הפרשה המסתורית בסטיילס/אגתה כריסטי

ספר בילוש קלאסי ונחמד.

הוצאת עם עובד

זהו ספרה הראשון של אגתה כריסטי כרומן בלשי. ובו אנו גם נפגשים לראשונה בדמותו של הבלש המוכר והאהוב. והספר מסמל את תחילת דריכתו כוכבם של אגתה כריסטי ופוארו גם יחד.

הספר עוסק ברצח של אמילי אינגלתורפ, גבירת האחוזה של סטיילס שנרצחת במיטתה לפנות בוקר. הרקול פוארו נקרא לסייע בפיענוח הרצח. כאשר רשימת החשודים כוללת הארוכה כוללת בין היתר את בעלה וילדיה, ובעצם גם את כל דיירי האחוזה והאורחים שהתארחו בה. מי מהם הרוצח? לאט לאט נחשפים פרטים שונים, כאשר הרקול פוארו אינו מגלה לנו את הלך חשיבתו אלא זורק רמזים אשר החיבור והקשר ביניהם מתגלים רק בסופו של הספר. כאשר הרקול פוארו מלמד אותנו שיעור חשוב שגם האדם שנראה תמים אינו נתפס בעיניו ככזה, אלא דווקא הוא עשוי להיות החשוד העיקרי…

בספר ניטעים היסודות הראשונים לדמותו של הרקול פוארו שתתגלה ותתפתח גם בספריה האחרים בהם דמותו היא הדמות המרכזית וכן לכתיבתה של אגתה כריסטי.

בהוצאה מחודשת זו נוספה אחרית דבר מאת דרור משעני. המספרת מחד על הרקע של הספר, ומדוע בחרה אגתה כריסטי דווקא בסוף זה, דבר שהשפיע באופן אקוטי על כתיבתה בהמשך. וכן על הרלוונטיות של הספר לימינו.

אך יותר מהכול נראה כי הרלוונטיות של הסופרת לימינו הוא בבחירה להוציא בהוצאה מחודשת את ספריה. עד כה יצאו 4 ספרים, והבנתי כי ישנו עוד אחד שבתהליכי תרגום בימים אלו. אני מקווה שימשיכו בהוצאה המבורכת של ספריה עד שיסיימו את כל ספריה…

 1