16 דברים שלא ידעתן על השדיים שלכן

האיבר הנשי המפורסם ביותר הוא הרבה יותר מסמל מין. למה הם משתנים במהלך השנים, ואיזה תפקיד חשוב יש להם ביצירת תקשורת וקרבה? 16 דברים שכדאי לדעת על החזה הנשי

***הכתבה בשיתוף עם רשת מרפאות "פרופורציה"***

פרופורציה 16 דברים על שדיים ספטמבר 2015

הם נחשבים לסמל מין, הם אחת העדויות הראשונות לשינויים ולהתפתחות מינית בגיל ההתבגרות, ולמרות שהם הדבר הכי נשי שיש, מתייחסים אליהן בלשון זכר. שדיים, ציצים, דדים, חזה. יש להם כמה וכמה שמות, שלא לדבר על אוצר עצום של סלנג – בכל שפה אפשרית – חלקו עושה איתם חסד וחלקו עד גבול המשפיל.

השדיים מורכבים מרקמת שומן ומרקמת חיבור, כלי דם ולימפה. כל שד מכיל בין 10 ל-20 בלוטות חלב, שנקראות אוניות, והן מתנקזות באמצעות תעלות החלב אל הפטמות. העור הכהה מעט מסביב לפטמות נקרא עטרה, ויש בו בלוטות שתפקידן להפריש חֵלֶב ולהגן על העטרה והפטמה בתקופת ההנקה.

למרות שהשדיים הם בעצם כלי להאכלת תינוקות, יש להם משמעויות תרבותיות, מיניות, ונשיות ויש גם מחלה אכזרית שקרויה על שמם, ומהווה את אחד הסיוטים של כל אישה.

הנה 16 דברים שלא ידעתן על השדיים:

פרופורציה 16 דברים על שדיים ספטמבר 2015

1. הם אינם שווים בגודלם: בדרך כלל השד השמאלי גדול יותר מהימני. על פי המחקרים, ל-88 אחוז מהנשים יש אי סימטריה מסוימת, במרבית המקרים היא אינה מורגשת. ואולם ישנם מקרים בהם ההבדל משמעותי, משפיע על המראה, ועל אפשרויות הלבוש. במקרים משמעותיים ניתן לתקן את ההבדלים באמצעות ניתוח פלסטי.

2. הם עוברים שינויים במהלך החיים: השדיים עשויים לגדול או לקטון בצורה משמעותית, ואפילו מחודש לחודש ובמהלך החודש. במהלך ההריון, במהלך המחזור החודשי, בגלל הפסקת המחזור החודשי, בגלל שימוש בגלולות או בטיפול הורמונלי חליפי, ובגלל השמנה או הרזיה.

פרופורציה 16 דברים על שדיים ספטמבר 2015

3. הגודל והמשקל של השדיים תלוי בהשמנה: משקלם הממוצע של זוג שדיים הוא קילוגרם אחד. אבל המשקל יכול להשתנות בהתאם לממדי הגוף. למשל,  זוג שדיים במידה D, שוקל בממוצע בין 7 ל-10 קילוגרמים. בעשורים האחרונים גדלה המידה הממוצעת של החזיות הנמכרות בעולם. כיום החזיה הנמכרת ביותר היא  קאפ D.  באירופה כמו בארה"ב, נרשמת בעשורים האחרונים עלייה משמעותית בגודל השדיים של הנשים, וההשערה היא שינויים בהרגלי אכילה, תרבות השפע ואיכות המזון, וכנראה שגם  בגלל תכולה הגבוהה של הורמונים במזון שאנחנו אוכלות.

4. הם נעשים רכים עם הגיל: לאחר הפסקת המחזור, בלוטות החלב מתנוונות, במקרים מסוימים כתוצאה מכך השדיים גם נעשים קטנים יותר. וככל שאישה מתבגרת, רקמת השד הופכת להיות שומנית יותר.

5. לטיפול הורמונלי חליפי יש השפעה על מבנה השדיים: טיפולים הורמונליים עשויים לעכב את ניוון רקמת השד אצל נשים לאחר הפסקת המחזור.

6. לשדיים יש תפקיד במשיכה המינית: אנחנו זן מוזר, שעושה שימוש מיני במכשירי האכלת התינוקות שיש לנקבות שלנו. מתברר שדווקא ככל שמסתירים – המשיכה אליהם גדלה. כך, למשל, בקרב תרבויות שבטיות בהן נשים הולכות חשופות חזה, אין להם ייצוג מיני או תרבותי כלשהו, במרבית המקרים. לעומת החברה המערבית, למשל, שבה מנוצלים שדיים כמקדמי מכירות או לגירוי מיני.

