12 תובנות מחופשה בים המלח

עכשיו, כשקרני השמש נהיו שפויות יותר והמחירים יישרו קו עם ההיגיון הלאומי, זה הזמן לנסוע לים המלח. במרחק כמה שבועות מביקורי שם, בחול המועד סוכות אני מביאה לכם את תובנותיי המלאות מהפלא המדברי.

הבהרה: החופשה התבססה  על בחירות ספונטניות שלי, זהו אינו פוסט ממומן, היחיד שמימן אותו הוא חשבון הבנק המצומק שלי .

1. כן, זה יקר מאוד בחגים ואולי משתלם דווקא במלונות יוקרה– חול המועד סוכות, אני ביליתי במלון דניאל שנחשב ליוקרתי ושם שילמתי לאחר הנחה 1100 שקל ללילה, למחרת ביקשו ממני 1200-1300 שקלים במלונות הוד ולוט שהם ברמה של 4 כוכבים, חביבים עם ניחוח אייטיז בעיני שזה נחמד אבל המחיר שהתבקש קצת מוגזם. אם מישהו מיחצני המלון קורא את זה, אני פנויה בסופי שבוע הקרובים , אחרי המולת החגים לביקור תיקון.

לפחות במלונות יקרים יש פינוקים כאלו. מלון דניאל
לפחות במלונות יקרים יש פינוקים כאלו. מלון דניאל

2. לא משעמם כאן לרגע. לי לפחות -הסברה רווחת היא ש'אין מה לעשות בים המלח', נכון הדבר שמרכזי קניות אין כאן (לפחות עד שנושא סעיף 10 יושלם בהמשך), אטרקציות לילדים לא ממש תמצאו ובכלל הרעיון בים המלח הוא הירגעות מוחלטת ואולי בעצם חוסר עשייה. אני הצלחתי למלא היטב יומיים בהנאות נפלאות כמו הופעה במסגרת פסטיבל התמר, רביצה בספא, קריאה, בהייה בהרים, ולדעתי הייתי יכולה לעשות הרבה יותר. טיולים למשל.
3. אבל התנתקות של ממש מוטלת בספק – בשביל להיטמא לגמרי בין הרי המדבר ולשקוע במי הים המלוחים, תרתי משמע, נראה לי שצריך להתכוונן לזה ולעשות את הבלתי יאמן: לנתק סלולרי או לפחות להתעלם מקבוצות הווטסאפ למשך חצי שעה נצחית וזה משהו שאני לא עשיתי, בניגוד למשל לטיולי חו"ל שם, כך נראה, אנשים יותר מרשים לעצמם להתנתק, לא מקבלים שיחות ואפילו יש כאלו שסוגרים את הסלולארי. אולי חבל שבים המלח זה שונה.

4. הישראלי מתגלה בצידו החיובי כשאת מצליחה לתפוס תוך שתי דקות טרמפ הלוך חזור, משני חבר'ה שונים להופעה – כשנסעתי זה היה בשיא עונת הטיולים והטרפת בחוץ (חול המועד סוכות) ובואו נשים את הקלפי על השולחן :כידוע בתקופות כאלו כולם חוששים מהתגלמותו של הישראלי המכוער כביכול שבא לידי ביטוי בהתנהגות עצבנית בכביש, חזירות בחדר האוכל במלון, גניבת מגבות בבריכה, או זה שלוקח את שמונת ילדיו בדיוק למלון שבו רציתם להירגע ועושה לכם רעש כזה שבא לכם לקבור את הראש בין חולות המדבר. אבל אני דווקא זכיתי לסיוע מיידי בדמות הטרמפים המתוארים לעיל, מה זה מיידי, לא האמנתי למזלי הטוב ולעובדה שהספקתי לתפוס את דנה ברגר בהופעה שהייתה קסומה ורק בשבילה היה שווה להגיע עד כה.

