10 תופעות שמתרחשות סביב העיניים עם הגיל

אזור העיניים הוא מהראשונים הממהרים להסגיר את הגיל. למזלנו, בעזרת איפור אפשר לטשטש רבים מסימני הגיל, אבל יש גבול גם ליכולתו של הקונסילר. מה מתרחש בעפעפיים עם הגיל ואיך אפשר להילחם בתופעות? מדריך

רואה לך בעיניים. צילום: שאטרסטוק

1. קמטים מסביב לעיניים

הבעיה: עור העפעפיים הוא  הדק ביותר בעור הפנים. עוביו  יכול להגיע לפחות מעשירית המ"מ. העור העדין חשוף לנזקי שמש או עישון וכן לשפשוף ולתנועה מתמדת  של מצמוץ, כ-15,000 מצמוצים  ביממה. לכן, אין זה מפתיע שכבר בגיל צעיר מופיעים קמטים שטחיים ועמוקים בצידי העיניים ובעפעפיים.

הפתרון: להימנע מחשיפה לשמש ועישון  ולשמור על לחות העור. בשלב בו כבר הופיעו קמטים ניתן  לטפל בהם  ע" הזרקת בוטוקס בכמויות קטנות, המחליש את המצמוץ ומהווה טיפול יעיל מאד בטיפול בקמטים בצידי העיניים ובעפעפיים.  לייזרים עדינים, או פילינג בדרגות עומק שונות מהווים טיפול אפשרי נוסף.

2. עודפי עור בעפעפיים

הבעיה: עם הגיל נוצרים עודפי עור המכסים את הריסים בעפעפיים העליונים  ויוצרים קפלים בעפעפיים התחתונים.

הפתרון: ניתוח עפעפיים לסילוק עודפי העור בניתוח הקרוי מתיחת עפעפיים או הרמת עפעפיים (בלפרופלסטיקה) – הפתרון היעיל ביותר לבעיה זו.

3. צניחת עפעפיים (פטוזיס)

הבעיה: עם הגיל השרירים הפותחים את העפעפיים  נחלשים בגלל התארכות הגידים המחברים אותם לעפעף.  כתוצאה מכך פתיחת העין נפגעת ומקטינה את צורת העין, כך שהעין נפתחת בצורה חלקית ומתקבל מראה עייף .  מצב זה יכול להופיע גם ללא נוכחות עודפי עור כלל.

הפתרון: ניתוח לחיזוק שרירי העפעפיים פותח את העין ומחזיר את המראה לקדמותו. בניתוח, ניתן לחזק את השרירים  דרך חתך בצדו הפנימי של העפעף שאינו מותיר צלקת חיצונית.

4. שקיות מתחת לעיניים

הבעיה: עם הגיל השרירים ורקמות החיבור מתחת לעין נחלשים ושומן מעומק הארובה נודד קדימה אל מתחת לעור  ונראה  כבליטה או שקית  מתחת לעין. שקית השומן, יכולה להיות בולטת יותר במצב של עייפות או לאחר שינה, בגלל תוספת של בצקת המצטברת בתוכה.

הפתרון: ניתוח להסרת השקיות, על ידי הסרת השומן שבלט קדימה. את הניתוח ניתן לבצע בחתך בצדו הפנימי של העפעף שאינו מותיר צלקת,  או בחתך חיצוני עדין המאפשר גם למתוח את העור במידת הצורך.

5. שקעים מתחת לעין

הבעיה: עם הגיל הלחי צונחת וכמות השומן בה פוחתת. הנסיגה מותירה חריץ בין הלחי לעפעף המכונה "מרזב הדמעות". בנוסף לשקע מעל הלחי  יכולה להופיע  גם שקית בעפעף עצמו, כך שהשקית והשקע מדגישים  זו את זה.

הפתרון: ניתן למלא את החריץ בעזרת חומר מילוי בכמות קטנה ולטשטש אותו. במקרים בהם הבעיה חמורה יותר בגלל נוכחות שקיות בעפעף, ניתן לנתח את השקית הבולטת בנוסף או במקום להשתמש בחומר למילוי החריץ.

6. צניחת הגבה

הבעיה: עם הגיל הגבה צונחת, בעיקר בחלקה הצדדי. הצניחה נגרמת  בגלל מתיחת העור, כח הכבידה, ובגלל התרוקנות השומן שמתחת לגבה. הפרת האיזון בין השרירים המושכים את הגבה למטה לאלו המרימים אותה מחמירים את הצניחה.

הפתרון: ניתן להרים את הגבה ללא ניתוח על ידי מילוי הנפח שהתרוקן בעזרת חומרי מילוי. ניתן להחליש את השרירים המושכים את הגבה למטה על ידי הזרקת  כמויות זעירות של בוטוקס. במצב מתקדם ניתן להרים את הגבה בניתוח.

7. התדלדלות הריסים והגבות

הבעיה: עם הגיל הריסים והשערות בגבה הופכים דלילים יותר, דקים, בהירים, וקצרים יותר.

הפתרון: ישנם תכשירים רפואיים המאושרים על ידי ה FDA האמריקאי לטיפול בהארכה עיבוי והכהיית הריסים והגבות. השימוש מצריך פיקוח רפואי בשל תופעות הלוואי האפשריות.

8. עיגולים שחורים מסביב לעיניים

הבעיה: העור בעפעף דק ביותר ודרכו משתקף השריר הכהה שמתחתיו הנראה כעיגולים כהים מסביב לעיניים. המצב מוחמר בעייפות ובחוסר שינה עקב גודש הנוצר  בשריר. רק במיעוט המקרים פיגמנטציה אמתית היא הבעיה (בד"כ באנשים עם עור כהה מאד על רקע אתני).

הפתרון: איפור הוא עדיין הפתרון הטוב ביותר אולם בשנים האחרונות רואים יותר הצלחות  של הטיפול בעיגולים הכהים בעזרת הזרקות חוזרות של חומרי מילוי או PRP ( פלזמה עשירה בטסיות).

9. עין שקועה

הבעיה: כמות השומן בארובה הולכת ופוחתת עם הגיל ולכן העין שוקעת לאחור אל תוך הארובה ויוצרת שקע עמוק מעל העין  ההולך ומתעמק בהדרגה ומקנה לעין מראה "חלול".

הפתרון: הזרקת חומרי מילוי מעל העין יכולה להתגבר חלקית על אובדן הנפח. במקרים בהם יש צורך להשלים נפח רב ניתן להשתמש בהזרקת שומן עצמי.

10. התעגלות העין

הבעיה: אובדן הגמישות של העפעף התחתון והזווית החיצונית של העין גורמים לעפעף התחתון להתרופף ולקבל מראה עגול. הזווית החיצונית של העין הופכת להיות מזווית חדה לכהה.

הפתרון: הפתרון לבעיה זו הוא ניתוח למתיחת העפעף התחתון המחזיר את הזווית למקומה הנכון ולצורתה הטבעית.

* ד"ר יפתח יסעור הוא מנהל יחידת האוקולופלסטיקה, המרכז הרפואי רבין | לפרטים נוספים – הקליקו כאן