תרנגול פרסי / פרי סני סקירה של אורה מזרחי ז"ל

אם אנסה להגדיר את הספר במשפט מתמצת אחד, הייתי אומרת ששחוק ודמע שזורים בספר בערבוביה

הסקירה פורסמה לראשונה ב – 20/10/11

קינג הוצאה לאור    –   374 עמ'

תרנגול פרסי

 

תרנגול פרסי הוא ספר הביכורים של סני פרי, המספר את סיפורה של משפחה יהודית בטהראן בתקופת השאח, שכידוע היתה תקופת פריחה לתושבי איראן.  סיפור משפחת לוי משתרע על פני עשרים שנים ומתרכזת בחיי האב אברהים, רודף הנשים, אישתו מולוק, שיש לה נטייה למצבי-רוח ושלוש בנותיו.

 

הספר מתובל בניחוחות אוכל מגרים לאורך כל הספר, שזור בכישופים, בהומור משובח, בטיפוסים צבעוניים ועוד. הסופרת משתמשת בביטויים רבים בשפה הפרסית, שאותי זה שיעשע מאוד. בסוף הספר היא מעלה רשימת מתכונים של מאכלים פרסיים נפלאים שמוזכרים בספר.

 

למרות עטיפת העלילה, הנראית לכאורה קלילה ורוויה בהומור רב ובאירוטיקה עדינה, היא מסוג הספרים שדי מתעתעים. מוזכרים בה נושאים טעונים ביותר, כמו: מעמד האישה, היחס לבנות, מעמדו העליון של האב, עליונותם וזכויות היתר של הבנים מול נחיתותן של הבנות, אמונות תפלות וכישופים שתופסים מקום מכובד ביותר ומדחיקים את ההגיון לקרן זווית, ועוד כהנה וכהנה נושאים מקוממים, שנראה לי שגם אם יחלפו עוד אלף שנות דור, המצב לא ישתפר.

 

 יש בספר לא מעט תיאורים אירוטיים עדינים שפשוט, וכמות רבה ביותר של ניאופים, וקיבלתי את הרושם שכל עוד מדובר בניאופי גבר, זה נסלח והחיים ממשיכים הלאה. מיותר לחשוב מה היה קורה אילו מדובר היה באישה?

 

 פרי סני מצליחה בכישרון רב להחיות את האווירה ומתארת בצורה תוססת ועסיסית מקומות ומצבים, יש לה עולם דימויים עשיר וצבעוני,

 

 אם אנסה להגדיר את הספר במשפט מתמצת אחד, הייתי אומרת ששחוק ודמע שזורים בספר בערבוביה. מומלץ בחום רב.

 

סיגלית בן-ישראל
כאן תמצאו סקירות של ספרים, סרטים וחוויות אישיות. הסקירות הן אישיות שלי או של חברים שקוראים וכותבים. למען הגילוי הנאות אספר לכם, שבנוסף לספרים שלי, אלו שאני רוכשת או שואלת, לעיתים אני מקבלת ספרים לקריאה וסקירה מההוצאות לאור השונות. אני תמיד כותבת בכנות את תחושותי לגבי הספרים שאני קוראת ולכם נותר רק לבחור אם הם לטעמכם או לא. שמחה לארח אתכם בבלוג שלי ואשמח אם תגיבו.