2017-2018 באופרה הישראלית-אופרה, מחול, ומוסיקה

אתמול הכריזה האופרה הישראלית מה הכינה עבורינו בעונת 2017-2018. יש למה לצפות: שבע הפקות אופרה, שבעה מופעי מחול, וסדרת מוסיקה מגוונת הכוללת מוסיקה ליטורגית, סימפונית, סידרה עם תזמורת המהפכה במופעי מוסיקה ישראלית מקורית בשילוב מחול, אנימציה, וידיאו ארט ורוק, וסידרת מזרח ומערב של התזמורת האנדלוזית הירושלמית

bamappppצילום: נירה פרי

 הוזמנתי לאירוע ההכרזה של האופרה על עונת  2018-2017.

היה מרתק לשמוע את דברי המנכ"ל החדש של האופרה הישראלית צח גרניט שסחף אותנו בהתלהבות בה הציג את המסע של סדרת האופרות לעונה הבאה.

מסע הכולל חיבור בין תקופות: מהברוק לתקופה הקלאסית , לוורזימו  ועד לאופרה של המאה העשרים.

מסע בין שפות  מוסיקליות-אופראיות שונות.

מסע בעולמן של נשים חזקות התרות אחר אהבה בארצות שונות: בספרד, בפריז ובאתונה.

מסע של פרשנויות בימתיות הנע בין הפקות קלאסיות להפקות חדשניות העושות שימוש בטכנולוגיה מתקדמת.

מה צפוי בעונה שבפתח?

 שבע הפקות אופרה, שבעה מופעי מחול, וסדרת מוסיקה מגוונת הכוללת מוסיקה ליטורגית, סימפונית, סידרה עם תזמורת המהפכה במופעי מוסיקה ישראלית מקורית בשילוב מחול, אנימציה, וידיאו ארט ורוק, וסידרת מזרח ומערב  של התזמורת  האנדלוזית הירושלמית.

הפקות האופרה

חלום ליל קיץצילום יהורם אשהיים

חלום ליל קיץ-צילום: אשהיים יהורם

"חלום ליל קיץ" של המלחין הבריטי בן המאה ה-20, בנג'מין בריטן על פי מחזהו מהמאה ה-16 של וויליאם שקספיר. זו הפקה חדשה של הבמאי עידו ריקלין לאופרה,הראשונה בסדרת הפקות המתוכננות לעונות הבאות של במאים ישראליים המעלים את גרסתם לאופרות מן הרפרטואר העולמי. (ינואר 2018)

לה בוהםצילום יוסי צבקר

לה בוהם-צילום: יוסי צבקר

"לה בוהם" מאת ג'קומו פוצ'יני – הפקה רבת משתתפים בניצוחו של פרנצ'סקו צ'ילופו ובבימויו של סטפנו מצוניס די פראלפרה. האופרה המבוססת על הרומן תמונות מחיי הבוהמיים מאת אנרי מורז'ה (1822-1861) מספרת את סיפור אהבתם הטראגי של רודולפו, אמן צעיר החי בדלות בעליית גג בפריס ומימי, שכנתו החולה בשחפת. ההפקה מזמנת חוויה אופראית תיאטרלית המכניסה את הקהל לאווירת חג המולד וחיי הבוהמה בסמטאות פריס. (נובמבר-דצמבר 2017)

"דון ג'ובני"מאת מוצרט בניצוח של דניאל אורן מנהלה המוסיקלי של האופרה. הפקה חדשנית ועכשווית של המשלבת פירוטכניקה של הקרנות וידאו של הבמאי קספר הולטן. גרסתו של מוצרט לסיפורו של ג’ובני היא שילוב מרתק של קומדיה וטרגדיה על המאהב הגדול שקיסמו פג, תוך התמקדות במאבק בין המינים. (פברואר 2018)

"דון קרלו" מאת ורדי, בניצוחו של דניאל אורן ובבימויו של במאי האופרה הוותיק ג'נקרלו דל מונקו. האופרה מבוססת על מחזהו של פרידריך שילר. ורדי עוסק באופרה זו במאבק בין הכנסייה לשלטון בספרד בתקופת האינקוויזיציה. הצפייה באופרה זו היא חוויה מוסיקלית ואנושית מטלטלת. (מרץ 2018).

