תת פעילות בלוטת התריס- מבט חדש על בעיה ישנה.

מאת ליאת לוי הרבליסטית, מטפלת מוסמכת בתזונה שיקומית, דיקור סיני ופרחי באך.

https://www.facebook.com/liatlevyclinic

בלוטת התריס או בלוטת המגן ממוקמת בצוואר, מורכבת משתי אונות וצורתה כצורת פרפר. זוהי בלוטה אנדוקרינית ותפקידה חשוב מאוד לכל תא ולכל מערכת בגוף האדם. בלוטה זו מפרישה הורמונים האחראים על קצב חילוף החומרים בגוף ומשפיעה על כל האיברים הקשורים לתהליכי חילוף החומרים בגוף.הורמוני התריס מסייעים, בין היתר, לתפקוד התקין של המוח, של הלב ושל השרירים ומאפשרים לגוף לנצל אנרגיה ולשמור על חום הגוף.

רבע מכלל האוכלוסיה בישראל סובלים מדרגה מסוימת של ירידה בפעילות בלוטת התריס, אך רק חלק מהם מאובחנים עם תסמינים קליניים.

Art by Liat Levy All rights reserved
Art by Liat Levy
All rights reserved

הגורמים לתת־פעילות של בלוטת התריס

1. מחלת השימוטו – זוהי מחלה אוטואימונית שבה המערכת החיסונית של הגוף תוקפת את הבלוטה והורסת אותה. זוהי הסיבה השכיחה ביותר לתת־פעילות של בלוטת התריס.

2. לאחר לידה – כ־5% מהנשים יפתחו תת־פעילות של בלוטת

התריס בחודשים שלאחר הלידה. התסמינים מופיעים שלושה־ארבעה חודשים לאחר הלידה וחולפים מעצמם לאחר כחודשיים־שלושה.

3. קרינה לאזור הצוואר – בלוטת התריס רגישה מאוד לקרינה. הקרנות לאזור הצוואר בעקבות מחלה ממארת או קרינה עקב שימוש ביוד רדיואקטיבי (טיפול שכיח כאשר יש עודף פעילות של בלוטת התריס) גורמות להרס הבלוטה.

4. תירואידיטיס תת־חריפה – דלקת של הבלוטה בעקבות מחלה ויראלית.

5. ניתוחים – שבהם נאלצים לכרות חלק מבלוטת התריס או את כולה (למשל, אם מגלים בה גידול).

6. תרופות מסוימות כמו ליתיום, אמיודרון או אינטרפרון עלולות לפגוע בפעילות הבלוטה.

7. מחסור או עודף ביוד – הורמון התירוקסין מכיל יוד שמקורו במזון שאנו אוכלים. כאשר יש חוסר או עודף של יוד בתזונה, עלולה להיפגע הפעילות של בלוטת התריס.

8. סיבות נוספות כוללות פגיעה באזורים במוח שאחראים להפעלתה של בלוטת התריס (יותרת המוח וההיפותלמוס). אלה סיבות נדירות ביותר, והן מכונות היפותירואידיזם שניוני, משום שלא מדובר בפגיעה ישירה (ראשונית) בבלוטה.

9. תת־פעילות של בלוטת התריס יכולה להיות מולדת: לעיתים אנשים נולדים ללא בלוטת התריס, או שהם נולדים עם בלוטת תריס שאינה נמצאת במקומה הרגיל – מה שפוגע בתפקודה.

התסמינים לתת פעילות בלוטת תריס

ירידה בחילוף החומרים בגוף, עלייה במשקל המאופיינת בהשמנה בכל הגוף, רגישות לקור, עלייה בכולסטרול וטריגליצרידים, בצקות, פעילות מעיים איטית ( עצירות, התפנות פעם בכמה ימים), הפרעות במחזור החודשי, אי פריון, תופעות PMS, מנופאוזה מוקדמת, יובש וקשקשת של העור, הציפורניים והשיער, לנשירה או דלילות שיער, מחלות חניכיים, נוקשות מפרקים חולשת שרירים, קשיי נשימה וירידה בתפקודי הלב. כמו כן השפעות מנטליות רבות: דיכאון, ירידה בזיכרון, עצבנות, קשיי ריכוז, עייפות וחולשה.