דנה ברגר בפסטיבל התמר
דנה ברגר בפסטיבל התמר

5. בבית המלון אכלתי את ארוחת הערב הטובה ביותר בחיי. ערב דווקא – ארוחות הבוקר הישראליות בבתי מלון כבר הפכ למיתוס ישראלי בפני עצמו שאליו מתווספת בדרך כלל השאלה 'אבל מי כל כך רעב בבוקר בשביל כל השפע המטורף הזה?', ואולם דווקא ארוחת הערב הפתיעה, שלא לאמר עילפה אותי אחרי כמויות האוכל הלא אנושיות שהכנסתי לגופי האומלל, רק מההתלהבות החזירית. אז מה היה שם ? כל כך הרבה שצריך להיזכר: המון סלטים, סוגי בשרים שהזכירו לי אוכל באירועים (הלו חזה אווז), מאפים – חלקם מיותרים לגמרי, סושי במיני צורות וצבעים זוהרים, שלל קינוחים ועוד ועוד. אני אחסוך את ההמשך כי השעה כב 2:00 בלילה ומתעורר בי הרעב ולא, לא כדאי לאכול בלילה.
6. וגם בארוחות כאלו קינוחי פרווה זה לא זה. ולא שמעו על לחם ללא גלוטן – אפשר יהיה לחשוב שבשנת 2018 דברים קצת התפתחו במישור הקולינרי, במיוחד עקב העובדה שאנחנו מוצפים תכניות בישול-אגו- שפים. אבל לא, למצוא לחם ללא גלוטן עבור חולי ציליאק או סתם אנשים כמוני שמנסים לאכול פחות קמח, זה לא בנמצא . והקינוחים, נו מילא. אפרופו אולמות אירועים וחתונות, אז זה זה. בדיוק מה שאתם מדמיינים.
7. הנסיעה המעצבנת שווה ולו רק בשביל לראות את השתקפות הירח מעל המים או את ההרים בשקיעה – עכשיו אחשוף בפניכם את העובדה המצערת שהגעתי לשם ב…תחזיקו חזק, תחבורה ציבורית. כשאמרתי את זה לאנשים הם הביטו בי במבט מנחם משל איבדתי כרגע את כל הוני בבורסה, אבל היי, זה לא כל כך נורא. נסעתי בשני אוטובוסים בסך הכל, לירושלים וממנה לאזור המלונות בים, בלבלתי לאנשים את המוח בטלפון נמנמתי, הקשבתי לספרים מוקלטים ( חנונה או לא), כך עברו להן ביעף 4 שעות ושרדתי יופי.
8. גם זמרת מעפנה ששרה מזרחית קל או יוונית יכולה לרומם את מצב הרוח ולהרקיד במעגל קבוצת נשים שלא מכירות – בלילה הראשון אחרי הארוחה, אחרי מנוחת חצי שעה של רביצה בחדר, ירדתי ללובי לקולות רועמים של שירה נשית. לא בדיוק מי שתקח את הכוכב הבא לאירוויזיון 2019 אבל בעודי מתקרב ללובי אני רואה פתאום חבורת נשים מקפצות במעגל עליז ואני יכולה להישבע שרובן נפגשו אולי לפני חמש דקות ולא, ארוחת הערב לא כללה וודקה רד בול.

הנוף מהמלון
הנוף מהמלון

9. לכו חפשו את הבוץ – זוכרים את הפרסומות לים המלח מתקופת הילדות נערות שלנו,  שכללו פרצופים מחויכים מרוחים בוץ? אז חיפשתי אותם, נעלמו מעיני . בסביבת המלונות אין שום בוץ, אבל אתם מוזמנים לקנות בחנות הסמוכה. מה שכן, בעין גדי יש וגם יש, כך דיווחה לי חברתי לימור, שעשתה טיול מרשים לא פחות ואף יותר משלי.
10. גם אם תשלמו 300 שקל אחרי הנחה על עיסוי סביר להניח שלא תצטערו על שקל – העיסויים כאן יקרים יותר ממה שאני מכירה מאזורי מגוריי, ובטח מהקופונים באתרים כמו גרופון וכאלו. אבל במקרים כאלו אני נוטה להאמין שמה שיקר יותר איכותי יותר. הזמנתי עיסוי שמחירו המלא 350 שקלים מה שהוגדר כעיסוי 'אנטי סטרס' וזה היה פשוט חלום ליל קיץ, מענג בכל שבריר שניה.
11. בונים כאן קניון. בים המלח – לא משנה שגודל האוכלוסיה מסביב, כלומר אנשים שממש גרים באזור המועצה המקומית תמר לא יכול לדעתי להתחרות בגודלה של קרית ים לדוגמא, בכל זאת המסחרה הגיעה גם לכאן וכעת עומלים במרץ על בניית קניון באזור המלונות שנראה שבנייתו קרובה  להסתיים. כן, הוא קטן משמעותית ומשתלב בסביבה, אבל בכל זאת, קניון, ים המלח? למה?

הו, המדבר. תמונה גרועה במיוחד אבל אצלי התוכן הוא המלך
הו, המדבר. תמונה גרועה במיוחד אבל אצלי התוכן הוא המלך

12. נראה שאנחנו בדרך לאבד את הנכס מדהים וחייבים להצייל  כל גרגיר מלח ממנו – אני כבר לא מדברת על העובדה שים המלח הוא אחד מאתריי התיירות המופלאים שבארץ, המקום הנמוך ביותר בעולם וכו'. מספיק לשבת בשטחו אפילו כמה דקות, להתמזג עם ההרים ממול, לבהות בירח ופשוט להיות.  שמעתי על כל מיני בעלי אינטרסים שחופרים שם, הורסים והורגים אותו ברכות. כי מישהו בהנהגה כנראה מאפשר את זה. עכשיו כשחזרתי לצפון, אני לא יודעת איך אוכל לפעול מכאן, אם הצטרפות לאיזו קבוצת פייסבוק או פעילות רחוקה תואיל, אבל אתם מוזמנים לתייג, להוסיף, או לכתוב פה על כל פעולה אפשרית כי אני פשוט לא יכולה לחשוב על זה שלא יהיה ים המלח לנסוע אליו , גם במחיר של 4 שעות נסיעה מטלטלת וחום של 34 מעלות.