2 בלילה – ביקורת סרט

בחורה עם מחשב נייד

בעיר שבה הכל אפשרי, בחור ובחורה מחפשים את הבלתי אפשרי.

אם מישהו היה מציע לכם ללכת לראות סרט על חניה בתל אביב סביר להניח שהדבר הראשון שהיה עובר לכם בראש הוא: מי זה המטורף הזה שעושה סרט כזה? הדבר השני שבוודאי הייתם שואלים הוא האם הכרטיס לסרט כולל גם חניה. אז קודם כל תירגעו. לא מדובר בסרט על סיוטי מציאת חניה שכל תל אביבי מכיר היטב, גם אבל לא רק, אלא בסרט שמציע התבוננות ריאליסטית על מה שנקרא למצוא אהבה אמיתית בעיר הגדולה שבה הבדידות מובילה אותך, במקרה הטוב (או שלא), לסקס פרוע וחסר משמעות.

בחור פוגש בחורה בפאב. הם מחליטים לזרום אליה אבל מגלים שלא כל כך פשוט למצוא חניה בעיר הזאת, ועוד באמצע הלילה. משם הדברים מתגלגלים באופן קצת לא צפוי. במהלכו של מסע לילי מטורף הם פוגשים דמויות מוזרות ונתקלים במצבים הזויים שמאלצים אותם להתמודד אחד עם השני, וכל אחד עם עצמו, אל תוך לילה שאף אחד לא יודע איך הוא יסתיים. "בעיר שבה הכל אפשרי, בחור ובחורה מחפשים את הבלתי אפשרי" – נשמע כמו רעיון פשוט, ולכאורה סתמי, לסרט תל אביבי טיפוסי, אבל אם יורדים לעומקו של עניין מבינים שמדובר בסרט גאוני שמציג במבט הומוריסטי ושנון את אחת התופעות המדאיגות בעולם המודרני שכל אחד ואחת מאיתנו לבטח חווה לא פעם במהלך חייו.  

הסרט "2 בלילה", סרטם של רועי ורנר וירון ברובינסקי, חושף בעיה כואבת בחייהם של צעירים בני שלושים פלוס בעיר הגדולה – למצוא חניה לרכב וללב. ברגישות ובטיפול קולנועי מסוגנן הופך הסרט לאחת מיצירות הקולנוע העצמאי הטובות יותר שנעשו כאן לאחרונה. אם היה אוסקר לקונספט הטוב ביותר "2 בלילה" היה ודאי זוכה בו.

הרעיון שבבסיס הסרט הוא פשוט ומבריק, עם אינסוף השלכות אפשריות שמביאות את הצופה להזדהות טוטאלית עם הדמויות. זה מה שקרה לי. לא הצלחתי לרגע להתנתק מהסיטואציות ההזויות שהסרט לקח אותי אליהן, ונסחפתי אחר תחושות עמוקות של דה-ז'ה-וו שמהדהדות בי עד עכשיו.                  

                    [local /files/2011/11/2-Night-Trailer.avi nolink]

ירון ברובינסקי וקרן ברגר (בתפקיד הבחור והבחורה) מצליחים בכשרון להעביר את התחושה ש"הוא" ו"היא" יכולים להיות כל אחד, ממש כמו כל גבר ואישה טיפוסיים שנפגשים בפאב מקומי ומחליטים לפצוח במערכת יחסים מינית בלבד. כמובן שלא יכולתי להתעלם מהתסריט המקורי והמושחז שכתבו ירון ברובינסקי ורועי ורנר (שגם ביים את הסרט), המציג שטף של דיאלוגים שנונים ומצחיקים בטירוף שבעומקם ניתן להבחין בעצבות קלה שנוגעת ללב. כל זאת, יחד עם הבימוי המדויק של ורנר, יוצקים תוכן משמעותי לפגישה מקרית בין שני זרים בלילה אחד.

לאורך כל הסרט מצאתי את עצמי מופתעת בכל פעם מחדש מעוצמת הסצנות שחדרו לתודעתי ולליבי,  והצליחו לפרק כל מחשבה רציונלית עד לכדי הזלת דמעה בסופו המרגש. כמי שצפתה בסרט הזה פעמיים (והיד עוד נטויה) אני יכולה לומר לכם שזה הולך להיות הסרט החם של חורף 2012. הסרט השתתף בכ – 25 פסטיבלים ברחבי העולם ואף זכה במספר פרסים, ביניהם פרס השחקנית הטובה לקרן ברגר, הסרט הזר הטוב, חביב הקהל ועוד. הסרט יוצא לאקרנים ב – 7.9 ורצוי להזמין כרטיסים מראש. שעה ו – 23 דקות קלילות שתצאו מהן עם חיוך, הרגשה טובה ואולי גם עם כמה תובנות. אז כוונו שעונים ל "2 בלילה" – סרט מומלץ מאוד !!!