10 הכללים הכי חשובים בגידול ילדים

הילדים מוציאים אתכם מדעתכם, עושים מה שבא להם ומתווכחים? אפשר באמצעות כמה כללים לעשות סדר בבלגן. קבלו טיפים שיחזירו לכם את השקט

מכירים את הסיטואציה שהילדים מתווכחים עם ההחלטות שלכם? אתם אומרים שחור והם עונים לבן? למה? כי ככה בא להם. גם אצלי זה קורה. אני לא מוותרת ובסוף מוצאת דרך להתמודד עם ה"לא בא לי", אבל תמיד פתוחה לקבל עוד כלים להתמודד עם המשימה. השבוע למדתי על מנהיגות הורית בהרצאה של אנאבלה שקד, פסיכותרפיסטית ומרצה בבית הספר לפסיכותרפיה במכון אדלר.
הילדים שלנו נולדו לעולם דמוקרטי, שבו יש שיוויון וחופש והם מפרשים אותם כזכות לעשות מה שבא להם ולא לעשות מה שלא בא להם. על מנת לעשות סדר בחופש, לשמור על שלום בית ולגדל ילדים עם בטחון עצמי, שקד ממליצה לאמץ כמה כללים.
promo_long

10 הכללים הכי חשובים בגידול ילדים

1. סדר יום ומשאבים מותאמים לכולם – חשוב להקפיד על סדר יום קבוע לילדים ולשמור עליו ועל החוקים, אבל אל תשכחו לדאוג גם לעצמכם. אל תרוצו רק בין החוגים של הילדים. תמצאו זמן קבוע גם לחוג או לפעילות אחרת בשבילכם.
2. שיתוף, התייעצות, בקשת עזרה – אחרי ששאלתם את הילד איך עבר עליו היום בגן או בבית הספר, ספרו לו על היום שלכם. ככה תלמדו אותו להתעניין בכם, לשתף, להתייעץ ולבקש עזרה בעת הצורך.

ילדה מדברת עם אמא

3. הקשבה – מאוד חשוב להקשיב לילדים, במיוחד בגיל ההתבגרות. חשוב להשקיע זמן בשיחה עם הילדים, ללמוד להתעניין בילדים וללמוד מה מעניין אותם. גם אם נראה לכם, שהילד צופה בסדרה שטותית, דברו איתו ותשאלו מה מעניין אותו בסדרה הזו. ארוחת ערב היא זמן מצויין להקשבה ולשיחה.
4. משמעת – תעמדו על שלכם בתקיפות, אך עשו זאת בצורה אדיבה והשתמשו בתוצאות הגיוניות.
5. מסגרת – שתפו את הילדים במסגרת שקבעתם לעצמכם, כמו למשל בתקציב שלכם לחופשה משפחתית בחג והקפידו לשמור על המסגרת.
coins budget
6. לדבר פחות ולהיות ענייניים – אל תטיפו מוסר ותדברו על ההיסטוריה, אלא תתרכזו בעיקר בצורה עניינית.
7. שיחה משפחתית – שבו עם הילדים מידי פעם לשיחה משפחתית, שבה תפתרו יחד את בעיות המשפחה. לשיחה הזו יש חשיבות מאוד גבוהה.
8. בטחון עצמי – חשוב מאוד להקנות לילדים בטחון עצמי. לחנך את הילדים להתמודד עם בעיות ולהתגבר עליהן, לחנך אותם לעצמאות ולשאיפה למצויינות. ללמד אותם שהם יכולים להצליח לבד להתמודד עם מצבים בעייתיים. כדי להשיג בטחון עצמי חשוב להתרשם ממעשים ומרגשות חיוביים של הילד, להרגיש ולהביע אמון בילד, לעודד ולהדגיש את הצדדים החיוביים של הילד, לא לעשות עניין מטעויות, לא לעשות בשביל הילדים את מה שהם יכולים לעשות לבד, להתעניין בילדים, להכיר אותם ולקבל אותם כמו שהם.
9. דחיית סיפוקים – סיפוק מידי מלמד את הילדים להתעלם מסיפוק עתידי. ילד חייב ללמוד, שהוא לא חייב לקבל הכל והרגע. אם הילד רוצה מתנה יקרה, אפשר להציע לו לחסוך כסף ולהוסיף לו אותו סכום שצבר ועם הסכום שנצבר יחד לקנות את המתנה שרצה.
10. העסקה עצמית מול העסקת יתר – הגנת יתר מורידה את תחושת הערך והאומץ של הילדים. תנו לילדים להעסיק את עצמם. הם לא צריכים שתמצאו להם מה לעשות בכל רגע. אם לא תעסיקו אותם, הם יסתדרו וימצאו עניין.
יש לאנאבלה עוד המון כללים ועצות להורים. אפשר לשמוע אותם גם מתוך דיסק תוך כדי נסיעה באוטו.