמות חדשניות העולות מהשטח וקול הקריאה שנשמע בישראל, מהדהדים אל תוך המערכת שכן קשה להתעלם מהמציאות העוטפת את משרד החינוך ומבניית חלופות חינוכיות בכל רחבי הארץ. אנו מאמינים כי יש ניסיון אמיתי להתמודד עם חובת השינוי ולבנות תשתיות המבוססות על אוטונומיה רבה יותר מבעבר, לצד הכנת צוותי החינוך אל העתיד.

חובתנו וזכותנו כהורים ואנשי חינוך היא לעבוד בשיתופי פעולה ולוותר על אווירת ההתגוננות והמלחמה לטובת שיח המבוסס על שיתופיות, הרחבת גבולות המעורבות ויצירה חיובית בכדי שדור העתיד ירוויח חינוך איכותי ומותאם להווה עם הפנים תמיד אל העתיד. בתהליך הקמת תנועת בוחרים בחינוך ובחיבורים בינינו לבין קבוצות נוספות, כדוגמאת הקואליציה לאוטונומיה בחינוך, עמותת חינוך ישראלי, יוזמות להקמת מרחבים חינוכיים וחדשנות בתוך בתי ספר, למדנו על הקשיים, האתגרים והרצון הרב שיש לצוותי ההוראה ולבעלי התפקידים במערכת החינוך, להיות חלק מהנהגת השינוי הנדרש ואנו מברכים זאת ומאמינים באמונה שלמה כי זה אפשרי.

מתוך אמונה זו ועם אופטימיות ריאלית, לפני שנתיים הוקמה תנועת "בוחרים בחינוך" אשר הציעה בתחילת דרכה להורי עמק חפר לצאת יחד למסע קהילתי לעבר חינוך המתאים למאה ה21. אלברט איינשטיין הגדיר אי-שפיות כלעשות אותו דבר פעם אחר פעם ולצפות לתוצאות שונות, לכן בוחרים בחינוך קראה לעשות את הדברים אחרת, מהותית אבל גם מתודולוגית. בהמשך התרחבנו לעשרות רשויות והקמנו את "בוחרים בחינוך בישראל", המהווה את המטה המרכזי הארצי ובו נציגים מכל רחבי הארץ המשתפים פעולה, חולקים מידע ומסייעים לכל קבוצת הורים ויזמים להוביל ולהנהיג שינוי חינוכי תוך פיתוח שיח קהילתי ברשות המוניציפלית שלהם.

אנחנו חוזרים רגע לתחילת הדרך, מבט אחורה עם חכמת הבדיעבד, ובכדי לספר את סיפורה של בוחרים בחינוך כדאי להתחיל מהחזון המתמצת מה בעצם רצינו להשיג באומרנו כי "עמק חפר תהיה חממה חינוכית חדשנית בה כל תלמיד יסלול את דרכו למימוש עצמי כאדם". כבר בחזון ניתן לראות את המטרות, וגם את הדרך אותה סללנו בכדי להגשים אותן. הבנו מהר כי בכדי ליישם חדשנות עלינו להתמקד ברשות המקומית, כי מול משרד החינוך לא נוכל להשמיע את קולנו וצרכינו המקומיים וכי לרשות השפעה גדולה ומהותית בעיצוב פני החינוך. קשה לזכור את כמות הוועדות, מהפכות, מחאות ציבוריות ותוכניות עבודה אשר פעלו ברמה הארצית, וכפי שאומר פרופסור יורם הרפז, מערכת החינוך יכלה לכולם. אבל הרשות המקומית, כך חשבנו, היא המפתח האמיתי, היא מספיק קטנה כדי להכיר באופן אינטימי את הצרכים ומספיק חזקה כדי לעשות שינוי, היא זאת שיכולה להכיל את תנועת המלקחיים הנדרשת, top-down and bottom-up .

