הדיאטה של בנות ה-40

הבשורות הטובות: את בת 40 וכבר לא שורפת אנרגיה על שטויות. הפחות טובות: שריפת הקלוריות שלך היא לא כתמול שלשום. כמה עצות למי שרוצה לרזות בגיל הזה

הצדדים המהנים באיטיות המסוימת של גיל 40: את כבר יודעת שאת לא חייבת לרוץ אחרי בילויים, בני זוג, עבודות והזדמנויות. בגילאי 20-30 הכל נראה חד פעמי וקריטי יותר.

עם הוותק, מקבלים פרופורציות – ידיעה פנימית ונסיון החיים שלך, הם שמסמנים לך שמה שצריך להיות שלך, יהיה שלך. ואם לא הסתדר פעם אחת, תבוא הזדמנות אחרת.
..
הצדדים הפחות מהנים: חילוף החומרים שלך הופך עצל משהו ואת צריכה להיות שקולה יותר כשמדובר בהנאות האכילה. הדקיקות נראית פתאום כתענוג אקסלוסיבי ששמור לצעירים ממך, ואת צריכה יותר להתעמל ולהישמר...


הנה כמה טיפים ממוקדים לבנות 40 שרוצות לרזות:.

1. התחשבי בעיתוי הנכון – שירלי קטרון, דיאטנית קלינית ורוקחת בסופר-פארם, מציעה לבת ה-40 העמוסה לא לצאת בהכרזה שהיום (או ממחר או עד החודש הבא וכו') היא בדיאטה, וכשתגיע למשקל הרצוי, תחזור לאכול. הרעיון הוא לעשות שינוי בהרגלים. "לא כדאי לעשות שינוי קיצוני – הוא לא מועיל להרזיה וגם קשה להתמיד בו", אומרת קטרון, "הדבר נכון לא רק לאוכל, אלא גם לפעילות גופנית.

גם לא כל זמן מתאים לשינוי. אם את בשיא הלחץ בעבודה, לקראת אירוע משפחתי תובעני או מתמודדת עם כל דבר אחר שמצריך פניוּת, עדיף לחכות כדי למנוע כישלון ותסכול מיותרים. נוסיף לכך כל תקופה אחרת של חוסר שינה, לא משנה מאיזו סיבה. מחסור בשינה מפריע להרזיה. פעילות בלתי תקינה של בלוטת התריס מקשה אף היא על ירידה במשקל, ולכן רצוי לבצע בדיקה לפני שנכנסים לתכנית הרזיה. אם אכן יש בעיה בבלוטת התריס מומלץ להיעזר בדיאטנית לאחר קבלת טיפול תרופתי מהרופא".

/
שירלי קטרון, דיאטנית קלינית
ורוקחת בסופר-פארם

2. הקשיבי לגוף – מאחר וקצב חילוף החומרים יורד, את מוציאה פחות אנרגיה על אותן פעילויות. כלומר, אם בעבר שרפת במשך יממה, נניח, 2500 קק"ל, כיום בצורה הטבעית ביותר את שורפת פחות. עדי זוסמן, דיאטנית קלינית ומאמנת לניהול הבריאות, ממליצה להימנע מדיאטות ופשוט להקשיב לצרכי הגוף, כלומר לרעב, לשובע, לצמא ולעייפות. הגוף ינחה אותך אם תתני לו.
..
3. אל תתפתי לדיאטות פלא מזיקות – אם עשית הרבה דיאטות עד כה, קצב חילוף החומרים יהיה איטי יותר ועוד דיאטה רק תחריף את הבעיה. הימנעי מדיאטות כסאח, כדוגמת הדיאטה האופנתית השנה – דיאטת HCG. כל קיצוץ בקלוריות שאת מכניסה לגוף, מכניס את גופך לסטרס, כסוג של מגננה. "ככל שהדיאטה דלת קלוריות יותר, כך הגוף שלך שורף יותר את השריר, והפער בין השומן שתעלי אחרי הדיאטה לבין השריר שנותר בגופך, גדל", מסבירה זוסמן...