7. השדיים משתנים במהלך סקס: את האבחנה הזו קבעו מאסטרס וג'ונסון, חוקרי המין הידועים, במחקר שערכו בשנות ה-60 של המאה הקודמת. החוקרים הבחינו בשינויים בנפח השדיים במהלך גירוי מיני , ביחד עם הזדקרות של הפטמות ושינויים מסוימים בעטרה. ואילו במחקר שפורסם בירחון הרפואי   British Medical Journal נמצא כי החזה הנשי מתנפח וגדל עד ל-25% מגודלו הרגיל בעת קיום יחסי מין.

8. לא רק בגלל סקס:  פטמות זקורות קשורות לעוררות מיני, כאמור, אבל יישנן סיבות נוספות רבות שיכולות לגרום להן להזדקר: קור, חיכוך של בד וכדומה.

פרופורציה 16 דברים על שדיים ספטמבר 2015.

9. לשדיים יש תפקיד ביצירת התקשרות:  כל אמא יודעת, שבזמן ההנקה נוצר "בונדינג"  בינה ובין התינוק/ת בזכות הפרשה של ההורמון אוקסיטוצין, שגם מסייע בהפרשת החלב. ובכן, אותו ההורמון מופרש גם אצל נשים וגברים במפגשים אינטימיים, ולא רק בעלי אופי מיני ותורם לתחושת הקרבה.

.
פרופורציה 16 דברים על שדיים ספטמבר 2015.

10. לא רק לנשים יש שדיים: גינומסטיה הוא שמה של הפרעה הורמונלית הגורמת לצמיחת שדיים בקרב גברים. במקרים מסוימים התופעה מתרחשת בגלל השמנת יתר, נטילה של תרופות או מסיבות לא ידועות. אצל כ-60 עד 90% מהתינוקות קיימת הגדלת שדיים (המכונה גינקומסטיה חולפת), הנובעת מרמות אסטרוגן גבוהות שעברו מהאם אל העובר. גינומסטיה עלולה להופיע גם בקרב מתבגרים. ניתן לתקן את המצב באמצעות ניתוח להקטנת חזה.

11. אפשר להניק גם אחרי ניתוח להגדלת חזה: ניתוח הגדלת חזה כרוך בהחדרת שתלים לשדיים, אך זו  אינה פוגעת בצינוריות החלב או בבלוטות. על כן, אין מניעה להניק גם לאחר ההגדלה.

פרופורציה 16 דברים על שדיים ספטמבר 2015

.

12. ניתוח להגדלת חזה נחשב לפופולרי ביותר בתחום הרפואה האסתטית: נשים בוחרות לעבור ניתוח להגדלת חזה מסיבות שונות: אסימטריה והבדלי גודל בין שד לשד, חזה לא מפותח, שינויים בגודלו של השד כתוצאה מירידה במשקל, ירידת נפח בשד כתוצאה מהנקות או מהתבגרות, שדיים שאינם פרופורציונליים לשאר הגוף ועוד.

13. השדיים מאבדים מגמישותם וצונחים: הריון, הנקה, עליה או ירידה במשקל , שינויים הורמונאליים וגם כוח הכבידה, משפיעים במשך השנים על השדיים שלנו. גם העור מאבד מגמישותו, ויש נשים שיש להם תכונות תורשתיות של מראה נפול. ככל שהגיל מתקדם, נשים רבות מבחינות כי השדיים אבדו את צורתם וזקיפותם. ניתוח להרמת חזה (מסטופקציה בלשון המקצועית) הוא הליך רפואי שנועד להרים ולעצב מחדש שדיים נפולים וניתן לשלב אותו עם ניתוח להגדלת חזה.

14. לנשים עם חזה גדול עלולות להיות בעיות רפואיות:  משקל החזה עלול להשפיע על היציבה, לגרום לכאבי גב, להליכה כפופה, לקשיי נשימה ולקושי בפעילויות יומיומיות שונות כמו ריצה, שכיבה על הבטן, התכופפות  ועוד. ניתוח להקטנה חזה מבוצע מתוך שיקול אסתטי ורפואי ובמהלכו מוסרים שומן, עור ורקמות מיותרות. הניתוח אינו מתאים לנשים שמעוניינות להניק.

15. ל-10% מהנשים יש פטמה שקועה: מדובר בעיוות אסתטי בו הפטמה שטוחה ואינה בולטת, או שקועה כלפי פנים. לעתים ניתן לתקן את העיוות בלחיצה על הפטמה השקועה, אך במקרים מסוימים ניתן לשנו את המצב רק באמצעות ניתוח פלסטי, קצר וקל יחסית.

פרופורציה 16 דברים על שדיים ספטמבר 2015.

16. אחת ל-10 שנים כדאי לבדוק את השתלים: מומלץ למי שעברה ניתוח להגדלת חזה לעבור בדיקת אולטרה-סאונד כדי לבדוק את מצבם. תוצאות הבדיקה תקבע האם ומתי יש צורך לעבור ניתוח להחלפת השתלים. לעתים הרופא ימליץ גם על ניתוח להרמת חזה, כדי לשמר את תוצאות הניתוח.