המלצות: ספרים שהמתבגרת תאהב

איך תסבירו לה על מחזור, טמפונים ואמצעי מניעה, כשאתן נבוכות?

הבטחתם לעצמכם שתהיו פתוחות, "קוליות" כאלה, שאף פעם לא נבוכות. אבל ברגע האמת, כשהבת קיבלה ווסת, או הגיעה הביתה עם ה-חבר, הרצון להיות פתוחים נעלם ומבוכה גדולה שיתקה אתכן.

הבעיה היא, שהמבוכה הזו מונעת מכם לספק לנערה מידע שימושי ונכון כיצד להתמודד עם השינויים הפיזיים והרגשיים שעוברים עליה. התגובות שלכם עלולות למנוע מכם תקשורת אמיתית וכנה.

למה אנחנו נבוכים ומתקשים להגיב? גילת מלכאן סטיקלרו, פסיכולוגית קלינית מומחית, מכירה גם היא את המבוכה אצל הורים. לטענתה, חלק מהמבוכה קשורה לחוויות שאנחנו עברנו בתור ילדים  ולשאלה עד כמה הרגשנו נוח לשוחח על כך עם ההורים שלנו. "אנחנו נכנסים הרבה פעמים לתפקיד הורי ולא תמיד פנויים להקשיב באמת. התגובות שלנו כהורים הן לפעמים מהירות מדי ויכולות להיות כועסות או מאד קיצוניות, לדברים שוליים. מהתגובה שלנו בני הנוער לומדים אם אפשר לדבר איתנו ולסמוך עלינו ברגעים אינטימיים".

מה עושים?

נעזרים בספרים במקום להתפתל בהסברים, ממליצה מלכאן סטיקלרו: "ספרים כתובים בשפה שבני נוער מבינים, חוסכים מבוכה מההורים ומעבירים לנערה מידע מהימן וברור, והכי חשוב – בדוק".

אלה הספרים המומלצים

המדריך הישראלי למתבגרים/ טלי רוזין וד"ר עמוס בר (זמורה-ביתן)

אמהות מכירות את ספר "המדריך הישראלי להריון ולידה" שכתב הצמד טלי רוזין וד"ר עמוס בר.  סדרת הספרים הנוכחית מוקדשת לתינוקות שנולדו בעקבות הקריאה במדריך ועכשיו הם בני נוער. הסדרה מחולקת לפי מין (ספרים לבנים וספרים לבנות) ולפי גילאים. הספרון הראשון מיועד לגילאי 10-12, השני מיועד לבני 13-15 השלישי לבני 16-18.

היתרון בספרונים הם אורכם או כמו שבני הנוער אומרים – זה לא חופר. כ-30 עמודים מסודרים לפי נושאים ברורים ומקיפים. מהשאלה מתי לשים דאודורנט או איך להוריד שערות ברגלים ועד לאמצעי מניעה.

שורה תחתונה: מתאים לבני 10 ומעלה. עושה את העבודה במקום ההורים בכל מה שקשור להסברים שימושיים ומקצועיים.

אילת מקבלת/ דפנה שריר (הוצאת סירקיס)

אילת מקבלת מחזור מוקדם יותר מאחותה הגדולה. הספר כתוב כסיפור לבנות הנעורים שמפרט בצורה ברורה עם מה אילת מתמודדת, כך שהקוראת עוברת ביחד עם אילת את המסע, מקבלת תשובות מהרופא, המורה ובני משפחתה. כל מפגש מעביר מידע אחר ומתייחס לפן אחר בהתבגרות של אילת ובתמיכה החשובה כל כך שהיא חווה.

שורה תחתונה: מתאים מגיל 10 ומעלה, תלוי ביכולת הקריאה של הילדה/נערה. שווה לקרוא ביחד עם הילדה או הנערה ולהפוך את הספר מנוף לשיחה על המחזור החודשי.

מילדה לנערה/ד"ר דליה ניסים ורונית ארגמן (הוצאת יסוד)

זהו ספר לנערות, המכיל בתוכו גם מדריך להורים, המאפשר קריאה משותפת ומוסיף מידע נוסף כיצד להתמודד עם התבגרות מינית. החלק הראשון של הספר מתאר את סיפורה של טלי, מתבגרת שכותבת יומן, בו היא מתארת את חוויותיה. חלק נוסף בספר מתאר את תהליך התבגרותה ומספק הסברים, והחלק האחרון מיועד להורים ולאנשי חינוך.