 

"סיפורו של הצאר סלטן" מאת ניקולאי רימסקי קורסקוב על פי פואמה של פושקין תבוצע לראשונה בישראל. רימסקי-קורסקוב כתב 15 אופרות וביניהן הצאר סלטן ובדומה למלחינים רוסיים רבים הוא נמשך לעולם הצבעוני והדרמטי של סיפורי העם הרוסיים ובעזרת הפואמה של פושקין הביא לבמה סיפורי עם מוכרים על שלל הדמויות המגוונות שבו. באופרה נכללת יצירתו מעוף הדבורה, שזכתה לאין ספור עיבודים בסגנונות שונים מהקלאסי ועד לרוק ופופ. זוהי הפקה מלאת צבע וקסם של הבמאי הרוסי הנודע אלכסנדר טיטל, בביצוע בית האופרה של סטניסלבסקי ממוסקבה (מאי 2018).

 

"דידו ואניאס" אופרת הבארוק מאת המלחין האנגלי הנרי פרסל תעלה בהפקה חדשה, מלאת קסם של צמד הבמאים פנטומימאים ססיל רוסה וז'וליאן לובק, בניצוחו של איתן שמייסר ובהשתפות תזמורת הבארוק בארוקדה.

האופרה הנחשבת לאופרה האנגלית החשובה ביותר של המאה ה-17, מבוססת על כתבי וירגיליוס ומתארת את סיפור אהבתם של מלכת קרתגו והנסיך הטרויאני שכובש את לבה אך עוזב אותה למות בודדה. (יוני 2018).

 כרמןצילום באדיבות האופרה הישראלית

כרמן-צילום: באדיבות האופרה הישראלית

"כרמן" מאת ביזה תחתום את העונה."כרמן" חוזרת אל במת האופרה בהפקה המבוססת על גרסתו עטורת השבחים של הבמאי פרנקו זפירלי. הפקה ססגונית וצבעונית עם מאות משתתפים, ובמרכזה סיפור אהבתם הטראגי של כרמן הצוענייה ושל דון ז'וזה. על האופרה תנצח קרן קמנסקי והבמאי המחדש יהיה גדי שכטר. (יולי 2018)

 

גם מקומה של אופרה בפארק לא נפקד השנה תעלה האופרה "טוסקה" מאת פוצ'יני בבימויו של גדי שכתר ובנצוחו של ישי שטקלר.

 

שש בשש:

החל מהעונה הבאה האופרה הישראלית מציעה סדרה של 6 מופעי אופרה שיתחילו בשעה 18:00. סדרה זו נועדה לתת מענה לאלה המבקשים ליהנות מאופרות בשעה מוקדמת יותר ולאלה המעוניינים להמשיך וליהנות מהערב גם בתום המופע.

הפקות המוסיקה

שתי סדרות חדשות של גופים מוסיקליים פורצי דרך בסצנת המוסיקה הישראלית: "סדרת מזרח – מערב" של התזמורת האנדלוסית הירושלמית ו"סדרת המהפכה" עם תזמורת המהפכה.

סדרת "מזרח מערב "

התזמורת האנדלוסית ירושלים בניצוחו ובניהולו של תום כהן, תגיש סדרה בת 4 קונצרטים שבמרכזה מפגשים מוסיקליים מסביב לים התיכון:

"בון שאנסון"- ערב ובו יבוצעו בלבוש צפון אפריקאי ערבי ותורכי, שאנסונים צרפתיים קלאסיים של איב מונטאן, שארל אזנבור ואדית פיאף. בהשתתפות דוד ד'אור, אלה דניאל ונגן המפוחית אריאל בנט. (24.10.17).

"הומאז' לג'ו עמר"-מחווה לג'ו עמר, מאבות השירה המזרחית בארץ, הכולל את שיריו האהובים מהלהיטים ועד הפיוטים. בהשתתפות אמיל זריהן, אורית עטר ויוני רועה (20.2.18)

"מחווה לחבורת אוראן"-ברי סחרוף, עמיר בניון וזמרים במופע מחווה לחבורת אוראן, שפעלה באלג'יר בימים שלפני מלחמת האזרחים. מופע המשלב את הסגנונות המוסיקליים האירופיים עם הסולמות והמקצבים של המגרב (23.4.18)

"אום כלת'ום לנצח"-מפגש הרמוני בין הזמרת המוסלמית נסרין קדרי ובין הזמר היהודי-חרדי זיו יחזקאל, שכולו מחווה לארבעת ענקי המוסיקה המצרית: אום כלת'ום, עבד אל ווהאב, פריד אל אטראש ועבד אל חלים חאפז (10.6.18)

 

"סדרת המהפכה" של תזמורת המהפכה תגיש:

 

