14 גברים מספרים על גירושים כואבים

הגירושים קשים לגבר ממש כמו לאשה. גם הוא עמד מתחת לחופה והבטיח הבטחות, גם הוא איבד את החברה הטובה ביותר שלו וראה את עתידם המשותף מתפוגג לנגד עיניו

נהוג לחשוב, בטעות, שנשים יוצאות מגירושים עם לב שבור והגברים – לא. הקלישאה הנפוצה היא אשה גרושה, המנסה לבנות מחדש את חייה לאחר שננטשה.

האמת היא, שהגירושים קשים לגבר ממש כמו לאשה. גם הוא עמד מתחת לחופה והבטיח הבטחות, גם הוא איבד את החברה הטובה ביותר שלו וראה את עתידם המשותף מתפוגג לנגד עיניו. בזכות שרשור תגובות ב'רדיט', שבו נשאלו גברים מה ההבדל בין סתם פרידה לבין גירושים, אפשר לדעת סופסוף גם מה מרגישים גברים. קבלו כמה:

***

"כל החלומות שלך מתנפצים. תחשבו איך זה: אתם עומדים בבית ריק, שהיה אמור להיות מלא צחוק, כיף, ילדים, עתיד, ועכשיו הוא סתם בית ריק…. אתה מעמיד פנים שאתה גיבור, אבל בפנים אתה יודע שאתה שבור, במישור הבסיסי ביותר. זה די מפחיד. אתה מרגיש בודד. זה משנה אותך."

"זה הרסני מבחינה רגשית. הייתי איתה במשך 24 שנים, מתוכן היינו נשואים במשך 18 שנה. בלב ובראש הייתי מחויב אליה לנצח. יש לנו ילדים שחוו פגיעה קשה ועדיין מנסים להתמודד, כעבור שבע שנים. זה דבר אכזרי. לא היה אכפת לי מההבטים הכספיים; אלה נמשכים כמה שנים ואז אתה ממשיך הלאה. האסון האמיתי הוא חורבן המשפחה."

dicar2810

"זה פשוט נורא. הבגידה של מישהי שיוצאת נגדך ולוקחת את כל הרכוש שלך. לקלוט שכל ההבטחות האלה שהבטחתם בטקס מפואר, מוקפים משפחה וחברים, לא שוות כלום ברגע שהיא מפסיקה לאהוב אותך."

"פרידות רגילות זה חרא. פרידה מזוגיות, או גירושים, זה שבועות של בכי בתוך הכרית עד שאתה נרדם, בדירה שכורה."

"הדבר המשמעותי ביותר שבו הבחנתי במהלך הגירושים היה אופן התייחסות אליי. הייתי משאב, לא אדם. שילמתי את החשבונות: עורכי דין, מזונות, וכל מי שרצה ממני כסף התחיל לאיים עליי. אתה מרגיש בודד ומתחיל ברצינות לשאול את עצמך למה להתאמץ כל כך, אם אף אחד ממילא לא שם עליך קצוץ. אתה מתחיל לחשוב הרבה יותר על מה שחשוב לך, לעומת מה שעשית רק מתוך תחושת חובה."

"זה כואב יותר מפרידות אחרות. כל העניינים המשפטיים הם כמובן קוץ בתחת, אבל היה לי קשה מאוד לוותר לגמרי. כשאתה רק יוצא עם מישהי, זה די מובן שאפשר להחליט שאין כאן בסיס מוצק לחתונה, ואז הולכים איש איש לדרכו. ברגע שאתה חותם על החוזה הזה ומתחייב לנישואים, המחויבות יותר כובלת."

"לא משנה כמה אתה רוצה להיות ידידותי ונחמד, זה תמיד מתחרבש. אתה נאלץ להתגרש מהחפצים שלך, ממחצית מכספך, ובמקרים מסוימים מנתח נכבד מהכספים העתידיים שלך. אבל עד שזה נגמר כבר לא אכפת לך, אתה רק רוצה כל כך שהסיוט הזה יסתיים. אם יש לכם ילדים, זה אף פעם לא נגמר."

shutterstock_166929554

"אלה היו בהחלט החודשים המדכאים ביותר בחיי. איבדתי את המצפן המוסרי שלי והתחלתי לעשות כל מיני דברים מחרידים לאנשים טובים. הוצאתי את זה על כל מי שהיה סביבי והרחקתי ממני אנשים. אני מקווה שאף פעם לא אעבור שוב משהו כזה. הגירושים האלה שברו אותי למשך זמן ממושך."

"זה גיהינום עלי אדמות."

"מבחינה רגשית, זה היה נורא ואיום. איבדתי לא רק את אשתי, אלא את אהובתי, את חברתי הטובה ביותר, את שותפתי לחיים – ואת המשפחה שלי. מבחינתי גירושים פשוט מעולם לא היו על הפרק, עד שהם קרו. הרגשתי אבוד. איבדתי את האדם היחיד שחשבתי שאני יכול לבטוח בו."

"זה מאוד דומה לפרידה, אלא שההשלכות הרגשיות של גירושים גרועות בהרבה, מפני שהאדם שחשבת שתבלה איתו את שארית חייך כבר אינו חלק מהחיים שלך."

"ברוב המקרים, זה כמו ההבדל בין נפילה מהאופניים לבין הידרסות על ידי משאית."

"אני חושב שההבדל הוא שבנישואים אתה מרגיש לגמרי רגוע, כי זה אמור להיות לכל החיים. אתה נותן למחויבות לעטוף את כולך. ואז, שומטים פתאום מתחת רגליך את השטיח, או את הקרקע, בעצם."

"זה מחורבן. החברה מלמדת אותנו להאמין שנישואים זה טוב וגירושים זה רע. מלמדים אותנו שאנחנו צריכים לנסות ולנסות שוב לעבוד על הנישואים שלנו. כשאנחנו לא מצליחים לעבוד עליהם, כל הלחץ החברתי הזה להישאר נשואים גורם לנו להרגיש כמו כישלון חרוץ כשאנחנו מתגרשים, גם אם אנחנו יודעים שעשינו את הדבר הנכון. גירושים הם דבר טוב; הם נותנים לאנשים אומללים הזדמנות להיות שוב מאושרים."

מאנגלית: שרית פרקול