כשדלית הקטנה מהקריות פגשה בבת אצולה

בחורה עם מחשב נייד

השבוע התרגשו עליי שני אירועים מדהימים שסיפקו לי חוויה בינלאומית. ביום שלישי נכחתי בהשקת הספר "על כל הר וגבע – הסיפור מאחורי 'צלילי המוסיקה'" בהוצאת "סנדיק ספרים", ובחמישי הגעתי למפגש הבלוגריות  של סלונה עם הנינה של הקפטן ומריה פון טראפ – "הנסיכה" קרלה (לדעתי). איך אוכל לתאר במילים כמה הסרט הזה חשוב בעיניי וכך גם הספר? כמה גבוהה קרלה פון טראפ האנטר. כמה מרשימה היא ואצילית. היא ללא ספק בין האנשים הכי עדינים ומזמינים שתתקלו בהם מימיכם. אז אתחיל מההתחלה, מקום מצוין להתחיל בו לא?  carla&me

קיץ 2005, תחילתם של מאי או יוני אם אני לא טועה. חברה שלי מתקשרת אליי נרגשת ואומרת "תקשיבי, המחזמר "צלילי המוסיקה" מציג ביולי, את רוצה שאני אקנה לנו כרטיסים?" בלי לחשוב פעמיים אני עונה בעוד יותר התרגשות ממנה "בטח! תזמיני מהר, לא משנה כמה זה עולה!". כאן אני חייבת לעצור לשנייה ולהתוודות. עד לאותו הרגע לא ראיתי את הסרט או לצורך העניין את המחזמר על הבמות. תאמינו לי, גם לי אין מושג עד היום איך זה קרה. איך פריקית מחזות זמר שכמוני פספסה את הדבר הנדיר הזה? איך לא הלכתי להפקה שהועלתה כאן ב-1996. כמובן שהכרתי את כל השירים בעל פה, וכשהייתי ילדה, לא אחת פיזזתי לצלילי "דו, רה, מי" ושרתי את "הרועה הבודד".

בכל מקרה, לאחר חודש וחצי או חודשיים מרגע הזמנת הכרטיסים, מצאתי את עצמי באולם הגדול והמפואר של המשכן לאומניות הבמה. נשבעת לכם שמלבד הטיסה לארצות הברית לפני כמעט שנתיים שהייתה לאירוע מכונן בחיי, היו אלו שלוש השעות המאושרות של חיי. חזרתי הביתה ומיד חיפשתי דרך לצפות בסרט המקורי באיכות טובה. חברה שלי מבאר שבע אמרה לי שהיא הקליטה את הסרט לפני שנים, וכעבור שבוע מצאתי את עצמי ברכבת לבאר שבע לקראת סופ"ש עם מוסיקה נהדרת של ריצ'רד רוג'רס ואוסקר המרשטיין. תקראו לזה גורל או כל דבר אחר, אך שבוע לאחר ביקורי בבאר שבע נכנסתי לי לסטימצקי (כיאה לתולעת ספרים שכמוני) וגיליתי DVD לרגל 40 שנה ל"צלילי המוסיקה" ובו הערות מפיה של ג'ולי אנדרוז ושבעת השחקנים ששיחקו את הילדים.

השאר היסטוריה. מיותר לציין שליום הולדתי ה-25 בשנת 2008 קיבלתי ממשפחתי במתנה את ספר הזיכרונות של ג'ולי אנדרוז. צפיתי בכל קטעי היוטיוב האפשריים מתוכניות האירוח האמריקאיות, צפיתי בכל הסרטים הדוקומנטריים שנעשו על קורות המשפחה בפרט ועל הסרט בכלל, וקראתי רבות על קורותיה של המשפחה. לכן, המפגשים השבוע היו עבורי סגירת מעגל ואפשרו לי לחגוג עשור שנים להיכרותי עם הסרט בצורה הכי מדהימה שרק אפשר.

קצת על הספר: הספר הוא  בעצם  mémoire – ספר זיכרונות שכתבה אגתה פון טראפ, בתם השנייה של קפטן פון טראפ ואשתו הראשונה ליידי וויטהד. בראש ובראשונה כתבה אגתה את ספר הזיכרונות כדי לעשות צדק וחסד עם אביה שהיה איש משפחה ואבא מופלא, איש נעים הליכות, ביישן, אוהב ודואג. רחוק מאוד מהתדמית שנוצרה לקפטן בסרט. שנית, מטרתה הייתה לשפוך אור על קורותיה של אימה שכלל אינה מוזכרת בסרט וכך שלושת אחיהה למחצה – רוזמרי, אליאונור (לורלי) ויוהאנס – ילדיהם של הקפטן ואשתו השנייה מריה. הספר רווי בתיאורים יפיפיים של הנוף האוסטרי וסיפורים מקסימים על ביתם של בני המשפחה וביתה של סבתם שם בילו זמן רב; על הגעתה של מריה מן המנזר ועל החיים החדשים של המשפחה באמריקה.

climb

הספר עומד לא אחת על אי הדיוקים הרבים כל כך שיש בין עלילת הסרט ובין המציאות שבה חיו בני המשפחה. בהחלט ניכר כי נעה שביט, מתרגמת הספר, תרגמה אותו באהבה רבה ובקנאות לתיאורים ולמילותיה של אגתה. היא בהחלט שמרה על רוח הדברים. בזכות הספר, למדתי המון על קורותיה של המשפחה שלה סיפור חיים לא קל. למרות אי הדיוקים בין עלילת הסרט לבין המציאות שבה חייה המשפחה נשארתי עם דבר אחד שאותו העבירו הסרט והספר יחד – אהבת המשפחה, האמונה באל ובעצמינו, העוצמה שיש לשלם על סך חלקיו וכך שבאמצעות מוסיקה, חיבור חזק ואהבה אין סופית ניתן להתגבר על הכול. קרלה, הנכדה של אליאונור, בתם האמצעית של הקפטן ומריה, חזרה ביום חמישי בלילה לארצות הברית. היא השאירה אותי עם הסרט והספר. היי שלום ולהתראות קרלה. היעד הבא הוא לבקר בזלצבורג בקרוב.

[youtube 5eAGdsyKe0g nolink]