"לנוע בלי לזוז -פנטסיה מוסיקלית לשחקן, תזמורת ווידיאו ארט המתארת מסע בדרכו הלא נודעת של יוצר הבורא עולמות חדשים ומנסה למצוא מקומו בכל אחד מהם. מוסיקה: זהר שרון (14.9.17)

"רעש לבן 2018 "–להקת מחול ורטיגו ותזמורת המהפכה בגרסה חדשה ל"רעש לבן" יצירתה עטורת הפרסים של הכוריאוגרפית נעה ורטהיים למוסיקה של רן בגנו (20.1.18)

"התזמורת חיה בסרט"-מפגש בין מוסיקה תזמורתית חיה לסרטי אנימציה מקוריים (30.4.18)

"אופרת רוק עם אלון עדר ולהקה"-תזמורת המהפכה חוברת אל אלון עדר ולהקה ליצירת אופרת רוק מקורית בה יבוצעו שירים חדשים לצד שירים מאלבומיו הקודמים של אלון עדר (14.6.18)

הסדרה הליטורגית והסדרה הסימפונית ממשיכות

 הסדרה הליטורגית

תביא העונה מנצחים מובילים מהעולם שלא נצחו בארץ כבר זמן רב וכן מקהלות וסולנים מהארץ ומחו"ל. כולם, ביחד עם התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור יבצעו בארבעה קונצרטים שבע יצירות ליטורגיות חשובות ממסורות שונות, תקופות שונות ובשפות שונות מעברית ואנגלית עד גרמנית ולטינית, מבאך והנדל עד לאונרד ברנשטיין.

"הרקויאם" מאת פורה ו"מיסה לעת מלחמה" מאת היידן בביצוע מקהלת מונטוורדי מהמבורג (23 באוקטובר).

"מזמורי צ'יצ'סטר" ו"סימפוניית ירמיהו"-בראשית שנת 2018 תציין האופרה את שנת ברנשטיין הבינלאומית (100 שנה להולדתו) בביצוע של שתיים מהיצירות החשובות שהלחין

"מגניפיקט"-מאת באך, על הקונצרט ינצח ירון גוטפריד (16 בינואר).

ה"רקויאם הגרמני" של ברהמס בנצוחו של המנצח הגרמני הנודע קרל-היינץ שטפאנס (21 במרס).

"משיח" של הנדל יחתום את הסידרה בנצוחו של  ניקולס מקגיגן האמריקאי, מבחירי מנצחי הנדל בעולם מזה זמן רב, החוזר לנצח בסדרה לאחר שנים רבות (17 ביוני).

הסדרה הסימפונית

התזמורת הסימפונית ראשון לציון תבצע יצירות המופת של הרפרטואר הקלאסי הסימפוני בביצוע סולנים ווקאליים ואינסטרומנטליים מהמובילים בארץ ובחו"ל.

"סדרת שבת של זהב"

תזמן טעימות מעולם האופרה. כל קונצרט בסדרה מקיף עולם ומלואו: מעמדות ויחסי כוחות באופרות של מוצרט; אהבה טוטאלית ושברון לב באופרות של ורדי; מוסיקה קלאסית שפוגשת פולקלור עולמי בשירי אהבה חובקי עולם; וחגיגת קיץ שתציג את להיטי האופרה הגדולים יחד עם שירי המחזמר האהובים מכל הזמנים. קונצרטים מהנים ושובי לב המתאימים גם לחובבי האופרה המושבעים וגם למתחילים. בהשתתפות מיטב סולני האופרה הישראלית בתלבושות מרהיבות על רקע תפאורות הפקות האופרה.

 

הפקות המחול

 

עונת המחול באופרה כוללת 7 מופעים של יוצרים ולהקות שכל אחד מהם נמצא בחזית המחול העולמי.

"רעש לבן"-היוצרת נעה ורטהיים העומדת בראש להקת ורטיגו, תעלה גרסה חדשה ליצירתה עטורת השבחים, והפעם בשיתוף פעולה ייחודי עם תזמורת המהפכה שמתמזגת לתוך היצירה וחושפת בתוכה רבדים חדשים. היצירה עוסקת במתח שבין הרעש הסובב אותנו לבין הכמיהה לשקט פנימי. (ינואר 2018)

להקת דרזדן פרנקפורטצילום באדיבות האופרה הישראלית

להקת המחול דרזדן פרנקפורט-צילום: באדיבות האופרה הישראלית

"טרילוגיית היונקים"-יצירתו החדשה של ג'קופו גודאני בביצוע להקת המחול דרזדן פרנקפורט החדשנית. ביצירה,  חזיונות של ערפילי עשן בתוך עלטה, השעיות, התקפות והפסקות, מצליחים לייצר פרהיסטוריה וקדמוניות עכשווית. הרקדנים מפגינים יכולת טכנית משובחת, שפה תנועתית חדה וגיאומטרית לצד אלגנטיות ורוך בתוך תאורה אפלה ומהבהבת. מוסיקה חיה בביצוע רביעיית אנסמבל מודרן והפסנתרן הנודע רוסלן בזברוז'. (אוקטובר 2017).