לכן פנינו פנימה לרשות, לבתי הספר והגנים בעמק, למנהלים ולאגף החינוך, אבל ראשית כל להורים. קראנו והזמנו את ההורים והמשפחות לצאת איתנו יחד למסע הזה. קיימנו עשרות חוגי בית, הרצאות, מסיבות ופיקניקים קהילתיים, רצינו שכולם ידברו חינוך, ישאלו שאלות, יפתחו את הראש לאופציות חדשות ויאמינו שאפשר וחייבים לשנות. הדגשנו כי צריך לפעול בשני מישורים בו זמנית, כאשר האחד קרא להרחבת האלטרנטיבות החינוכיות דרך הקמת בתי ספר צומחים חדשים ובמקביל השקעה מהותית בשדרוג בתי הספר הקיימים, תוך מתן דגש להכשרות מורים, פתיחת מסלולים בית ספריים, קידום למידה רב גילאית ויציאה מירבית ללמידה מחוץ לגדרות בית הספר והכיתה. קראנו לפתח מרחבי למידה מותאמים למאה ה-21 ולשבור את המודל בו תקועה המערכת מאז המאה ה-19, מודל המעכב הלכה למעשה התפתחות של הדור הצעיר שהוא המשאב היקר ביותר לליבנו והחשוב ביותר להתפתחות והמשכיות של החברה האנושית.

רצינו שעמק חפר תהיה חממה חדשנית לחינוך, מקום שבו לכל ילד יהיה מקום, שלכל ילד יהיה מסלול, ובו כל ילד ילך בדרכו שלו מלווה במנטורים ומודלים לחיקוי, עטוף בצוות שמוכן להיות חלק מהשינוי למרות הפחד העוטף רבים כשמזיזים להם את הגבינה. היו לנו גם תכניות קונקרטיות יותר, אבל במודע השארנו מקום לעמימות. לא הייתה לנו בשום שלב כוונה להחליף את הצוותים המקצועיים. יש בנינו מורים ומנהלים ולאורך כל הדרך רחשנו כבוד רב לצוותי בית הספר העוסקים לדעתנו במלאכה החשובה והקשה ביותר וזאת בתנאים מערכתיים מורכבים. התאמת המערכת לילדים אינה תהליך רגעי ונקודתי, אלא להיפך, זהו תהליך מתמשך הדורש כל הזמן הקשבה למציאות ולעולם המשתנה תדיר. ילדינו כיום הם דוגמא לדור שהתפתח אבולוציונית בקצב הרבה יותר מהיר מהמערכת בתוכה הוא חי ומהיכולת של המערכת כפי שהיא פועלת כיום להכיל זאת, ואף על פי כן, אנחנו מאמינים וגם רואים בשטח תוצאות המלמדות כי חזוננו אפשרי.

אנחנו רצינו חינוך אחר, אבל השארנו לבתי הספר, במובן הרחב שלהם, הלב הפועם של הקהילה, לסלול  את דרכם תוך כדי שאנו קוראים לפעול באומץ ולתת תשומת לב לאלטרנטיבות המגוונות הקיימות כבר היום בשטח וכן עודדנו אנשי חינוך להציע וליצור גם אלטרנטיבות חדשניות. מהרשות המקומית דרשנו להוביל את מסע החיפוש ולספק לבתי הספר תמיכה והדרכה, אבל לתת להם את החופש ואוטונומיה למצוא את מקומם החדש בעצמם, כפי שדרשנו עבור ילדינו.

לצד האמון באנשי ההוראה והמועצה, אנחנו מדגישים מתחילת הדרך, באמצעות כתיבת טורים בעיתונות מקומית וברשתות החברתיות ובשליחת מכתבים מפורטים לאנשי המועצה, כי ההורים הם האחראים על ילידיהם וכי זאת חובה שלא ניתן להעביר אותה לשום מוסד. לכן להורים אסור להסיר אחריות ועל בית ספר מוטלת החובה לא לאפשר להם. במובן החיובי נדגיש כי על ההורים להיות מעורבים, למשולש החינוכי יש שלוש צלעות, בית הספר, הרשות המקומית, וההורים וכל חלק חשוב והכרחי.

