13 דברים שכדאי לדעת על האף שלכם

למה הוא משתנה עם השנים, איך הוא משפיע על הטעם של האוכל שאנחנו אוכלים ואיך ניתוח אף יכול לשפר לנו את הבריאות? 13 דברים שכל זב חוטם צריך לדעת

כתבה על האף פרופורציה נובמבר 2015

יווני, סולד, נשרי, לא משנה מה צורת האף שלנו – הוא יושב במרכז הפרצוף וקשה מאד להתעלם ממנו. כל התינוקות נולדים עם אפים חמודים שמשתנים וגדלים במהלך השנים, ולא תמיד לשביעות רצוננו. בגלל מרכזיותו, האף מושך אליו תשומת לב רבה, נתפס כמשמעותי מבחינת המראה והרושם שאנחנו משדרים  ולכן –  משפיע גם על הביטחון העצמי. זו כנראה הסיבה שניתוח אף הוא הניתוח הפלסטי השני בפופולריות שלו אחרי ניתוחי הגדלת חזה, אלא שבניגוד לרוב הניתוחים הפלסטיים לניתוח אף יש במקרים רבים גם סיבות רפואיות.

כתבה על האף פרופורציה נובמבר 2015

הנה 13 דברים שכדאי לדעת על האף שלכם:

1. האף שלנו לא מפסיק לגדול. כן, כן, אמנם הגדילה של עצמות הפנים נעצרת בגיל ההתבגרות, אבל סחוסי האף (והאוזניים) אינם מפסיקים להתפתח וממשיכים לגדול. למעשה, הקולגן והאלסטין שבעור מתמעטים עם השנים, מה שגורם לעור להיות רפוי. האף צונח, העור מסביב לעיניים מתדלדל, אפרכסות האוזניים מתארכות והלסת נשמטת, ולכן הם נראים גדולים יותר. גם השדיים ושק האשכים מגיבים בהתאם. לכן אנשים מבוגרים ניחנים באף ואוזניים מוגדלים ומסיבה זו מראה אף ואוזניים קטנים מקושרים פעמים רבות לנעורים.

2. לאף יש תפקיד חשוב בהגנה על הגוף מפני זיהומים: מלבד תפקידו כאיבר שאחראי על חוש הריח, האף שלנו מונע מכל מיני חלקיקים שנישאים באוויר להגיע לריאות. לשם כך, יש באף 3 זוגות של קונכיות שמופרדות על ידי מחיצות האף. תפקידן הוא לחמם את האוויר הנשאף, להוסיף לו לחות ולסנן אותו. כמו הקונכיות, גם שאר רקמת האף היא רירית ומצופה בשכבה דקה של תאים ריסיים. ביחד עם הפרשה נזלת שמכילה תאים של מערכת החיסון וחומרים קוטלי חיידקים –  התאים הרייים דוחפים את החלקיקים הזרים לעבר הלוע, ומשם לקיבה.

3. האף מייצר כחצי ליטר ריר ביום, מדי יום. וזה בלי שום קשר להפרשות שיש כשמצטננים.

כתבה על האף פרופורציה נובמבר 2015

4. גודש באף, הידוע בשמו העממי והמבאס – נזלת, הוא תוצאה של שני מצבים עיקריים: הצטננות ואלרגיה. במקרה של זיהום הנזלת מקבלת גוון ירקרק-צהבהב. אבל כשהנזלת שקופה זו בדרך כלל תגובה אלרגית. או בכי ממושך. בשני המקרים הראשונים, ריבוי הנזלת מסייע בהפרשת הפולשים מהגוף. כשבוכים – הדמעות מנוקזות לאף וגורמות ל"נזילות" ממנו.

כתבה על האף פרופורציה נובמבר 2015

5. באף שלנו יש כ-6 מיליון קולטני ריח שמסייעים לנו להבחין בלפחות עשרת אלפים ריחות שונים. כנראה שבעלי חוש ריח רגיש יכולים להבחין בהרבה יותר. לכלבים וחתולים, למשל, יש חוש ריח רגיש פי 40 משל בני אדם. חוש הריח קשור קשר ישיר לחוש הטעם ולמעשה, חלק ממה שנדמה לנו כטעם הוא למעשה תגובה לריח. זו הסיבה שכשהאף סתום, קשה מאד להבדיל בטעמים.

6. תתרנות הוא מושג שמציין את אובדן חוש הריח. למעשה מדובר בנכות שיכולה לקרות לכ-3% מהאוכלוסיה. אך למרות זאת היא נתפסת כבעיה שולית, אם כי מתסכלת. חוש הריח מזהיר ומרחיק אותנו מחומרים מסוכנים, ולכן במצבים מסוימים תתרנות קבועה יכולה לסכן חיים. ישנו גם מצב של תתרנות זמנית, למשל בגלל הצטננות, שעוברת כשמבריאים.

