אני לא גנב- הצגה לילדים על פועלו של יאנוש קורצ'ק

תלמידי שנה ג' של הסטודיו למשחק של יורם לוינשטיין מציגים את מפעל חייו של קורצ'אק דרך סיפור חייו של יאנק שלמד מהי חברות אמיתית

IMG_0587 (Large)
רוזי, יוסק וחנה – ילדים מבית היתומים של יאנוש קורצ'אק משתובבים, צילום : רדי רובינשטיין

תמי שם-טוב כתבה את הספר "אני לא גנב", על החיים בבית היתומים של יאנוש קורצ'ק. בית חם שנתן תקווה, כבוד, חינוך והזדמנות לחיים טובים למאות יתומים וילדים עזובים. הילדים שחיו בבית ניהלו אותו באופן עצמאי על-פי כללים וחוקים, שקבע קורצ'ק. הספר זכה במספר פרסים חשובים, כמו :  "עיטור כבוד על שם אנדרסן", "פרס לאה גולדברג לספרות ילדים", "פרס הספריות הציבוריות" ונבחר להיות אחד מהספרים המומלצים ע"י משרד החינוך במצעד הספרים.

ההצגה אני לא גנב מבוססת על ספרה של שם-טוב ומגוללת את סיפורו של יאנק, שהתייתם מאמו בגיל צעיר ואביו נשלח לכלא. מירה, אחותו, מגדלת אותו ודואגת למחסורו, גם כשהם חיים בעוני.  יאנק היה ידוע כרץ מהיר וחלם להפוך לרץ מרתון. חיי העוני אילצו אותו לגנוב והוא הפך את היתרון שלו בריצה מהירה לגנוב אוכל ועיתונים. מירה ניסתה לתת ליאנק חיים טובים יותר והכניסה אותו לבית מחסה ציבורי, אבל המוניטין שצבר כגנב הביא לו סבל רב עד כדי אלימות והצקות שהפכו אותו לצולע. מירה החזירה אותו הביתה, אבל סטאשק, בעלה, לא רוצה שהבן הקטן שלהם יגדל עם גנב. מירה נאלצת למצוא ליאנק בית אחר ומכניסה אותו לבית היתומים של יאנוש קורצ'ק.

IMG_0546 (Large)
מימין : קורצ'ק, מירה ויאנק, צילום : רדי רובינשטיין

"אין ילד רע, יש ילד שרע לו" יאנוש קורצ'ק

יאנק מגיע בחוסר רצון לבית היתומים של יאנוש קורצ'אק, מאוכזב ופגוע מאחותו, שהעדיפה את בעלה על פניו. הוא חושש להתמודד שוב עם סביבה חדשה ולא מוכרת ובטוח שגם הפעם הילדים ירצו לפגוע בו. הוא חושב שקבלת הפנים החמה של קורצ'ק ושל הילדים בבית היא רק הצגה ומכין את עצמו להפגע בכל רגע.

promo_short

קורצ'אק לא רוצה לראות ילד שרע לו ולכן מצמיד למשך 3 חודשים חונך לכל ילד חדש בבית, שילמד אותו את כל התפקידים ואת חוקי הבית, עד שיצא לעצמאות. יאנק בטוח שיוסק, החונך שלו, מחכה להזדמנות לפגוע בו, אבל החיים בבית מלמדים אותו לאט-לאט לסמוך על יוסק ועל החברים, לקבל את חוקי הבית ולגלות את החוזקות שלו.

IMG_0567 (Large)
קורצ'ק מוכיח ליאנק שהחברים אוהבים אותו, צילום : רדי רובינשטיין

ברגע של תסכול, כעס וכאב יאנק חוזר להרגל ישן שלו – הוא גונב עבור איצ'ו, אחד החברים בבית. איצו' כועס, לחוץ ומפוחד ומגיש תלונה לבית המשפט של הילדים בבית היתומים. האם יאנק יוכל להשאר בבית או שיאלץ לעזוב אותו והאם חברות אמיתית תעמוד לצידו ?

במהלך כל ההצגה הבנות ישבו מרותקות למתרחש על הבמה. גם אני מאוד נהניתי.

העוצמה של התפאורה מגיעה מהפשטות של שימוש באביזרים – מזוודות, שמסמלות את "היהודי הנודד" והופכות על הבמה להיות הכל בשביל הילדים : חדר, מיטה, ארון ומגרש משחקים.

איפה, מתי, כמה ?

ההצגה "אני לא גנב" מיועדת לילדי כתות ג-ח'

אולם הסטודיו למשחק של יורם לוינשטיין, חנוך 19 ת"א

הצגות בין התאריכים 13-19.4.14 בשעות הבוקר, אחה"צ והערב

מחיר כרטיס : 60-100 ₪

הזמנות : 03-6871834 או באתר