שורה תחתונה: מתאים מגיל 11. הספר מפורט ומעניק תשובות לכולם – הורים, נערות ואנשי חינוך.

צאי מזה/ אסתר דריל, הת'ר מקדונלד ורבקה אודס (הוצאת ידיעות אחרונות)

מדובר בספר קריאה ולא בספר הדרכה, המתאר בהומור את התבגרות הנערה. זה יתרונו של הספר: ההומור שבו והדרך הקלילה בה הוא מתייחס למצבים שלפעמים נראים לא פשוטים. הספר מעניק התייחסות לכל ההיבטים של גיל ההתבגרות, אבל גם מידע נוסף בנושאים כמו הגדלת חזה, שאיבת ביציות ועוד נושאים שלא ברור אם נערה בת 15 עסוקה בהם.

שורה תחתונה: מתאים לגילאי 14 ומעלה. הספר מומלץ, אבל ישן ולא פשוט להשיג אותו. הוא כתוב בשפה נערית, בגובה העיניים של הנערות ולא תמיד בשפה נקייה. כדאי להיות מודעים לעניין: אם אתם מתרגשים או נבוכים משפה לא נקייה – זה לא ספר בשבילכם.

המדריך להתבגרות מוצלחת/ מקג'רו ג'יי (הוצאת מודן)

ספר הדרכה המתייחס להתבגרות הרגשית ולחוויות רגשיות שעוברים המתבגרים. הדגש כאן הוא פחות על המיניות והשינויים הגופניים ויותר על ההתנסויות חברתיות, הבלבול, הלחץ החברתי ועוד, אותם חווים בני נוער. את הספר כתב צעיר אמריקאי, בנו של ד"ר פיל המוכר מתוכניות הטלוויזיה, והוא מהווה מדריך קליל בגובה העיניים. הוא לא מתיימר לחנך, אבל כן מציע טכניקות מעניינות להתמודדות עם החברה.

שורה תחתונה: מתאים לבני 15 ומעלה. ספר אמריקאי שבני הנוער ייהנו לקרוא ובמציאות הלוחצת של ימינו, בה אלכוהול וסמים מככבים, יש בהחלט מקום לספר כזה.

קטן עליך אחותי/ אורנה הדס (הוצאת אחיאסף)

לעבור בקלות את גיל ההתבגרות, זה המוטו של הספר.  מדובר בספר ישראלי שמנסה, בשפה פשוטה ומאד נערית, להתייחס לשינויים הרגשיים של גיל ההתבגרות. הספר מתייחס לדילמות בחיי הנערות בימינו, כמו ניתוחים פלסטיים, סמים, רישיון נהיגה ואפילו האם להצטרף להורים לבילויים משפחתיים. לכל בעיה ישנו פתרון או לפחות גישה והארות לחשיבה.

שורה תחתונה: מתאים לגילאי 16 ומעלה. אנחנו חיים בעולם המעלה קשיים חברתיים ולחץ חברתי משמעותי. חשוב לחזק את הנערה גם בתחום הזה. הספר יכול לעזור למתבגרת גם בהבנת הסביבה המלווה אותה ולהעביר תחושה שלא כולם נגדה.

ילדה, נערה, אישה – המדריך למתבגרת לקראת קבלת הווסת הראשונה/ דיאנה לם

דיאנה לם, ישראלית שגרה בחו"ל, הרגישה כי משום שמרבית האמהות סבלו בעת קבלת הווסת או הווסתות הראשונות, הן יעבירו תחושה לא חיובית לבנותיהן, שלא לדבר על סלידה מופגנת. הספר נכתב במטרה ומתוך רצון  לשנות וללמד את הילדות והנערות על העוצמה הנשית. הספר ייחודי וכתוב כמעין ברכה לנערה שמתקבלת אל חברת הנשים. הוא מתייחס לכל ההיבטים של קבלת הווסת הראשונה: ההיבט הפיזי ולמה צריך לצפות, אך גם מהיבטים רוחניים ורגשיים וידע על מנהג הנשים בתרבויות שונות.

שורה תחתונה: מתאים מגיל 10. לדעת לם זהו המידע שהנערה זקוקה לו על מנת להתכונן לווסת, וגם לראות אותה באור חיובי ומעצים. בספרון הקצר יש איורים לצביעה ומנדלות. הספר תורגם ויצא לאור השבוע וניתן להשיגו באתר זה.