פרפרים, פרחים וסניקרס קוטור על מסלולי התצוגות של פריס

בחורה עם מחשב נייד

בפריס הסתיים שבוע אופנת הקוטור לאביב – קיץ 2014. מעט מאוד אנשים בעולם, יכולים להרשות לעצמם לקנות את הבגדים הסופר יקרים האלה, שחלקם נעשים בעבודת יד סיזיפית של תופרות מומחיות, וגם בקרב מותגי העל רק בודדים מחזיקים קו קוטור מבוסס ומצליח, בין השאר בית שאנל, דיור, ורסצ'ה, ארמני פריווה וולנטינו.

ובכל זאת תאמינו או לא, רובכם תחשפו לבגדים האלה בדרך כזו או אחרת. אלה הם הבגדים שמצולמים להפקות האופנה במגזינים הנחשבים ביותר ואלה הם הבגדים שתלבשנה הכוכבות במשך כל העונה, על השטיחים האדומים של טקסים ופרמיירות. כבר עכשיו נערכים ההימורים, את איזה מהשמלות שנחשפו זה עתה על המסלול, נראה בעוד חודש על אחת הכוכבות הנחשבות בטקס האוסקר. ג'ניפר לורנס, בשמלה מהקולקציה החדשה של דיור, היא הימור בטוח ולא קשה במיוחד לחיזוי וגבוהים הסיכויים שקייט בלאנשט תפציע שוב בארמני פריווה, כי זהו אחד המותגים המועדפים עליה, בפרט אחרי ההצלחה עם שמלת התחרה היפיפייה שלהם, שהיא לבשה בטקס גלובוס הזהב.

בינתיים אחת הבשורות של שבוע הקוטור הם סניקרס קוטור*, פרחים חלומיים ופרפרים. כשתקנו טי שירט פרפרים או קשת פרפרים לשיער בקיץ הבא, תזכרו היכן ראיתם את זה לראשונה. אצל ז'אן פול גוטייה, המוטו של הקולקציה כולה היה: "החיים הם פרפר" ("Life is a butterfly") ותהיה אשר תהיה כוונתו במטאפורה הציורית והמעט תמוהה הזו, הדוגמניות שלו הלכו על המסלול עם קישוטי שיער ותסרוקת פרפרים מרשימה, מהסוג שיכול להראות הולם על המסלול בלבד ובכל קונטקסט אחר עשוי להראות מגוחך. עשרות פרפרי נייר לבנים ומקסימים, שנראו כמו מעופפים באוויר היו בתצוגה של המעצב הפריסאי אלכסיס מבילה. הם כיסו את מסלול התצוגה והתפאורה שמסביב, את תסרוקות הדוגמניות, את המחשוף שלהן וגם את הפנים, בעבודה מופלאה של אומני השיער והאיפור. אצל מעצב הקוטור ממוצא סיני Yiqing Yin, הדוגמניות לא היו מאופרות כלל ושיערן היה מפוזר במראה טבעי, אך סביב הפנים ונמוך עד לקו העיניים, הודבקו להן פרפרים צבעוניים יפיפיים, שנתנו צבע לפנים החיוורות. טרנד הפרפרים בפרט הפרפרים הלבנים, מסתמן כלהיט עבור כלות לקיץ הבא.

*נראות כמעט כמו סניקרס רגילות, אך עולות הרבה (הרבה!) יותר…

ז'אן פול גוטייה – פרפרים

*

*

אצל קארל לאגרפלד צעדו הדוגמניות בבגדי הקוטור של שאנל, אך בנעלי סניקרס נוחות ונוצצות מטוויד ותחרה, עם עיטורי פנינים ונצנצים. הקולקציה כולה הייתה אתלטית באופייה, עם אלמנטיים ספורטיבים, כמתבקש מאחד הטרנדים החזקים בעולם האופנה ואחד הבולטים לקיץ.

בקולקציה של שאנל, ההשראות הספורטיביות נעשות בצורה שהיא הרבה יותר מעודנת מחולצות הספורטאים עליהן מודפס מספר ענק, מהסוג שניראה בכל פינה לקראת הקיץ הבא והיא כללה מלבד הסניקרס, גם דוגמניות שצעדו עם מגניי ברכיים ומגניי מרפקים כחלק מהסטייל הספורטיבי. המסר של לאגרפלד שזה בסדר להרגיש נוח בכל זמן ובכל עת, גרם לי מיד לתחושת אי נוחות והזכיר לי את הפעם הראשונה שבה ביקרתי בניו יורק וחטפתי שוק, למראה כל הנשים האלגנטיות הממהרות ליום עבודה, לבושות בחליפות מחויטות אך עם סניקרס מגושמות, אותן הן מחליפות מאוחר יותר במשרד לנעלי עקב. אלה מכן אשר מתלהבות מהסניקרס הנוצצות והמגניבות כשלעצמן, צר לי לאכזב אך כדי לרכוש אותן, יהיה עליכן לרכוש את כל סט הקוטור התואם. מיח"צ של שאנל הודיעו שזה יימכר רק ביחד. אל תצטערנה, המגבלה הזאת חוסכת לכן אלפי דולרים (לפחות 3000 יורו לזוג סניקרס כנראה, שלא לומר עשרות אלפים לכל הסט).

*סניקרס אצל שאנל קוטור

*

גם בתצוגה הנפלאה והמתוחכמת של דיור, צעדו חלק מהדוגמניות עם מה שנראה היה כמו סוג של סניקרס משודרגות, וכאשר שני בתי האופנה המרכזיים ביותר כמו שאנל ודיור, מעלים קולקציות קוטור בעלות אופי צעיר, קליל ומודרני כל כך – והסניקרס הם רק דוגמה קטנה – הרי שהמשמעות היא אחת בלבד: מעצבי העל קורצים בקולקציות הקוטור שלהם, לקהל הרבה יותר צעיר מבעבר. העולם הגדול מלא מסתבר, בהרבה אנשים צעירים עם כסף גדול שיכולים ורוצים, לרכוש לעצמם אופנה בתפירה עילית ובמחירי עתק.

*דיור – צעיר ומודרני – קריצת עין לצעירים שיכולים להרשות לעצמם לרכוש דיור קוטור

*

*דיור – מתוחכם, מודרני, קליל וצעיר

פרחים אצל ג'מבטיסה וואלי

ועוד מג'ימבטיסטה וואלי

ופרחים חלומיים ורומנטיים גם אצל זוהיר מוראד

*
מתוך הבלוג של אלישבע כספי

אלישבע כספי
קוראת ווג מתמידה בערך מגיל שמונה (עם שתיים וחצי מילים באנגלית, בלבד) אשר משתגעת על ירחוני אופנה ועיצוב מילדות, עוד מהימים בהם היה אבא חוזר מנסיעותיו בחו"ל עם ערימת מגזינים, ומביא לה את ריח העולם הגדול. למדה ועשתה תארים (LL.B במשפטים ו- MBA במנהל עסקים) אז היא גם עו"ד, אבל מעדיפה לעסוק במה שהיא אוהבת באמת, כתיבה ואופנה ביחד ולחוד.