2015 שלי – בספרות

כששאלתי את דורית תמיר לפני מספר חודשים האם היא זו שעומדת מאחורי הקמפיין של השבת הוצאת סנדיק לפעילות? היא משכה בכתפיה ואמרה : "שפתיי חתומות". אבל המבט שבעיניה אמר תקוה ושפע אופטימיות, ואז ידעתי שהם בדרך הנכונה. (היום דורית תמיר היא מנכ"לית הוצאת "סנדיק ספרים" )

 אנחנו בעידן של סיכומים.

ללא עוררין, זוהי השנה של "סנדיק ספרים".

מי זוכר את היום בו הודיע שי סנדיק, המתרגם ובעל הוצאת סנדיק הקטנה והאיכותית, על סגירת ההוצאה בגלל בעיות כספיות  שנבעו מהשתלטות הוצאות הספרים והרשתות הגדולות על תנאי התשלום המחפירים למתרגמים, לעורכים ולמוציאים לאור. ואשר הוצאת סנדיק לא הסכינה עם הדרך הזו וניסתה לפצות את העושים במלאכה בהגינות וביושר.

נו, טוב. לא כל מי שהוא עילוי בתרגום יכול גם לנהל הוצאת ספרים מצוינת.

ספרי ההוצאה

לשמחתנו הרבה, קמה קבוצה של אוהדים "שרופים" שלא היו מביישים שום קבוצת כדורגל בליגה, והחליטו לעשות מעשה. בראשותה של דורית תמיר, אשת ספר שהפנתה את אפיקי יצירתה למועדוני קוראות ועתה טרחה והגתה קמפיין למימון המונים להשבת עטרה ליושנה להוצאת סנדיק.

וזו אכן הושבה, ועוד איך!

לא רבים הספרים שיצאו ויוצאים בהוצאה הקטנה והאיכותית הזו, אך כל אחד מהם – פנינה!

אזכיר רק כמה מהם – ויסלחו לי הקוראים את גלשתי קצת לשנה הקודמת …

"שקשוק המפתחות" מאת פילים קלודל הוא ספרון קטנטן (57 עמודים) הנושא בתוכו יותר מאשר הצצה לחיי אסירים בבית כלא בצרפת.

פיליפ קלודל, עיתונאי, מחזאי וסופר צרפתי שימש 12 שנים כמורה לכלואים בצרפת. הוא מתאר את חוויותיו , וחוויותיהם של האסירים מנקודת מבט של האדם מן החוץ אך בעיקר נוגע בפנימיותם ואישיותם של המשלמים את חובם לחברה. הוצאת סנדיק השכילה לתרגם את הספר הזה ולהוציאו לאור לקריאה בעברית. ספר נדיר.

סדרת  "ג'יין אוסטן" היא קלסיקה במיטבה.

 "תבונה ורגישות" שיצא בשנה שעברה ו"אמה" היוצאת לאור בימים אלה בתרגום החדש (ומגיע לה פוסט נפרד של כבוד), הן סנוניות ראשונות.

במסגרת הסדרה "המודרנית" יצאו בהוצאה אוצרות של ממש.

"כל הר וגבע" סיפור זיכרונותיה  של משפחת פון טראמפ, המוכרת לנו מ"צלילי המוסיקה" שנכתבה על ידי בת המשפחה.

"אליזבת איננה" הוא דוגמה לספר רגיש, מצחיק ונוגע ללב על דמנציה של אשה בת 80, מה זה עושה לה, לסביבתה ולמשפחתה.  

התרגום של "שיר לאיזי ברדלי" בידו האמונה של שי סנדיק הגיע לשיאים חדשים, בהם צלח בידו של איש דתי ומאמין להביט ולתאר את נבכי נשמותיהם של בני קהילת מאמינים מורמונית, על דקויותיה ורעיונותיה.

איזי ברדלי

"שיר לאיזי ברדלי" הוא הספר שהחזיר את הוצאת סנדיק אל המפה הסבוכה של הוצאות ספרים בארץ, וקבע לה מקום של כבוד.

עוד בדרך הספר המבטיח בעל השם החריג "הצרה עם עיזים וכבשים" שהוא ככל הנראה לא ספר הדן בגידול צאן…

יופי של שנה הייתה לה, להוצאת סנדיק ואני משערת שהפתעות נוספות צפויות לקוראים בעתיד ממוחם הקודח והיצירתי של דורית תמיר, שי סנדיק והצוות שאיתם.

יישר כח!