ספרים גבירותיי, ספרים.

בחורה עם מחשב נייד

בעידן מתעתע בו הספר מאבד מיוקרתו,  קהל רב ממשיך לדבוק בקריאת ספרים בדרך הקלאסית והישנה. אין כמו להסניף ריחו של ספר חדש, לצלול לעולם שכולו פנטזיה, ליהנות מעולמות תוכן חדשים ומסקרנים ולקחת ספר ביד רגע לפני השינה, ובעיקר בעונות הקרות של השנה.

 כיום הספריות נחשבות פרט לאלמנט פונקציונלי גם לנדבך עיצובי של ממש. עם מגוון עצום של ספריות, בעיצוב מינימליסטי, אוורירי ופיסולי, הן הופכות ל-FOCAL POINT  בכל חלל.  אם בעבר נחשבה הספרייה למוצר הנטמע כחלק מהקיר ולרהיט פונקציונאלי לחלוטין, בכוחה של הספרייה לבצע מהפך בחלל, לשמש כאלמנט חציצה אוורירי בין חללים או לככב כאלמנט וויזואלי פרקטי גם כמקובל בצמוד לקיר.

צילום נדב פקט

צילום: נדב פקט

אז איך תצרו גם בבית שלכם את ספריית החלומות?

 קודם כל, הקפידו על סדר ! חשוב לסדר את הספרים בסדר מסויים, כזה שימשוך את העין. הפרמטרים החשובים הם  גובה וצבע, מה שמייצר אסתטיקה עיצובית ותחושה של בית. בכדי לא להרגיש כמו בחנות ספרים חשוב להעמיד ולהשכיב את הספרים,  כך שחלק יעמוד וחלק ישכבו.

 הפרד ומשול: זה לא נכון על אותה ספרייה לסדר ולהעמיד ספרי קודש, ספרי בישול וספרי קריאה. את הספרים יש ורצוי לסדר לפי קטגוריות ובהתאם לכך ניתן למקמם גם לפי חללים, כך לדוגמא למקם את ספרי הבישול במטבח.

 גם ספר וגם פריט עיצובי : בין כמות מסוימת של ספרים חשוב למקם אקססורי נחמד "שישבור" את גוש הספרים ויוסיף עניין, כדוגמאת עציץ קטן, נר ריחני, פסל אומנותי וריגשי וכו.

צילום אלעד גונן

צילום: אלעד גונן

 חשוב לייצר ספרייה בעומק הנע בין 25-30 ס"מ, כדי שהספרים לא ילכו לאיבוד בתוך הנישה.  מדי פעם ניתן לשלב בספרייה עצמה מדפים פתוחים וסגורים כדי ליצור עניין עיצובי ופרקטי כאחד.

 הספרים כבדים –  חשוב שהספרייה תהיה עשויה מחומרים עמידים. אם לדוגמא המדף מעץ – חשוב שיהיה בעובי של 4-5 ס"מ כדי לא ליצור "בטן" לאורך השנים.

 תאורה – חשוב למקם תאורה מהתקרה במרחק של 20-30 ס"מ מהספרייה עצמה, כדי ליצור תאורה ממוקדת לספרים. זו אינה תאורה המיועדת לקריאה, אלא תאורה שניתן לעלעל בספרים הממוקמים בה.

 פינת קריאה- בהינתן מקום בסמוך לספרייה, כדאי ליצור פינת קריאה. ניתן לעשות זאת באמצעות כורסא נינוחה, מנורה עומדת , הדום לרגליים, שטיח, שולחן קפה קטן.

 צילם נדב פקט

צילום: נדב פקט

המגמה כיום היא ספריות דקורטיביות וחשופות עשויות מברזל ועץ, המהוות את השילוב הפופולרי ביותר.  את הספריות מומלץ למקם בין חדר האוכל לסלון. הן לגמרי אלמנט דקורטיבי, ואם עושים זאת נכון הן בהחלט יכולות לתפקד כקיר כוח, שמושך את תשומת הלב.