7. כאמור, רבים אינם מרוצים מגודלו של האף ומצורתו, לכן ניתוח אף נחשב אחד מהניתוחים הפלסטיים הפופולריים ביותר. ואולם, במקרים רבים לניתוח אף יש גם סיבות רפואיות, כשהסיבה העיקרית היא הפרעה בדרכי האוויר המקשה על הנשימה. לכן, במקרים רבים יתבצע ניתוח אף משולב העונה על שני הצרכים, הרפואי והאסתטי. ניתוח אף עשוי לפתור בעיות נשימה שנובעות מסטייה של מחיצת האף, למשל, ולסייע למטופל לנשום ביתר קלות לאחר הניתוח. ואולם, חשוב קודם כל לאבחן את הבעיה ולהבין האם ניתן לטפל בה באמצעות ניתוח אף.

כתבה על האף פרופורציה נובמבר 2015

8. לפני ניתוח אף, חשוב לערוך תיאום ציפיות ולהגדיר מהן התוצאות הרצויות לעומת האפשרויות המצויות, להבין מה ניתן לעשות ומה לא ולנסות להגיע לתיאור נאמן ככל האפשר למראה הפנים לאחר הניתוח. עקרונית, ניתן לשוות לכל אף את המראה הנחשק של אף סולד. יחד עם זאת, חשוב יותר לבדוק האם האף שבו מעוניינים מתאים לצורת הפנים. כמו כן, במהלך ניתוח אף ניתן להצר את האף ואת הנחיריים ולהקטין את קצה האף בצורה שתיראה טבעית ותשתלב בפנים.

9. כמות ניתוחי האף המבוצעים בגברים עלתה ב-43% בחמש השנים האחרונות. כך על פי נתוני האגודה האמריקנית לאסתטיקה ולניתוחים פלסטיים. לדברי מומחים, העלייה בפופולריות בקרב גברים נעוצה בכך שניתוחי אף תורמים למראה צעיר יותר.

10. ניתוחי אף מבוצעים תחת הרדמה כללית או מקומית עם טשטוש עמוק. הניתוח נמשך כשעה עד שעתיים ומבוצע באחת משתי טכניקות: ניתוח אף קלאסי או ניתוח אף פתוח. בניתוח אף קלאסי החתכים נעשים דרך הנחיריים, ללא סימן חיצוני, והרופא מעצב את האף באמצעות הזזה, שבירת עצמות ושיוף הסחוס. לעומת זאת, ניתוח אף פתוח מבוצע בטכניקה מורכבת יותר, ומשמש בדרך כלל במקרים בהם יש צורך לתקן את האף לאחר פציעה או בגלל ניתוח קודם. בשיטה זו החתכים הינם פנימיים וחיצוניים ולכן נשארת צלקת. במקרים מסוימים יש צורך בהוספת שתל, ובמקרים אחרים מתבצע שיוף של העצם המרכזית ויישור שלה.

11. חוששים מפני ניתוח אף? למרות שניתוח פלסטי באף נחשב מבוקש ומבוצע בקלות יחסית, רבים חושים לבצע אותו. ובכן – אם גם לכם יש חששות, הנה בשורה משמחת: שיטה חדשה, פיסול אף שמה, מהווה במקרים מסויימים אופציה חלופית לניתוח, אורכת  כ-15-20 דקות בלבד, ללא כאבים וללא הרדמה. במהלך הטיפול הרופא מחדיר חומרי מילוי זמניים, המאפשרים לו לעצב ולפסל את האף בצורה שתתאים ותשתלב במראה הפנים.

12. רק מעטים יודו בכך, אבל רובנו מחטטים באף. בשנת 1995 גילו חוקרים אמריקאים כי 91% מהנשאלים במחקרם נוהגים לחטט באף מפעם לפעם וכי מדובר בהרגל חובק עולם ולא, חלילה, בהפרעה פסיכיאטרית.

13. דימום מהאף נפוץ לא פחות ויש לו כמה סיבות, בהן: יובש של ריריות, חבלה, קינוח אף אגרסיבי, חיטוט באף, אלרגיה ועוד. בניגוד למנהג להטות את הראש אחרונה בזמן דימום מהאף, ההמלצה הרפואית היא דווקא להתכופף קדימה כדי שהדם ינזול מחוץ לגוף, ביחד עם לחיצה משני צידי האף, במטרה לעצור את הדימום. הטיית הראש קדימה תמנע זליגה של דם לדרכי הנשימה ולקיבה.