ושהדבורים ירפאו אותי

הכל התחיל בזה שהחלטתי שאני רוצה להיות הכי בריאה שיש. או לפחות לקחת פחות כדורים.

בחורה עם מחשב נייד

הכי חשוב זה להיות בריאה. וגם חזקה, ומאושרת כמובן.  הרי זה הכל חלק מאותה משוואה.
כשאני חולה אני מרגישה נורא. אני עסוקה ברחמים עצמיים ולא יכולה לחשוב על איך זה ייראה אחרת. שקועה בכאן ועכשיו של הכאב הנוכחי ומתרכזת בלסבול.
תמיד חיפשתי דרכים לחזק את המערכת החיסונית, ודי בקביעות אני מתעסקת בלשמור על הבריאות: להתרחק מאנשים חולים,  להימנע מקומות בהם יש ריכוזי חיידקים, לעשות ספורט, לאכול בריא.
אבל מה לעשות, לא על הכל יש לנו שליטה. כאשר הבנתי שחוץ מלהיות חולה מידי פעם יש לי גם  כמה צרות חדשות, כאלו שבמערכת הבריאות מגדירים "כרוני" – התבאסתי.

הכי קל לקחת כדור

לפני כמה שנים התקשרו אליי מבית החולים בו עשיתי בדיקות וביקשו ממני להגיע דחוף. לא הבנתי מה רוצים ממני. גם לא כשהרופאה הסתכלה עליי במבט חמור סבר, ושאלה אותי: את יודעת למה את פה? וכשאמרתי לא, היא הודיעה לי שיש בעיה עם בלוטת התריס. שאלתי אותה מה אפשר לעשות (לקחת כדור) ואם זה הפיך (בדרך כלל לא).
כשאני מספרת את זה, התגובה שאני מקבלת היא: נו אז מה הבעיה? לוקחים אלטרוקסין וזהו.
חשבתי מה אפשר לעשות. ברור שלקחת כדור זה הכי פשוט.

אולי יש דרך אחרת?

לאחרונה התחלתי לקחת כדורים ללחץ דם. כי אין לי ברירה. לוקחת וסובלת מתופעות הלוואי. החלטתי שחייבת להיות אלטרנטיבה כל מה שאני צריכה זה פשוט לחפש ולמצוא את הדרך הזו. שלא תבינו לא נכון: אני לא מאלו שיפסיקו ביום בהיר אחד את כל מה שאמר להם רופא המשפחה, ויפצחו בצום מיצים / סדנת חוקנים / בליעת פורמולות.
יום אחד פתחתי את הטלוויזיה לתכנית רפואית כלשהו. מסוג התכניות שאימא אוהבת לראות ואחר כך לדבר עליהן עם מי שרק רוצה לשמוע על חידושים בתחום השתלות כבד, טיפול בוורידים והרמות עפעף. שם שמעתי לראשונה על אפיתרפיה. אורית הראתה תמונות והסבירה על הטיפול. זה נשמע לי מרתק: הרי כולנו צורכים דבש פולן רק בגלל שזה בריא. אז בטח לדבורים יש כוח מרפא!

אפיתרפיה – במה זה יכול לעזור?

זה כואב? איך עושים את זה? זה יעזור לי?
 האפיתרפיה עוסקת בריפוי ומניעה באמצעות תוצרי דבורת הדבש. מקור השם אפיתרפיה מן השפה היוונית אפיס- דבורה , תרפיה- ריפוי.
ארס הדבורים מסייע בריפוי ובהקלה של מחלות שנחשבות בעיני הרפואה המודרנית לחשוכות מרפא:
מחלות אוטואימוניות
דלקות פרקים ומפרקים
פיברומיאלגיה
טרשת נפוצה
לופוס ועוד
סיימתי את המחקר הקטן שלי והתקשרתי לחברה שלי שמבינה בתחום. היא סיפרה לי שכמה חברים שלה היו בטיפול כזה ושזה מאוד עזר להם. היא עודדה אותי. התקשרתי לאורית וביררתי. הבנתי שהטיפול כואב, שהוא ממושך, שלא רואים תוצאות תכף ומידהחלטתי לחכות. כחצי שנה שאני ממתינה שמשהו יקרה, שיהיה לי יותר זמן פנוי, שאני אחליט שסתם לקחת כדור זה באמת משהו שלא עושה לי טוב.
אז מכאן מתחיל המסע שלי עם הדבורים…איך הרגשתי בטיפול הראשון? זה כואב? איך רואים שזה עובד?
כל זאת ועוד – בפרק הבא.
DSC_0095

 צילום: אורי מגנוס