25 שנה לחתימת הסכם השלום עם ירדן

הסיפור שמאחורי התמונה, 25 שנה לחתימת הסכם השלום עם ירדן, הייתי שם בערבה וצילמתי בהתרגשות, אלה היו ימים אחרים, ימים של אופטימיות ותקווה. ולמזלי זכיתי לתעד את הרגע ההיסטורי הזה

ב -26.10.1994, בדיוק לפני 25 שנה, אני זוכרת את ההתרגשות שלפני, הודיעו לנו על תאריך וזימנו את כל הצלמים לירושלים, שם תידרכו אותנו, כיצד יראה הטקס ובאיזה מרחק נעמוד, כדי להתארגן מבחינת ציוד אורך העדשה וכדומה.

ביום המיועד הגענו ליד אליהו להסעות שחיכו לכתבים וצלמים, כבר שם הלב דפק הצטלמנו עם השער של ידיעות אחרונות שלום וסאלאם בערבית.

חתימת הסכם שלום עם ירדן

אחרי נסיעה ארוכה הגענו לערבה התארגנו מיהרנו לתפוס מקום על הטריבונה, כשהגענו ראינו שהרבה צלמים  הקדימו אותנו ותפסו את המקומות הטובים בדיוק ממול הבמה, אני נאלצתי לעמוד קצת בצד.

ראיתי שהבמה מאד רחוקה בערך 500 מטר והשמש ממול, תנאי צילום קשים, הפנים יהיו חשוכות והשיער בהיר עד שרוף. צילמנו אז בפילם זה הצריך מיומנות טכנית גבוהה לאמוד ולווסת את האור.

תמר מצפי

הטקס התחיל,  המכובדים עלו לבמה כשעלה המלך חוסיין בטריבונה לשמאלי נעמדו גברים עם כאפיות אדומות וצעקו בערבית יעיש חוסיין, {יחי חוסיין} זה היה עוצמתי, צמרמורת עברה בי. לאחר מכן צעדו הנשים של. נור אל חוסיין, הילרי קלינטון ולאה רבין. רחש על הבמה כל הבנים הצלמים התפעלו מהמלכה נור שהיתה יפייפיה. לאחר מכן הגיעו נציגי הצבאות רמטכ"ל מול רמטכ"ל הצדיעו מהצד שלנו היה אהוד ברק.

בינתיים על הבמה יושבים רבין, חוסיין, קלינטון ועוד. אז הבחנו שרבין יושב עם כובע מצחיה, הג'ינג'י נבעך לא רצה שהשמש הקופחת תשרוף לו את הפדחת. אז התחילו כל הצלמים שהיו על הבמה לצעוק תוריד את הכובע. לא ראוי שתמונה של טקס היסטורי כזה וראש ממשלתנו עם כובע טמבל.

רבין והכובע

צועקים ואיש לא שומע, עד שאיתן הבר דוברו של רבין ראה את ההתרחשות הצעקות והנפות הידיים ניגש אלינו ואז הלך לרבין ולחש לו להוריד הכובע.

ניגשים לחתימת ההסכם, פתאום רואים את קלינטון מוחה דמעה, כמעט בכיתי איתו, איזה רגיש חשבתי. רק אח"כ בערב הבנו שניכנס לו חול לעין, באותו רגע היסטורי.

חתימת הסכם השלום ישראל ירדן_resize

אח"כ לחיצת יד רבין חוסיין ובלונים עפו באוויר. אני מצלמת כל פיפס כל תנועה אם כי לא בכמות שהייתי מצלמת היום עם מצלמה דיגיטלית. עם פילם כאמור צריך להיות מחושבת שלא יגמר חלילה.

חתימת הסכם השלום ישראל ירדן 2_resize

לאחר הטקס כשרובם התפזרו רצנו ורד פאר חברתי {והקולגה שלי} דאז ואני אל האוהל שם ישבו לפני תחילת הטקס והצטלמנו על הבמה על הכורסאות באוהל, עם חיילים ירדנים. כמו ילדות נרגשות בבוק בת מצווה.

באוהל האירוח

עם חיילים ירדנים

ההתרגשות הרבה ליוותה אותי עוד ימים אחדים, הרגשתי את משב ההיסטוריה ואני הייתי חלק ממנו.

צילומים: תמר מצפי© כל הזכויות שמורות

סיפורים כאלה ואחרים על אירועים מכוננים שצילמתי אפשר לשמוע בהרצאות שאני נותנת

על "הסיפור מאחורי התמונה"

להלן לינק לאתר

 http://tamar-matsafi.co.il/talk-%d7%94%d7%a8%d7%a6%d7%90%d7%95%d7%aa/

תמר מצפי
אני VISUAL STORYTELLER, מספרת סיפורים בתמונות. צלמת דוקומנטרית ומסעות. מתמחה בפורטרטים עיסקיים וצילומי תדמית. השתתפתי בתערוכות בארץ ובברזיל. תמונותי התפרסמו בעיתונים בארץ ובעולם, ספרים ואתרי אינטרנט. בוגרת לימודי "פוטותרפיה" מרצה ומעבירה סדנאות בארץ ובחו"ל בנושא "הצילום כראי הנפש".