הטיפול הקונבנציונאלי לתת פעילות בלוטת התריס 

הטיפול הוא באמצעות לבותירוקסין (Levothyroxine) תחליף סינתטי להורמון T4 תירוקסין. ישנן שתי תרופות בשימוש כעת אלטרוקסין ויוטירוקס  המינון התרופתי נקבע על ידי בדיקה של רמות TSH בדם. לרוב הטיפול הוא לכל החיים עקב הסתגלות הגוף לתחליף החיצוני ולעיתים ילווה בהגדלת מינון התרופה.

היבטים של גוף נפש

"אני עובר אל מעבר למגבלות ישנות ומרשה לעצמי כעת להביע את עצמי בחופשיות וביצירתיות." לואיס ל. היי 

כמו כל בלוטה הורמונלית, בלוטת התריס משפיעה על אינספור תהליכים בגוף, המקושרים ביותר אליה בבחינת גוף נפש היא צ'אקרת הגרון והכבד.

בלוטת התריס ממוקמת במרכז צ'אקרת הגרון ואחראית על הביטוי העצמי האותנטי שלנו יכולת ההבעה של רצונותינו וצרכינו  וכן על הפנמת מסרים מבחוץ. היא בבחינת נקודת  שער למה שקורה בתוכנו לבין מה שאנו מבטאים וסופגים מחוצה לנו.

כאשר צ'אקרת הגרון חיונית ומאוזנת אנחנו מסוגלים לבטא בבהירות את האמת שלנו, המחשבות והרגשות שלנו, ואת רצונותינו וצרכינו. אנו מעניקים ביטוי לפוטנציאל הטמון בנו ויודעים לסנן  את המידע המגיע אלינו מבחוץ ולהפנים את רק את מה שבאמת מתאים לנו. כמו כן הבלוטה אחראית לקצב חילוף החומרים בגוף, ולכן בהיבט הנפשי נראה חיוניות, התלהבות, מוכנות להשקיע מרץ ואנרגיה.

כאשר צ'אקרת הגרון חסומה או נמצאת בחולשה נראה בדיוק את ההפך: חוסר הערכה עצמית, חוסר יכולת לבטא את  העצמי האותנטי, חוסר בהירות מחשבתית והמון מידע שמציף אותנו ללא יכולת לסנן. לרוב נשמע ביטויים כמו "אף פעם איני עושה את מה שאני רוצה", "למה זה קורה לי כל הזמן." וזאת בשל חוסר היכולת לסנן מיד, להפנים וללמוד מהטעויות. ההתנהלות תהיה כבדה ואיטית וללא כל תכנון להגשמת החזון האישי.

הכבד, ברפואה הסינית, הינו האיבר שאחראי אנרגטית ליכולת ביטוי העצמי ומימוש הפוטנציאל שלנו על ידי חזון, תכנון והוצאה לפועל ויכולת להתגבר על מכשולים. כאשר אנרגית הכבד זורמת בחופשיות בגופנו נראה אדם הנע בחיים בנחישות ובהתמדה בשמחה ועם חיוניות. כאשר אנרגיית הכבד נתקלת במחסומים ואינה זורמת בחופשיות נראה אדם כועס, מדוכדך, מקנא באחרים, חסר מטרה ומלא בלבול וחסר חיוניות.

לסיכום, הערכה עצמית נמוכה, אמונה שלא ניתן להגשים ולתת ביטוי לעצמי האותנטי שלנו, הם היוצרים את חולשת צ'אקרת הגרון וכפועל יוצא לתת פעילות של בלוטת התריס.