"ניז'ינסקי"- בביצוע להקת אריק גוטייה יצירתו חדשה של הכוריאוגרף מרקו גקה. היצירה נושפת רוח חיים באחת מן הדמויות החשובות ביותר בעולם המחול – וואסלב ניז'ינסקי.

היצירה זכתה בגרמניה בפרס 'הכוריאוגרף הטוב ביותר' לשנת 2016. המופע יתקיים במסגרת ת"א דאנס בשיתוף מרכז סוזן דלל.

(אוקטובר 2017)

 להקת בלנקה ליצילום באדיבות האופרה הישראלית 01

להקת בלנקה לי-צילום: באדיבות האופרה הישראלית

"רובוט"-בביצוע להקת בלנקה לי. מופע עתידני המשלב בין שמונה רקדנים אנושיים ושבעה רובוטים שלמדו לרקוד. את המופע יצרה בלנקה לי בשיתוף עם הסטודיו היפני לאמנות מודרנית "מאיווה דנקי". (אוקטובר 2017)

 

"גן התענוגות הארציים"-הכוריאוגרפית הקנדית הידועה מארי שווינאר ולהקתה שבים לישראל והפעם עם יצירת המחול. יצירה ב-3 מערכות על פי הטריפטיכון המפורסם של הצייר ההולנדי הירונימוס בוש. נובמבר 2017)

"תחת מצור"-בביצוע להקת יאנג לי פינג. יצירתה של הכוריאוגרפית הסינית יאנג לי פינג, המכונה "פינה באוש הבאה"היא יצירת מחול עכשווי המשלבת אופרה סינית ומוסיקה חיה ועוסקת בקרב העקוב מדם בין צבאות הממלכות העתיקות האן וצ'ו, ששינה את פני ההיסטוריה של סין. (אפריל 2018).

"אנה קרנינה"-בביצוע בלט ציריך יעלה את היצירה של הכוריאוגרף הנודע כריסטיאן שפוק. גרסה מהפנטת בביצוע 50 רקדנים, לספרו הנודע של טולסטוי, המעבירה במחול את סיפורה של אנה קרנינה ושל הדמויות הסובבות אותה. (יוני 2018).

 

סדרות לילדים

האופרה הישראלית ממשיכה לפנות לילדים ולהקנות להם את האהבה לאופרה ולמוסיקה קלאסית עם שתי סדרות המושכות קהל רב כבר שנים רבות:

"שעת אופרה לילדים" – השנה מתווספת לסדרה הפקה חדשה של בת הים הקטנה מאת דבוז'ק, לצד ההפקות האהובות: חליל הקסם, הנזל וגרטל, סינדרלה, נישואי פיגרו ותיבת ההפתעות של מוצרט. כולן מוגשות בשפה העברית ובבימוי מלא.

סדרת "צלילי קסם" בעריכתה והנחייתה של ניצה שאול תמשיך מופעים חדשים: את מי אהב בטהובן השובב?; המרוץ לנשף של וינה – מלחינים: שטראוס, ברהמס, סמטנה ודבוז'ק; רקדנית קטנה לאור הירח – הצייר אדגר דגה, המוסיקה קלוד דביסי; מחולות עיר ושירי כפר – סיפורו של בלה ברטוק; והרפתקאות מוסיקליות בניו אורלינס.

 

לסיכום:

יש למה לצפות. הולכת להיות עונה מדהימה בכל שלושת התחומים אופרה, מוסיקה ומחול מה שנשאר זה לבחור וזו באמת משימה קשה, אבל מאתגרת.

אני יצאתי מלאת השראה

תצביעו ברגליים ההנאה מובטחת

שלכם ובשבילכם,

נירה פרי

בלוגרית בסלונה , מאמנת המתמחה באימון נשים

נירה פרי
נירה פרי ,מאמנת אישית ומאמנת קבוצות מתמחה בהעצמת נשים במעגלי החיים,בלוגרית ,לוכדת רגעים ,חולמת ציורים :) מחייכת לחיים