10 סימנים לדיכאון לאחר לידה

מה קורה לנשים אחרי לידה? הכל מתהפך. זו תקופה של אושר גדול והתרגשות עצומה אך לפעמים, מופיעים סימפטומים של דיכאון שמפתיעים מאד את האם "אני? מה פתאום יש לי דיכאון? לא מתאים לי להיות בדיכאון, הרי אני צריכה להיות מאושרת! אז למה אני מרגישה ככה? האם זה נורמלי? אני בסדר?"

בחורה עם מחשב נייד

בשבועיים-שלושה הראשונים שלאחר הלידה נשים רגישות במיוחד. בכי ללא סיבה ברורה הוא תופעה שכיחה, שיש לה אפילו שם:  "בייבי בלוז" . כ -70 אחוז מהנשים סובלות מתופעה זו של דכדוך קל וחולף המתחיל בין היום השלישי לחמישי שאחרי הלידה . גם אישה שהגיבה בתחילה בשמחה ואושר, עשויה לפרוץ לפתע בבכי ולחוש דכדוך לא מוסבר. התופעה חולפת בדרך כלל אחרי מספר שעות או מספר ימים אך יש נשים שאצלם היא באה והולכת במהלך השבועות הראשונים.  לעיתים מתלוות לדכדוך זה גם תחושות של אי יכולת לתפקד, דאגנות ,מתח , קשיי שינה ואף קשיי ריכוז. הבייבי בלוז קשור הן לשינויים ההורמונאליים החריפים שקורים בעקבות הלידה- נפילה חריפה של האסטרוגן, ירידה של הפרוגסטרון  ועליה גדולה של הפרולקטין האחראי ליצירת החלב – והן למעמסה הפיזית והנפשית ולהתרגשות הכרוכים בלידה ובימים הראשונים שאחריה.  התופעה חולפת מאליה, היא נורמטיבית וכדי להקל על האישה באותן שעות קשות ניתן לסייע, לפנק ולתמוך בה רגשית. התופעה נפוצה מאד, ובטעות קוראים לה "דיכאון לאחר לידה" , אך שמה המדוייק הוא כאמור "בייבי בלוז" או  "דכדוך לאחר לידה".

לאחר תקופת ה"בייבי בלוז" שבדרך כלל חולפת אחרי כשבועיים, אך יכולה להימשך מספר שבועות,  הרי שבמשך מספר חודשים אחרי הלידה, נשים נוטות להיות רגישות, דרוכות, והרבה פעמים גם עייפות מאוד.  תגובות אלו מתאימות למצב האמהות בו את מטפלת בתינוק, ישנה מעט ולחוצה מהמשימות החדשות שלך.  אך יש נשים שאל האמהות שלהן מתלווה הרגשה של דיכאון ואני מניחה שאת תוהה לפעמים האם מה שעובר עלייך הוא דיכאון, או שייך לתחום הגוונים השונים של הרגשות שמאפיינים את התקופה שלאחר לידה.

אם התחלת להרגיש תסמינים של דיכאון מיד לאחר הלידה, סביר שהם יהיו בולטים וחריפים, יפריעו לך מאד ולמרות שככל הנראה מקורם בשינוי ההורמונאלי החריף, חשוב שתפני לקבל עזרה.

אם התחלת להרגיש את התסמינים של דיכאון כחודש ויותר לאחר הלידה ( כלומר מאוחר יותר עד שנה לאחר הלידה), סביר שמדובר בעוצמה קלה ומתונה של דיכאון ( הקורה ל-70%  מהנשים הסובלות מדיכאון לאחר לידה) ואז ייתכן שתחשבי שזו מנת חלקן של אמהות ובגלל הבושה תנסי לשכנע את עצמך שאת יכולה להתגבר על זה לבד ואולי אף תנסי להסתיר אותו מעצמך ומהסביבה. נכון שלעיתים דיכאון קל ומתון יכול לחלוף ללא עזרה, אך מדוע שחווית האמהות שלך תיצבע בצבעים אפורים ובמצב רוח שמשפיע לא רק עלייך אלא גם על תינוקך ועל בן זוגך?

אני כותבת כאן את התסימנים לדיכאון לאחר לידה, שהוא ההפרעה הרגשית הנפוצה ביותר לאחר לידה. ישנן עוד הפרעות אך הן הרבה פחות שכיחות.

סימני דיכאון לאחר לידה:

מצב רוחך ירוד רוב הזמן ויש לך תסמינים פיזיים של דיכאון ואבדן התעניינות והנאה. התסמינים עולים ויורדים ואינם מתרחשים כל הזמן. מאפיין את הדיכאון שהוא לעיתים נמצא, לעיתים איננו.  אם את חשה כמה מהסימנים הבאים כדאי שתשתפי איש מקצוע:

  • מצב רוחך דכאוני : את חשה ייאוש, חוסר תקווה ואין אונים . את בוכה הרבה
  • את לא כל כך שמחה עם התינוק ואת מאשימה את עצמך שאינך אם טובה ואת מודאגת לגבי השפעת מצבך על התינוק
  • איבדת עניין והנאה מדברים שבדרך כלל גורמים לך הנאה – אינך מעוניינת במין, אינך רוצה לפגוש חברים ובני משפחה
  • יש לך קשיי שינה  וקשיי הרדמות,  במיוחד אחרי שתינוקך נרדם; את מתעוררת הרבה או שאת ישנה יותר מידי
  • תאבונך ירוד או מוגבר
  • את חשה עייפות לאחר מאמץ קל
  • מבחינת החשיבה –  את פחות מרוכזת, חשיבתך איטית והססנית ואת מבולבלת ושוכחת דברים
  • את חשה ירידה בהערכה העצמית שלך ובביטחון העצמי שלך
  • יש לך מחשבות תוקפניות מפחידות בנוגע לתינוקך או בנוגע לעצמך
  • תופעות מיוחדות: יש מקרים בהם לא בולט מצב הרוח הדכאוני, אלא בולטים חרדה, מצוקה נפשית ואי שקט מוטורי המסתירים את הדיכאון. חרדה יכולה להתבטא באופן פיזי או רגשי בכאבי ראש, דפיקות לב, עצבנות, פחדים ובתסמינים כפייתיים כמו הקפדה יתירה על נקיון, עיסוק היפוכונדרי בנוגע לעצמך או לתינוקך.  רגזנות ועצבנות גם הם יכולים להסתיר דיכאון.

אם כמה מהתסמינים שלמעלה מאפיינים את מה שאת מרגישה, כדאי שתשתפי אדם קרוב, וגם תפני לקבלת עזרה מקצועית. זה יכול להיות קבוצת תמיכה, טיפול פרטני או זוגי, או טיפול תרופתי.

הכי חשוב, שתעזרי לעצמך. מצאי חברות חדשות,  עשו ספורט, לכו יחד לפעילות עם התינוקות או הכינו ארוחת ערב יחד. העיקר, אל תישארי לבד.

אני ממליצה לקרוא את מאמרי המפורט "דיכאון לאחר לידה – זה עלול לקרות גם לך" באתר הורותא.