10 הדיברות לחופשה מוצלחת עם ילדים

איך יוצאים לחופשה עם הילדים, נשארים בחיים ואפילו נהנים ?

שנת הלימודים הסתיימה (ישנם עוד כאלה שהולכים לבית הספר עד סוף החודש, אבל לגבי הלימודים אני לא בטוחה) ואנחנו נמצאים כבר עמוק-עמוק בתיכנונים לחופש הגדול. הלוואי והיינו יכולים לצאת עם הילדים לחופשה של חודשיים, בלי שום טרדות, מטלות, עבודה, ניקיונות, בישולים ושאר סידורים, אך זה רק בגדר חלומות. החופשה שלנו מצומצמת בהרבה ולכן כשיוצאים לחופשה, אנחנו רוצים שהיא תהיה "הכי". הכי מוצלחת, הכי כייפית,הכי חוויתית, הכי כובשת, הכי מפנקת, הכי מנותקת מהיומיום. גם אם יוצאים לחופשה משפחתית. ישנם 2 סוגי חופשות משפחתיות, האחת – חופשת בטן-גב מסביב לבריכה או בצמוד לחוף ים והשניה – חופשה עם טיולים בעיר ו/או בטבע. בחופשת בטן-גב, בדרך-כלל "זורמים", אבל אם אתם מתכננים טיולים, אז כדאי להתארגן אחרת. אז איך עושים את זה ? על מה כדאי לשים דגש ? אין כאן מותר ואסור, נכון או לא נכון, אבל אלה בהחלט 10 הדיברות, שמאוד עוזרות להשיג את החופשה המושלמת עם ילדים.

10 טיפים לחופשה מוצלחת עם הילדים

1. לתכנן את הטיול – זה נשמע אולי ברור ומובן מאליו, אבל מאוד חשוב. עם ילדים קשה "לזרום". אין להם סבלנות. הם רוצים לדעת לאן נוסעים, כמה זמן לוקח להגיע (ועדיף שהרגע ועכשיו), מה עושים היום וכן הלאה. אם לא באים עם תוכנית מסודרת, מבזבזים הרבה זמן על עצבים ונדנודים מיותרים. אין הכוונה לדעת בכל יום ובכל שעה מה עושים בדיוק, אלא לדעת לאן רוצים להגיע, מה יש לעשות בכל מקום אליו מגיעים, מה העלויות, כמה זמן לוקח להגיע מנקודה לנקודה, מתי פתוח וכן הלאה.

2. לתכנן טיול משפחתי ולא טיול למבוגרים עם ילדים – כיוון שגם הילדים וגם המבוגרים הם חלק מהטיול, חשוב להתייחס לכל אחד מהמטיילים. כלומר : חלק מהפעילויות יהיו מוטות ילדים וחלק מוטות מבוגרים וחלק יתאימו לשניהם, אבל לכולם יהיה ביטוי בטיול. אם ישנה יותר מפעילות אחת ביום, רצוי  לשלב פעילויות מבוגרים-ילדים באותו יום.

מפלי מרמור, טרני, איטליה

3. טיולי כוכב ומינימום מקומות לינה – כדאי להמנע מהחלפת מקומות לינה. כך לא תאלצו לבזבז את הבקרים באריזת מזוודות, ב-check-in וב-check out ותוכלו לפנות את מלוא זמנכם ומרצכם לטיול. לא תשמעו קיטורים וטרוניות על המתנה ושעמום מיותרים. כדאי למצוא מקום לינה מרכזי, שמאפשר נסיעה לאתרי בילוי במרחק של עד כשעה, כל פעם לאזור אחר. אפשר לתכנן את הטיול בחלוקה לכמה אזורים, שבכל אחד נשארים כמה ימים ויוצאים מאזור זה לטיולי כוכב.
4. אל תעמיסו את היום – קצב הטיול עם ילדים איטי יותר מאשר טיול של מבוגרים בלבד. זו עובדה ואם מכירים בה ומתארגנים בהתאם, אז כבר קל יותר. ילדים זקוקים להרבה הפסקות (פיפי, אוכל, מנוחה (לשבת על איזה ספסל)), הם אוהבים להתרוצץ במקומות פתוחים ולהנות מהם, הם מתעייפים יותר מהמבוגרים ויכולות ההכלה שלהם לרוב קטנות משל המבוגרים. כדי שנוכל להינות מהמקומות אליהם נגיע ולא נרגיש אחוזי אמוק ובריצת מרתון, רצוי לתכנן בכל יום ביקור ב-2 עד 3 מקומות, תלוי במשך זמן השהיה בכל מקום ובאיזו שעה יוצאים לדרך. (טוב, ברור שבדיסנילנד נבלה לפחות יום אחד).

