27/8 אוטוטו כאן – חוזרים לבית הספר

הערכות (קצת) מוקדמת לחזרה לביה"ס, טיפים והמלצות

תקראו לי משוגעת, אבל אצלנו כבר מוכנים לבית הספר. כשאני אומרת מוכנים, הכוונה בעיקר אליי. ולא – אני לא מתכוונת שנמאס לי כבר מהחופשה ומהשהות של הבנות בבית, כי הן עסוקות בקאנטרי ועם חברים וחברות, אז אין לי עדיין תחושת מיאוס מהחופש הגדול. הגדולה שלי מוכנה שהחופשה תימשך לנצח והקטנה, שעולה לכיתה א' ומתרגשת מהמעמד, רוצה שתתחיל כבר שנת הלימודים. אז איפה המוכנות שלי אתם שואלים ? בהכנות לקראת שנת הלימודים הקרובה.
כבר קניתי הכל : חולצות בי"ס, ילקוט, ספרים, מחברות, יומן תלמיד ושאר ציוד לימודי ואפילו עטפתי כבר את כל הספרים ושמתי מדבקות. ממש מצטיינת. פעם לעטוף ספרים זה לא היה כ"כ נורא, אבל מאז שהוצאות הספרים פיצלו כל ספר לכמה חוברות וספרים (כדי שיוכלו להרוויח טוב) מדובר במשימה ארוכת שעות. כמה ספרים צריכה ילדה בכיתה א' ? קנינו 10 חוברות בחשבון ועוד 6 בעברית ומה עם ילדת ד' ? ספרתי 22 ספרים וחוברות. ממש מפעל. אז העיקר שהמשימה כבר מאחורי.
אני יודעת שלא כולם כמוני, אך בכל זאת ממליצה לא לחכות לרגע האחרון ולהערך מוקדם לקראת החזרה לבית הספר וללימודים.

10 טיפים – הערכות לבית הספר

1. רכישה מוקדמת חוסכת לרוב כיתותי רגליים – מניסיון שלי, מבצעי הוזלות המחירים מתחילים כבר ביציאה לחופש הגדול, כך שאין צורך לחכות לסוף החופשה לרכוש את כל הציוד, וכך נמנעים מחוסרים שנוצרים בינתיים בחנויות וגורמים לנו לשוב על עקבותינו מספר פעמים, להשלמת החוסרים.
2. איפה כדאי לבצע את הרכישות ? לכל עיר הכללים שלה, החנויות שלה ולפעמים אפילו המבצעים שלה. אם אין לכם ניסיון עבר משלכם עם חנויות מוזלות, רצוי לברר עם הורים, שיש להם ילדים גדולים יותר בבית-הספר, איפה נמצאות החנויות עם המבצעים הטובים. בדרך-כלל הרשתות הגדולות לא עושות הנחות על ספרי הלימוד, אלא רק על המחברות ועל כלי הכתיבה וחלקן גם על ילקוטים. אני קונה כבר כמה שנים בחנות ברמת-גן את כל הציוד, כיוון שהם נותנים הנחה (השנה בגובה של 10%) על כל הציוד (ספרים – ממחיר המחירון של הוצאות הספרים, שאר הציוד – מהמחיר הרגיל, שאצלם מלכתחילה נמוך יותר מאשר ברשתות).

3. בדיקת ציוד קיים – אם זו לא הפעם הראשונה שאתם רוכשים ציוד לבית ספר, אני ממליצה לפני שיוצאים לעשות רכישה של ציוד, לבדוק מה נשאר בארון מהשנה החולפת. תופתעו לגלות כמה ציוד נשאר לכם בבית ובכך לחסוך בקנייה לשנה הבאה.
4. חולצות בי"ס – אני לא יודעת מה כללי תלבושת האחידה בבתי הספר שלכם, אבל אצלנו תלבושת אחידה משמעה חולצה חלקה בכל צבע עם הדפס של סמל בית הספר עליה. למקדימים לרכוש את החולצות, יש מבחר צבעים גדול בכל המידות. ככל שמתקרבים לתחילת שנת הלימודים, הולך ואוזל מלאי הצבעים והמידות. אני ממליצה לעשות השוואת מחירים בין כמה חנויות בסביבתכם ולהקדים את הרכישה.
5. ילקוט – הבת הקטנה שלי שעולה לכיתה א' מאוד היתה נרגשת רק מהמחשבה להצטרף אליי לסיבוב קניות שלם עבורה. ילקוט כמובן היה הפריט החשוב עבורה ובמיוחד הציור שעליו. היא רצתה ילקוט עם ציור של דרדסית, אבל הסתבר שדווקא הדרדסית המבוקשת, לא הוזמנה בכמות הדרושה ויש מחסור בחנויות. סוף טוב הכל טוב, המשימה הוכתרה בהצלחה (ואפילו במחיר מוזל). מסקנה – אם חשוב הציור שעל התיק, מומלץ לקנות את הילקוט מוקדם ככל האפשר.
הציור חשוב לילדים ואילו אנו המבוגרים צריכים לתת את הדעת על כמה דברים בנוסף :