טיפים לתזונה בריאה לסובלים מתת פעילות של בלוטת התריס

  1.  הפחתת צריכת מזונות המכילים גויטרוגנים. אלו הם חומרים טבעיים המצויים במזון יכולים לעכב את פעילות בלוטת התריס ואף לגרום להגדלתה. שמם נגזר מהמילה גויטר שמשמעותה בלוטת תריס מוגדלת ובולטת. בקבוצה זאת נמצא את הירקות המצליבים כגון כרוב לכל סוגיו, כרובית, ברוקולי, קולורבי, צנון ולפת. יש להפחית צריכה של מזונות לשתי מנות בשבוע מומלץ לאכול אותם מבושלים שכן חום ובישול מפחיתים את פעילות הגויטרוגנים לכשליש. בוטנים, תרד ופירות כגון: אפרסק ותותים.
  2.  הימנעות ממזונות המבוססים על פולי סויה: בקבוצה הזאת נכללים פולי סויה יבשים וטריים (אדממה), רוטב סויה, טופו, טמפה, פתיתי סויה, חלבון סויה ומזונות תעשייתיים המכילים סויה. החומרים הגויטרוגנים בקבוצה זו הם איזופלבונים המצויים בסויה.
  3. הגברת צריכה של מזונות המכילים יוד כגון אצות, דגי ים ושימוש במלח מועשר ביוד על פני מלח אחר. יש להיזהר עם צריכת מזונות אלו אם נוטלים תרופה היפותירואידיזם.( אלטרוקסין, יוטירוקס, סינטרואיד)
  4.  הגברת צריכה של חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3 המצויות בזרעי פשתן ודגי ים צפוני כגון מקרל וסלמון. אומגה 3 חשובה בייצור הורמוני בלוטת התריס, חשובה לשלמות ותקינות תאי הגוף ולתפקוד תקין של מערכת העצבים וכן להפחתת תהליכים דלקתיים בגוף.
  5.  מזונות עשירים בסיבים כגון דגנים מלאים, קטניות, פירות וירקות, שיבולת שועל, סובין, זרעי פשתן ועוד. מזונות אלו מסייעים בשמירה על איזון פלורת המעי ופינוי פסולת מהגוף ומגנים על ריריות מערכת העיכול.
  6.  מזונות עשירים בויטמינים מקבוצת B: כגון דגנים מלאים ( אורז, קינואה, גריסים) קטניות כגון עדשים ושעועית. ירקות עליים, נבטים וירקות שורש. פירות כגון אגסים פפאיה, תפוחים, משמשים.
  7.  יש להימנע ממזונות מעובדים תעשייתיים המכילים חומרים משמרים וחומרי טעם וריח המשפיעים לרעה על כל מערכות הגוף וכן בתפקוד בלוטת התריס.
  8.  להימנע או להפחית צריכת מזונות המכילים שומן רווי כגון: בשר בקר, מרגרינה, חמאה, ולצרוך שמנים צמחיים כגון שמן זית ושמן המפ.
  9.  מזונות אלרגניים: בתת פעילות בלוטת התריס הנובעות מהאשימוטו (מחלה אוטואימונית). חשוב להימנע ממזונות אלרגניים כגון בוטנים, תירס, סויה, פירות הדר, גלוטן, חיטה, מוצרי חלב פרה.
  10.  תרופות הניתנות לתת פעילות גורמות להפרשה מוגברת של סידן, יש להגביר צריכה של מזונות המכילים סידן כגון טחינה משומשום מלא, משמשים מיובשים אורגניים, שיבולת שועל, עדשים, שעועית, שעורה, אגוזי ברזיל ( כמות של 2-3 ביום עשיר גם בסלניום, מינרל חשוב לספיגת יוד. כמו כן יש לשקול תוסף תזונה המכיל גם מגנזיום, וויטמין  D.

כמו כן מומלץ לבצע פעילות גופנית מותאמת ולהוריד את רמות הסטרס בחיים, משימת חיינו.