4. התגונני מאוסטיאופורוזיס – מחלת דלדול מסת העצם אינה מורגשת עד שהיא מחריפה, מתחילה להתבטא בכאבים ומגיעה עד לשברי הליכה. למעשה, כבר מגיל 30 אנחנו מוציאות יותר סידן מהעצמות מאשר מכניסות. "כדאי מאוד להתייעץ עם הדיאטנית ולשקול תוספי סידן, ויטמין D  ומגנזיום לפני שמתחילים בדיאטה. חשוב גם לשמור על הסידן ולהקטין את ההפרשה שלו מהגוף. איך? אוכלים פחות מלח וחלבון מהחי. את העוף והבשר כדאי לאכול רק בסוף השבוע ובאמצע השבוע לאכול יותר קטניות, כמו עדשים, טופו, שעועית מש וירקות, בעיקר ירוקים", אומרת קטרון.

..
אכלי יותר ירקות ירוקים כדי למנוע בריחת סידן

5. איכלי נכון כדי להימנע ממחלות ניווניות – המחקרים מראים ששכיחות המחלות הניווניות, וביניהן הסרטן, עולה עם הגיל. "כשאת מתכננת דיאטה בגיל 40, את צריכה לקחת את העובדה הזו בחשבון ולאכול בריא, כדי שהדיאטה לא תוביל אותך למצב בריאותי גרוע", אומרת זוסמן. "הימנעי כמה שאפשר מאוכל מטוגן, אבקות מרק, נקניקים וגבינות שמנות ומעושנות וותרי על תחליפי סוכר. הרבי באכילת ירקות ירוקים ופירות העונה. תני עדיפות לדגנים מלאים שמגבירים את תחושת השובע. חשוב שהארוחות יהיו מגוונות וזה כולל גם גיוון בסוגי הירקות".

אז מה אוכלים?

קטרון ממליצה על שלוש ארוחות מרכזיות במהלך היום ושתיים-שלוש ארוחות ביניים ב-10:00, ב-17:00 ובלילה למי שצריך. כשהקלוריות נפרסות לאורך היום ולא צורכים הרבה מהן בבת אחת, הגוף מנצל אותן טוב יותר.

ארוחת בוקר: פחמימה כמו לחם או דגני בוקר וחלבון כמו גבינה לבנה, ביצה או גבינת סויה. אפשר להוסיף פרי או ירק ומומלץ גם לשתות (קפה לא נחשב).
..

ארוחת צהריים או ערב: פחמימה כמו תפוח אדמה, פסטה, אורז, קוסקוס וכדומה – עדיף מדגנים מלאים. מי שדגנים מלאים לא טעימים לה, יכולה להתחיל בהדרגה ולערבב אותם עם המוצרים ה"לבנים" הרגילים. חלבון – כמו בשר רזה, דג או קטניות, עדיף כמובן ללא טיגון, וכן ירקות טריים או מבושלים.

ארוחת ביניים: יכולה לכלול חטיף, פרי או יוגורט.

ותזכורת אחרונה וחשובה – היי סלחנית

"לפעמים אנחנו לא מספיק סלחניות לעצמנו", אומרת קטרון, "כמו שבגיל 40 כבר יש קמט פה, קמט שם, עליך להבין שאת לא תיראי בבגד ים כמו שנראית בגיל 18. לכל גוף יש את נקודת שיווי המשקל שהוא ישאף לחזור אליה. קחו בחשבון שאנחנו חשופות למודלים לא מציאותיים שגורמים לנו לשאוף למטרות לא הגיוניות. עם זאת, אם ההשמנה קיצונית, מדובר בסיכון בריאותי ואז יש להיעזר בליווי מקצועי"..

צילומי אילוסטרציה: Thinkstock