כנגד חמש בנות ובן אחד דיברו החיים

מי יהיה החכם יודע כל? מי יהיה התם התמה והמתפלא? מי הרשע המפונק שהעבודה הזאת היא לא לו ? ומי הוא זה שפשוט אינו יודע לשאול? הסיפור הזה יהא השראתי להגדה פרי מילותיי לחמש האחיות והאח שלי, שהחיים דיברו כנגדם. ומי היא הגדת חיינו? המשיכו לקרוא והשורות הבאות תספרנה לכן.

מידי שנה בערב פסח, כמסורת ערבי הפסח המיתולוגיים של משפחתי, אנו ממתינים לספר בסיפור ארבעת הבנים ולגלות כיצד יפול הפעם פור הקריאה. מי יהיה החכם יודע כל? מי יהיה התם התמה והמתפלא? מי הרשע המפונק שהעבודה הזאת היא לא לו ? ומי הוא זה שפשוט אינו יודע לשאול?

הסיפור הזה יהא השראתי להגדה פרי מילותיי לחמש האחיות והאח שלי, שהחיים דיברו כנגדם. ומי היא הגדת חיינו? המשיכו לקרוא והשורות הבאות תספרנה לכן.

מילי (אמיליה) היא התמה. תמה, כי על אף שהיא בכורתינו, נדמה כי לעולם לא ויתרה על הילדה שבה. יש בה דאגה ונתינה זכות, כפי שרק בילדה יכולות להיות. הידיים המחבקות שלה ( שמייצרות לנו מאפי חלום..) הן שם האהבה. היא החוליה הראשונה המובילה ובלעדיה, אנו, כל הבאות ובא אחריה חוליות חסרות. .

מזי היא החכמה. מאגר מידע בלתי נדלה כמי שכל חייה, חוקרת ,תרה ושואבת ידע וחוויות בכל אשר תבוא. החוכמה היא עבורה ערך . החקר הזה שלם והשתלם, כי הביא אותה לתגלית האמיתית המזוקקת שמצאה בחייה, שני ילדיה המופלאים.

מירב היא הטובה. פניה מבשרות את בוא השמחה. היא לא סתם נולדה באמצע, כי היא החוט הקושר אותנו מכאן ומכאן לאחווה אחת ובלתי נפרדת. מים רבים של טוב באישיותה, בעשייתה חוצת הגבולות ובכל שידה בו נוגעת.

שרון (אני) שאינה יודעת לשתוק. יעידו אחרים על עיסתי שהיא מורכבת ולא פשוטה. אני אעיד על דבר אחד הידוע למכריי ומוקיריי. אני אינני יודעת לשתוק. מביעה דעתי בכל עניין, על בריקדות, בין חברים ובתוך המשפחה. יש הטוענים, שלעיתים אני מהירת לשון, עד כי אינני מותירה מקום בשיחה למילות האחר, אבל הם גם יודעים לומר, שמקור כל זה ברצון להלהיב ולשלהב. לפעמים אני לא יודעת לעצור, מה לעשות? ואם תמיד יש לי מילים טובות לאחרים, אז למה בכלל לעצור?

מיכל (תאומתי) שאינה יודעת לחדול. התאומה שלי לא חדלה.לא חדלה במירוץ החיים. לאהוב במלוא העוצמה, להילחם על מקומה בכל כוחותיה ולהצליח. לגדל תאומות כמעט לבדה לתפארת משפחתינו. היא לא חדלה להיות תאומתי מבטן אימי וכל חיי.

שי בעל הבינה והדעת. מה אומר ומה אגיד? החותמת הזוהרת בשמיי משפחתי. אחי הצעיר שהוא השראתי. מידי יום אני לומדת ממנו על בגרות, על קבלה, על חברות, על הצלחה ועל דיוק. אני מאמינה שגם לי יש כמה דברים להציע לו, אך הוא מעיין בלתי נדלה עבורי. עבורינו. מתנת חיים.

ואנו כולנו תוצר של אותה הגדה, הגדה שלאורה ובהילתה צמחנו. אגדה שהגידה לנו את כל שידענו ושאי פעם נדע. הגדה של החיים. אגדה של אמא.