אלינור אוליפנט ממש בסדר / גייל האנימן

בחורה עם מחשב נייד

Eleanor Oliphant Iscompletely Fine	 אלינור אוליפנט, אשה כבת 30, שעובדת מגיל עשרים ואחת באותו משרד אליו התקבלה לדעתה בגלל רחמיו של בעל המשרד.
לאלינור אין חברים, אין חיי חברה ואין לה קשר עם עובדי המשרד האחרים, היא אינה מבינה ומקבלת את התנהגותם. היא מחכה רק לחזור הביתה לפינה שלה. החבר הכי טוב שלה הוא בקבוק הוודקה.
"כאשר מישהו שואל לשלומה של אלינור אוליפנט, התשובה שלה במאה אחוז מהמקרים היא 'בסדר'. אומנם יש כאלה שבוהים בצלקת שעל פניה, אבל היא יודעת שעל הצלקות שהיא נושאת בתוכה אנשים מעדיפים לא לשמוע".
לאלינור אין כישורים חברתיים ,היא מתקשה להבין קודי התנהגות חברתיים ויש לה שגרת חיים והרגלים קבועים עד שריימונד, איש מחשבים שמתחיל לעבוד במשרד ומיד מעורר את תשומת לבה של אוליפנט בהליכותיו הבלתי מתקבלות על הדעת ולאט לאט הוא מצליח להבקיע את החומה שאלינור בנתה סביבה ונוצר ביניהם קשר חברתי לא על בסיס רומנטי. יש לאלינור חלום להכיר מוסיקאי, היא מבלה שעות מול המחשב בפנטזיות ומעקב אחריו ולאורך כל העלילה נחשף הקורא לרגשות ולפעולות שלה על מנת לממש את החלום.
אלינור מספרת לנו על מאמי- אמה המתקשרת אליה פעם בשבוע בשעה קבועה מהמוסד שבו היא כלואה, ולא ברור האם זה בית כלא או מוסד מסוג אחר ומה הפשע שהיא ביצעה. אלינור משתפת את מאמי בחלק מחוויותיה. ככל שהעלילה מתקדמת מגלים עד כמה הקשר ביניהן חולני ושיש סוד אפל המסתתר מאחוריו. הרמזים בעלילה מאפשרים להבין שמשהו נורא קרה לה בילדותה והסוד מתגלה רק בדפים האחרונים של הספר.
המוטיב החזק והבולט בספר הוא הבדידות. אלינור אמנם לא נמצאת כל הזמן לבד, אבל הבדידות היא בת לוויה קבועה שלה. דרך סיפורה של אלינור אנחנו לומדים כמה נוראה היא הבדידות עד כדי מוות ועד כמה זקוק האדם לתחושת שייכות וחברה. אדם יכול להיות מוקף אנשים ועדיין לחוש ניכור ובדידות. לא תמיד אנחנו מבדילים בין לבד ובדידות וסיפורה של אלינור ממחיש מאד את ההבדל ביניהם.
סיפורה של אלינור כתוב בצורה מאד מונוטונית למרות התיאורים המאד כואבים של הבדידות והרגשות של אלינור. התחושה היא שקוראים יומן של בחורה עם קשיים לא פשוטים ולא היה לי קל עם סוג כתיבה כזו. היתה לי הרגשה שהקריאה שלי לא מתקדמת הכל מאד איטי ובשלב מסויים בקריאה חשבתי לנטוש את הספר. יחד עם זאת משהו משך אותי להמשיך לקרוא, הייתי סקרנית לדעת מה יקרה לאלינור ומה הסוד שהיא מסתירה לכן המשכתי לקרוא וכשעברתי את המחצית הראשונה של הספר הרגשתי שהקריאה והעלילה זורמות יותר ואת החלק השני של הספר סיימתי בקריאה רצופה עד לסוף האופטימי.
אין ספק כי זהו ספר לא קל אך כדאי לקרוא אותו ולו רק כדי להיחשף להכיר ולהבין במעט מה מרגיש וחווה האדם הבודד. להעלות למודעות שלנו שיש בינינו לא מעט אנשים החיים עם תחושת הבדידות וניכור חברתי, למה גורמים הבדידות והניכור החברתי והשפעתם על חיי האדם וכיצד עלולה להשפיע ילדות קשה על האדם בבגרותו.

מירי נחמן
מנחת קבוצות "אמצע החיים והגיל השלישי" ואחות במקצועי. נשואה ואם לבן ובת בוגרים. קוראת הרבה ,תולעת ספרים מגיל צעיר. אוהבת לבשל,להאזין למוזיקה,לטייל, לאסוף גמדים ומגנטים מכל העולם. מזמינה אתכם להפליג איתי למרחקים בעולם המחשבות אותן אני כותבת בלילות.