5. זמני נסיעה קצרים – כשילדים נכנסים לאוטו, הם מיד רוצים לדעת מתי יגיעו. סף הסבלנות שלהם לנסיעה, מאוד נמוך. כשהם מאבדים את הסבלנות, הם מתחילים לריב, להשתגע ולשגע גם אותנו, ואז מגיעים עצבניים, כעוסים ועייפים למחוז חפצינו וכבר מתחילים את הטיול חסרי חיוך. ברור שאי אפשר להגיע ממקום למקום בהקשת אצבע, אבל חשוב לתכנן מרחקי נסיעה של עד שעה, ממקום למקום. בעידן ה-GPS-ים למיניהם, קל לדעת מה המרחק ממקום למקום, אפשר גם להשתמש בשירותי ה-google earth והכי חשוב להבין את טוואי השטח, כי כשמדובר בשטח הררי ובכביש צר, שהמהירות בו איטית, זמן ההגעה יכול להתארך גם פי 2. אם אין ברירה, וצריך לעבור מרחק רב יותר, חשוב לעשות עצירות ביניים להתרעננות, לשתייה ולאכילה, לחילוץ עצמות ולהוצאת אנרגיה (אפשר לעצור במזנוני דרך או בפארקים בשולי הדרך). כדי להקל על הנסיעה, אפשר גם לשחק במשחקי דרך.

6. כתובות וזמני פתיחה – כדי להמנע ממצבים של "גן נעול", חשוב לבדוק מראש כתובת מדוייקת של המקום אליו רוצים להגיע, ימי פתיחה ושעות פתיחה. ישנם מקומות שסגורים בימי א', או שעובדים במפוצל (גם במקומות תיירותיים), או שסגורים בחגים ולכן לפני שנוסעים מרחק של כמה עשרות או מאות קילומטרים, חשוב לבדוק את כל הנתונים.

7. אוכל ושתייה – כשילדים רעבים וצמאים, הם רוצים לאכול ולשתות הרגע ועכשיו. לא מעניין אותם אם יש פקק, או אם מגיעים תוך חמש דקות, או בלי קשר לכלום, אם זה תלוי בבת הקטנה שלי, אז ברגע שהיא נכנסת לאוטו / רכבת, היא נהיית רעבה. ולכן כדי להמנע ממצבי נדנוד מיותרים, תחזיקו תמיד בתיק הגב אוכל ושתייה. הכי פשוט, נכנסים לסופר הקרוב וקונים אספקה של מזון לכמה ימים (לחמניות, פירות, קרקרים, חטיפים, קורנפלקס, שישיית מים) ואז לא יתפסו אתכם לא מוכנים.
8. משחקים ומוזיקה – כדי שהתארגנות הבוקר תהיה קלה ככל האפשר ולא תאלץ אתכם להיות ליצני הבידור עבור הילדים, רצוי שיהיו איתכם משחקים, דפי צביעה וצבעים, מוזיקה לילדים ו-DVD. בדרך זו, גם אם מקום הלינה אינו מלווה בשטח דשא או שמזג האוויר אינו מאפשר לצאת לדשא, יהיה לילדים עיסוק, שלא כולל לעלות לכם על העצבים.
9. תיק עזרה ראשונה ותרופות – תמיד צוחקים עליי שאני נוסעת עם בית מרקחת נייד, אבל לא קרה אפילו טיול אחד, שלא השתמשו בבית המרקחת שלי. חשוב שתקחו אתכם לפחות את התרופות, שיתנו מענה למגוון של תחלואים. הכוונה אינה לתרופות קבועות שאתם צורכים, אלא למשל : אקמולי (סירופ או נרות, תלוי בילד (לכו תמצאו נרות אקמולי אי שם)).
10. רשימת נסיעה – כדי שלא תמצאו את עצמכם, כועסים על זה ששכחתם לקחת בגד-ים למשל, מומלץ להכין רשימת נסיעה במחשב. בכל פעם שתצטרכו לנסוע, תדפיסו לכם את הרשימה, ותכניסו במצב אוטומט, את כל הדרוש לתיק. הרשימה צריכה להיות מפורטת ולכלול את פרטי הלבוש של כל עונות השנה , נעליים (כולל כפכפים ונעלים להחלפה), תרופות, מוצרי רחצה ואחרי רחצה, ציוד למצלמה ולמחשב, תיקים, על היעד, אביזרים להתייפיפות, פריטים לכיף וכל פריט אחר חשוב שילווה אתכם. לרשימה לדוגמא
חופשה נעימה.
____________________________________________________________________________________________________________
אשמח אם תשתפו אותי בנושאים שמעניין אתכם לקרוא עליהם, באיזה נושא תשמחו לקבל טיפים, וגם אם יש לכם נושאים וטיפים לחלוק איתי