3 ספרי נוער חדשים -100 ימים עם אפריל מאי, שלישיית דבליו והמנגינה של נועה

בחורה עם מחשב נייד

unnamed[1] (8)

הפעם סקירת 3 ספרי נוער. אחד של סופרת דרום אפריקאית ושניים של סופרים ישראלים.

100 ימים עם אפריל מאי- אידית בולברינג

unnamed[1] (9)

אידית בולברינג נולדה בדרום אפריקה וגדלה בפורט אליזבת. אני מציינת זאת כבר בהתחלה כיוון שבספר יש אווירה אחרת, דיבור שונה שמאד סיקרן ומשך אותי. זה אינו עוד ספר נעורים אמריקאי. הנערה המתבגרת בספר, אפריל מאי, היא נערה ככל הנערות המתחבטת באותן בעיות של נערות מתבגרות ובכל זאת שונה ואחרת. אורח המחשבה, הסגנון, אופן הביטוי, מצליחים לברוא עולם אחר מזה המוכר לנו. הסופרת מצליחה להעביר לקורא קצת מהשוני של ארץ אחרת וזה נהדר בעיניי.

הספר הוא השני בסדרה על הגיבורה אפריל- מאי אשר קיבלה את שמה לאחר שהוריה לא הגיעו להסכמה בין אפריל למאי. בכיתה קוראים לה אפריל מאי פברואר- נערת לוח השנה. אפריל מאי מספרת לקורא באופן הומוריסטי ושנון על חייה ועל חבריה. לומדים להכיר את חברתה הטובה המאושפזת בבית חולים, את סבסטיאן המניפולטיבי והמסוכן, את שמנדריק הענק שלא מפסיק לאכול. את האב פלאפי ובת זוגו גברת הו ואת האם המרוחקת העומדת ללדת ילד לבן זוגה. הנושאים האישיים בספר מסופרים באופן שמאפשר הזדהות עם הגיבורה וגם הבנה לשוני שקיים בין מעמדות שונים.

אני אהבתי את הקול הייחודי של הגיבורה, את העקשנות, החוצפה, החוכמה והאירוניה שיש בספר. את ההתמודדות עם תנאי חיים לא פשוטים ואת שמחת החיים. ממליצה בחום.

תירגום: נועה מרום

הוצאת "דני ספרים" 215 עמ' . מחיר לצרכן 58 ₪

שלישיית דבליו- אוצר הזהב באגם. מאת ברי פריגת

unnamed[2] (7)

ספר עכשווי העוסק בהרפתקאה המתרחשת בעולם האינטרנט. מכיוון שבני הנוער נמצאים רוב שעות היום באינטרנט זו השפה המוכרת להם והם יתחברו לדמויות הגיבורים הנמצאים בערים שונות בעולם ויוצרים קשר ביניהם דרך צ'טים. זה הספר השלישי העוסק בפענוח פשעים דרך האינטרנט וגיבוריו הם: האקר המאתר פושעי אינטרנט, מומחה לפענוח כתבי סתר ומפתחת אפלקציות לאינטרנט ואנטי וירוסים.

הסופר ברי פריגת כתב למעלה מארבעים ספרים לצעירים. עבד כתכניתן ומנתח מערכות בחברת י.ב.מ. וכתחביב הוא מחבר תשבצים ותשחצים. תחביבו זה ניכר גם בספר ובאופן שאחד הגיבורים מפצח את הודעות האינטרנט המוצפנות. אלו הקטעים בספר שמצאו חן בעיניי במיוחד. אופן הפיצוח, המחשבה המושקעת, החשיבה השונה- יש בכך כדי לעודד בני נוער להעמיק בנושא.

נושא הספר הוא אוצר זהב שנשדד ע"י קצין נאצי מיהודים במלחמת העולם השנייה. האוצר נמצא בתיבות שהושלכו לאגם בהרים ונכדו של הקצין שוכר צוללן כדי למשות את האוצר. אין עיסוק ישיר בנושא השואה אך בעקיפין ודרך הנכד והסב הנאצי נוגע הספר גם בנושא השואה ונושא האנטישמיות ומצליח לעורר מחשבה ואני מקווה שגם רצון לקרוא עוד ולדעת יותר.

ספרים נוספים בסדרה זו " שלישיית דבליו- מרגל משחקי המחשב" ו " שלישיית דבליו- אשף הסרטים המצויירים"

הוצאת "דני ספרים" 144 עמ', מחיר: 58 ₪. לגילאי 8-13.

המנגינה של נועה- רותי יצחקי ריכטר

unnamed[2] (6)

גיבורת הספר היא נועה. נערה בת 12 המספרת לקוראים את סיפור משפחתה המיוחדת. לנועה שלוש אמהות ושני אבות.איך זה? האם הביולוגית של נועה נפטרה כשנועה היתה בת שבועות אחדים. אביה התקשה לגדל אותה ולכן היא גדלה בשנותיה הראשונות אצל רוני, גרושתו של האב ואצל יוסף בעלה החדש. לאחר שהאב התחתן בשלישית עם נורה הפכה היא לאם השלישית. לאחר שפיסות מידע על האם הביולוגית מגיעים לאוזניה מחליטה נועה לחפש אחר האמת. חיפוש זה הוא לב הספר והקוראים מלווים את נועה במסע לחקר האמת שבמהלכו מתבגרת הגיבורה הופכת לפסנתרנית בינלאומית ידועה תוך כדי שהיא לומדת להכיר את האופי האנושי על יכולותיו וחולשותיו.

ניכר שהכותבת עסקה בהוראה וכשקראתי את הספר חשבתי על האופן שניתן להשתמש בו בעבודה טיפולית עם ילדים וזאת כיוון שהמסרים המחזקים שיש בספר והאופן שבו מוצגת המשפחה על השוני שבה מצליחה להמחיש שניתן לגדול באושר גם במשפחות שבהן הילד גדל רק עם הורה אחד.

זה ספרה התשיעי של רותי יצחק ריכטר וספריה הקודמים זכו להצלחה ולביקורת משבחת. היא מספרת שעלילת הספר בדויה ברובה אך נושא ההצקות בבית הספר ונושא החרם היו קיימים בילדותה ובספר היא מנסה להסביר שאין להסכים לחרם או נידוי ויש להתנגד לכך ולא לפחד, אלא להקשיב לקול המצפון.

הוצאת "דני ספרים" 155 עמ' , מחיר לצרכן 58 ₪.

 

Iaffa Gavish
כותבת על נושאים מגוונים. הצגות, ספרים, אוכל, מסעדות ולייף סטייל. תמצאו כאן את היומיומי, את שעות הפנאי ואת ההנאות הקטנות של החיים.