אנו טוענים כי מגיע לילידנו חינוך מכבד, כזה שרואה את הילד כשלם הרמוני, כזה שיודע לחנוך לנער על פי דרכו. בית הספר הוא לתפיסתנו מרחב קהילתי, וככזה הוא חורג מגדרות בית הספר וכולל את כל מוסדות הקהילה, את העסקים הקטנים והפארקים, את חינוך הרגיל והבלתי פורמאלי. לכן, חייבים לראות את הכול כמכלול אחד גדול ולהבין כי הלימוד צריך להתרחש בטבע, בקהילה, בחופים, בכל מסגרת שתרחיב אופקים ותאפשר התנסות בעולם.

תסתכלו סביב, העולם משתנה לנו מול העיניים וישנו פער ההולך וגדל בין בית הספר, שנותרו אי שם במאה ה19 , למציאות שלא מפסיקה להשתנות לרגע בקצב אקספוננציאלי. כיוונו לכך שעמק חפר תהיה מובילה בחדשנות החינוכית שלה בכדי שמערכת החינוך שלנו תוכל לעקוב אחרי קצת השינויים ותשכיל להמציא את עצמה על פי צורך.

יש לנו עוד הרבה עבודה אבל היום, שנתיים לאחר שהוקמה בוחרים בחינוך, אפשר לראות כי בעמק חפר מדברים ועושים חינוך מגוון וכי השיח החינוכי הפך מרכזי ועמד גם בראש סדר היום של הבחירות המוניציפליות. לסגן ראשת המועצה ומחזיק תיק החינוך, נבחר יעריב יערי, מי שמוכר נכון להיום כאיש חינוך פורץ דרך, שרואה עין בעין עם בוחרים בחינוך את השינויים הנדרשים מהמערכת. בנוסף, שנה שעברה נפתח בית ספר ייחודי בשיטת מונטיסורי ובית ספר ייחודי נוסף, חקלאי, יפתח בספטמבר הקרוב. עמק חפר מבעבעת ויוזמות חינוכיות, חלקן חדשניות ופורצות דרך, כמו גן ים, מרחב עמית, תהליכי חדשנות בתוך בתי ספר ועוד, ממלאות את העמק.

המלאכה מרובה ולהדביק פער של עשרות שנים לא ניתן בשנתיים, אבל נראה שהספינה התחילה לזוז ואנחנו ממשיכים לפעול בכדי שהתנועה תתגבר ותעמיק וכל ילדי העמק והוריהם יחושו סיפוק מההליך החינוכי וידעו כי ילדיהם מקבל כלים שיכשירו אותו לבגרות ועצמאות חשיבתית והתנהגותית לצד פיתוח ערכי אדם, חברות, טוב לב ויזמות אישית.

ברמה הארצית המסר שלנו הדהד וקמו כבר מעל ל25 קבוצות של בוחרים בחינוך ברחבי הארץ, כאשר אנחנו תומכים ומהווים בית לכולן ויש לנו קבוצה ארצית עם נציגים מכל תתי התנועות ומעשרות רשויות נוספות. כל קבוצה עובדת עם\מול הרשות המקומית בתחומה וכל קבוצה עומדת מול האתגרים הייחודים לרשות בה היא פועלת. הקבוצות השונות מאוגדות רעיונית בעזרת הרשתות החברתיות ומקיימות בניהן רשת של תמיכה, סיוע ביישום יוזמות הורים והקמת בתי ספר וגנים, בניית קואליציה לאוטונומיה בחינוך עם תנועות חינוכיות שהוקמו על ידי הורים ויזמים חינוכיים ועוד.

החיבור הארצי והצורך העולה ומתגבר, מלמד אותנו כי השטח התעורר וההורים הם חלק בלתי נפרד, משפיע ועוצמתי ממערכת החינוך. יש לכך חשיבות רבה בהתאמת החינוך למאה ה-21 כי ביחד ובשיתוף פעולה בין כל השחקנים אנחנו יכולים לעצב היום את פני העתיד. השינוי המתרחש הוא נפלא ומופלא וזה בעינינו מרגש והכרחי ואף מהווה דבק מלכד המחבר את המשפחות, הקהילה והחברה כולה.

מאחלים לכולנו לבחור בחינוך. כי זה ההווה וזה העתיד.

הדר ושגיא גלאור
הורים ומשפחה בחינוך ביתי. שגיא גלאור וד"ר הדר פרנקו גלאור מכפר ויתקין francohadar@gmail.com 052-2744621