  • המבנה האורטופדי של התיק – חשוב שיהיה לתיק מערכת גב אורטופדית
  • משקל התיק – לחפש תיק קל ככל האפשר
  • גלגלים לילקוט – חשוב בעיקר לילדים בכיתות הנמוכות (א-ב), למרות שאם אין בבית הספר שלכם לוקר עבור הילדים ומשקל הספרים והציוד, שהם צריכים לסחוב מידי יום מאוד כבד, אולי אפשר לשכנע גם את הגדולים יותר לסחוב את הילקוט על גלגלים. אני ממליצה דווקא על התיקים, שמתלבשים על עגלה עם גלגלים ולא תיק עם גלגלים מובנים בתוכו, כדי שתהיה לילד האפשרות להשתמש בתיק בנפרד מהגלגלים.
  • תו תקן ממכון התקנים הישראלי
  • תא לבקבוק שתיה – מאוד נוח שיהיה תא נפרד לבקבוק שתיה, כדי שלא ישפכו בטעות מים על ספרי הלימוד.
  • תיק שמתפצל ל-2 תיקים – לא חובה, אבל נוח לימים שצריך לקחת רק קלמר ואוכל, שיהיה תיק קטן, שלא קונים בנפרד.

6. ספרי לימוד – החלק הארי ברכישה לקראת שנת הלימודים, במידה ובית הספר שלכם לא משאיל ספרים. רשימות הספרים ארוכות וכדי לסיים את המשימה בהצלחה ובמהירות, בלי "טיולים" חוזרים לחנות, רצוי להשלים את המשימה מוקדם ככל האפשר. אחרת – במהלך שנת הלימודים, כשהילד מעדכן אותנו בשעות אחה"צ או הערב, שצריך להביא למחרת את הספר הבא ברשימה, המרוץ יהיה קשה יותר.

7. יומן התלמיד בעיצוב אישי – השנה, במקום לקנות יומן תלמיד עם ציור של אחת מהדמויות המצויירות, החלטנו לעצב בעצמנו את יומן התלמיד, כלומר את כריכת היומן. וואלה שופס מאפשרת לכל אחד להכין את יומן התלמיד האישי שלו מבין הכריכות המוצעות, או לעשות עיצוב אישי (כפי שאנחנו בחרנו), במחיר של 27 ש"ח (כולל משלוח). הבת שלי בחרה לשים ע"ג היומן תמונות ממקומות שונים, שטיילנו בהם וקיבלה יומן ייחודי, שונה ומיוחד. (זו גם דרך יצירתית להעסיק את הילדים:חיפוש התמונות הנבחרות והתרפקות על זכרונות של טיולים ומקומות בהם בילינו). התוכנה ממש פשוטה להפעלה ומאפשרת לשלב עיצובים שונים, להכניס דמויות אהובות על הילדים (בנוסף לתמונות) ועד שלא מבצעים את ההזמנה בפועל, אפשר לעשות כל מיני נסיונות ועיצובים. הבת שלי הכינה 5 עיצובים שונים, עד שהחליטה על העיצוב הסופי. מה רבה היתה שמחתה לראות את פרי עמלה. האור בעיניים שלה היה שווה הכל.

8. גיליונות עטיפה – אני אישית מעדיפה את גליונות העטיפה בגליל, שלא מאפשרים לספר לצאת מהעטיפה, כיוון שהוא מותאם ומודבק למידות הספר (בניגוד לעטיפות מוכנות). בעטיפה כזו יש יותר סיכוי לספר להשאר נקי ומסודר עד סוף שנת הלימודים. אני ממליצה לעטוף את כל הספרים לפני תחילת השנה. לגבי העטיפות למחברות, בעיקר לעולים לכיתה א', לא מומלץ לעטוף את המחברות לפני המפגש הראשון עם המורה, שלפעמים בוחרת את העטיפה לפי המקצוע.
9. קנייה עם הילדים – לבנות שלי חשוב מאוד איזה ציור יופיע ע"ג המחברות, המדבקות וכמובן שהן רוצות לבחור את הקלמר, הטושים ונילוויהם, אז הן באות איתי לעשות את הרכישה באושר ובצהלה. הן יודעות מראש שקונים רק מה שצריך וכך נחסכים וויכוחים מיותרים בחנות.
10. ארגון הציוד עם הילדים – אם חשוב לילדים להיות אלו שיבחרו את המדבקה שתושם על גבי המחברות והספרים, זו יכולה להיות דרך להעביר איתן כמה שעות בחופשה, בלי צורך ביצירתיות יתר.
קניה קלה, מהירה ומוצלחת והמשך חופשה נעימה.