והעיקר- לא לפחד כלל…

אל תתנו לפחד לנהל לכם את החיים…

כולנו מפחדים ממשהו, גדול או קטן, על בסיס יומיומי. לפעמים הפחד שלנו הוא פחד מוצדק וראוי, כמו למשל פחד ממחלה, פציעה או מוות, ולפעמים הפחד שלנו הוא פחד "רגשי", שאין לו בהכרח הצדקה ראציונלית, כמו פחד מג'וקים או פחד של ילדים ממפלצות.
images (2)
למרות שכולנו מכירים את אמרת חז"ל שטוענת ש"העיקר לא לפחד כלל" וכמובן את השיר "מי שמאמין, לא מפחד", הפחד הוא דווקא לא אויב שלנו. למעשה, מבחינה אבוליציונית, הפחד הוא מנגנון הישרדותי שנועד לדרוך את הגוף ולהגן עלינו מפני סכנה מתקרבת. אבל באבולוציה, כמו באבולציה, גם מהות הפחד עברה שינויים ובמקום שהגוף ירגיש את הסכנה ויאותת על כך למוח, כמו שהיה במקור, המוח שלנו מזהה סכנה ומאותת על כך לגוף.
איך המוח יודע שסכנה מתקרב? הוא מסתמך על הזיכרון שלנו!
במהלך החיים אנחנו חוויום אינספור חוויות, שמאוחסנים בתאי הזכרון במוח. המוח יודע למיין את הכל לזכרונות טובים ולזכרונות רעים (ממש כמו בסרט "הכל בראש") וכשהוא מזהה סיטואציה שדומה לאחד מהזכרונות הרעים, הוא משדר לגוף מיד כי סכנה מתקרבת והגוף, כדרכו נדרך לכך. הדריכות הזו משתנה מאדם לאדם ומתבטאת בדופק מואץ, הזעה מוגברת, נוקשות שרירים ואף עילפון. המוח זוכר את התחושה הלא נעימה של הגוף ומאחסן את החוויה שגרמה לכך כזכרון שלילי וחוזר חלילה. בפועל, מה שקורה מהמחזוריות הזו, זה שהוא הופך להרגל ובכל פעם אנחנו לוקחים צעד אחר אחורה מאותו מקור "סכנה", עד כי פעמים רבות הפחד וההמנעות מאותו גורם, ממש משפיעים לנו על אורח החיים התקין. כך למשל פחד מטיסות, פחד ממעליות, פחד מהמולה, פחד קהל, פחד ממבחנים וכו'.
אז מה עושים? לומדים לנהל את הפחד ולהתמודד איתו.
images (4)
אחת השיטות הפופולאריות והמצליחות בעולם לניהול פחדים היא שיטת WingWave, שמיושמת בארץ בבלעדיות על ידי רנטה בן שושן.
השיטה הזו היא למעשה שיטת תרגול, בה מתרגלים את המוח להגיב לאותה סיטואציה בצורה אחרת או להרגיש כלפיה רגשות אחרים. ברגע שהמוח שלנו עושה את אותה הפעולה מספר פעמים, הוא הופך את זה להרגל ונוהג כך באופן אוטומטי. הטיפול הוא טיפול קצר מועד (כ-3 פגישות) ומתבצע בתוך חדר הטיפולים, בתנאים נעימים ולא מאיימים. במהלך הטיפול אני מאבחנת ומשחזרת יחד עם המטופל את הפחד הספציפי שלו ומסייעת לו לאחסן במוח סוג חדש של זיכרון ודרך פעולה לגבי אותה סיטואציה.

 רנטה בן שושן, מרכז רפואי רמת אביב- איינשטיין 40, תל אביב, 052-6828340