10 טיפים לבילוי אינטנסיבי עם הילדים בבית

העולם הוא הכיתה שלי והחיים הם תוכנית הלימודים אבל העולם שלנו הצטמצם בימים האחרונים בצורה משמעותית

העולם הוא הכיתה שלי והחיים הם תוכנית הלימודים. זה סוג של סיסמה של החינוך הביתי. אבל העולם שלנו הצטמצם בימים האחרונים בצורה משמעותית. בניגוד לדעת רוב האנשים, חינוך ביתי לא נעשה באמת בבית. ביומיום שלנו אנחנו נפגשים עם הרבה חברים, יש לנו חוגים ופעילויות בבוקר ובאופן כללי הימים שלנו די מלאים. אבל בימים טרופים אלו לקהילת החינוך הביתי יש יתרון קטן. אנחנו רגילים לבלות הרבה שעות ביחד עם הילדים. אז הפוסט הזה מיועד לכל מי שנכפה עליו כרגע חינוך ביתי. מקווה שזה יעזור. לפחות קצת. קחו בחשבון שכל משפחה היא אחרת. ייקח לכם קצת זמן למצוא את הנוסחה שמתאימה לכם. תהיו סבלניים ותקשיבו ללב שלכם.

1.סדר יום – איזה כיף שבית זה לא בית ספר. לא חייבים מערכת שעות נוקשה ולא חייבים לחלק את הימים לשיעורים מוגדרים. אבל זה מאד עוזר שיש עוגנים. עוגנים הם זמני ארוחות, זמנים שמותר לילדים להיות בטלויזיה / במחשב. זמנים שמשחקים ביחד. וגם זמנים שהם אמורים להעסיק את עצמם כי אתם צריכים לעבוד (מן הסתם זה עובד יותר טוב עם ילדים גדולים, עם הקטנים זה יותר מורכב).

2. ילדים לומדים כל הזמן. לא משנה מה תבחרו לעשות ביחד הם ילמדו המון. לא תמיד קל לשיים את זה במושגים של משרד החינוך, לא בטוח שתדעו בכלל שהם למדו. אבל עוד כמה חודשים אולי פתאום תגלו שהם יודעים משהו שלא היה לכם מושג שהם למדו. (וגם ללמוד לבשל, לעשות כביסה, לפנות כלים, להשקות את הצמחים וכו' הן פעולות חשובות שגם ילמדו אותם מיומנויות לחיים וגם יורידו מכם קצת מהעומס).

3. כל מה שלומדים בכיתה בשבוע, אפשר ללמוד תוך כמה דקות כשלומדים בבית. אם אתם מודאגים שהם מפסידים חומר לימודים חשוב, יש המון אתרים שאפשר ללמוד בעזרתם. תעשו מנוי לחודש ותשבו איתם כמה דקות ביום. קחו בחשבון שאם הם לא מתורגלים בלימוד עצמאי, ואם הם עוד לא לגמרי שולטים בקריאה, הם יצטרכו עזרה. אל תצפו מהם ללמוד לגמרי לבד. זה גם הרבה יותר כיף ללמוד ביחד.

car

4. אל תצפו מעצמכם לשבת ללמוד איתם יותר משעה ביום (ואם יש כמה ילדים בבית) גם 15 דקות ביום זה הישג. בין הג'ינגול היומיומי של כביסות, ארוחות (בישולים לוקחים המון זמן), קצת סדר, כביסה והפרדה בין ילדים זה בכלל נס שאתם מגיעים ללמד משהו. מצד שני אם תצליחו להגיע ל 15 דקות ביום, לא תאמינו לכמה חומר זה מצטבר.

5. ילדים לא צריכים שיפעילו אותם. אמנם מגיל צעיר הם רגילים לקבל הוראות ולעקוב אחרי לוחות זמנים, אבל תנו להם כמה ימים ותראו שהם יודעים למצוא לעצמם תעסוקה. רק תאפשרו להם גישה לחומרי גלם ואל תפחדו מקצת בלאגן. אם יצא לכם שיקוי קסמים מסריח או ארוחה לתפארת זה לא באמת משנה.

6. תעשו משהו שאתם אוהבים. זאת הזדמנות נהדרת ללמוד משהו שדחיתם המון זמן, או לעסוק ביצירה שרציתם, לראות סדרה שמתאימה לכל המשפחה או להתחיל להתעמל. יש סיכוי שהילדים ישמחו לעשות את זה יחד אתכם. יש גם קורסים נהדרים באתרים כמו udemy ו coursera וגם רעיונות נהדרים באתרים ישראלים (אבל זה נושא לפוסט נפרד).

science
7. האפליקציה הכי חשובה אצלנו בבית היא אפליקציית הקראת הסיפורים. הם יכולים לשמוע סיפורים במשך שעות. יש סיפורים מעולים באפליקציה לכל גיל. אני ממליצה בחום על icast.

8. פודקאסטים הם הלהיט הכי חם של השנתיים האחרונות. פודקאסטים צצים כפטריות אחרי הגשם במגוון רחב של תחומים. תבחרו אחד או שניים בנושאים שמעניינים אתכם ותקשיבו ביחד. זה מרחיב אופקים, זה מעניין ואפשר לשמוע מתי שנוח לכם.

9.  מותר לכם גם לנוח – זה לא קל להיות כל היום ביחד, וגם לכם מגיעה הפסקה. אצלי זה בדרך כלל בזמן המסכים שלהם. אבל כשהמצב נואש ממש גם הפסקת שירותים ארוכה או מקלחת עושים את העבודה.

10.  צאו החוצה – מגרשי המשחקים אאוט, וגם משחק עם חברים זה פחות להיט. אבל עצם השהייה בחוץ עושה טוב לכולם. אם זאת גינה, חצר או פארק זה לא באמת משנה. היציאה משנה אוירה לכולם ועוזרת להעביר את הזמן. תצטיידו בקצת אוכל לפיקניק, דלי וכף אם יש ילדים קטנים, מגדיר פרחים (מהמם עכשיו בחוץ) ואתם מסודרים לפחות לחצי יום.

הרבה בריאות לכולם, ותשתדלו להנות ביחד.

cooking

painting

מיכל מוטאי
מעצבת גרפית, אמא ל-4 בחינוך ביתי, יזמת ובעלת עסק. אוהבת טכנולוגיה, מדע, יצירה, קסמים, אקרובטיקה, אינטרנט ועוד מיליון דברים. משתדלת ללמוד משהו חדש כל יום.