איך תרמתי דם ועשיתי הסברה טבעונית על הדרך

כבר כמה שנים שאני מגיעה פעם בכמה חודשים לתרום דם ב"מגן דוד אדום" בהרצליה. זה טוב לגוף ולנפש, זה טוב לאנשים שזקוקים לדם הזה. ובמקרה הזה יש סיכוי טוב שזה טוב להרבה בעלי חיים שיינצלו אם אדם נוסף יעבור לטבעונות. שיחה שהיתה לי עם אדם נעים ומלא כוונות טובות, שעדין תורם להתעללות בבע"ח.

כבר כמה שנים שאני מגיעה  פעם בכמה חודשים לתרום דם ב"מגן דוד אדום" בהרצליה. יש מתרים קבוע, במשך שנים זה היה ליאוניד, ואח"כ החליף אותו  אלחנן, בחור מאד נחמד, חובש כיפה, שניהם, כל אחד בדרכו יודעים להחדיר את המחט לוריד כך שזה כמעט לא מורגש. יושבת שם עם חולצת זכויות בע"ח שלי,  ועושה משהו שהוא טוב גם לי וגם לזולת, שזה כיף גדול. בחדר שתי מיטות התרמה ובין לבין לקיחת המנות ראיתי שאלחנן אוכל גבינת קוטג' עם חלה.בדיוק הסתכלתי בפייסבוק בסרטון שעלה בו רועים תיעוד מרפת. אני מראה לו תמונה של עגלה מתוקה בת יומה בכלוב – "תראה אלחנן, זה המחיר של צריכת החלב שלך."אלחנן הוא אדם מקסים: איש עדין ונעים-הליכות. הוא מחייך אלי "שמעתי על הדברים האלה…"

"שמעת, ואתה עדין ממשיך לצרוך? זה נראה לך הגיוני? אני במשך כל השנים שלא ידעתי, צרכתי…" אני משתפת בעברי הנוראי "אבל ברגע שנודע לי הפסקתי מיד, ואני לא יכולה להבין את אלה שכבר יודעים וממשיכים בכל זאת."
אלחנן בוחר בטקטיקה של העמסת האחריות על האחר, הבכיר ממנו: "זה בכלל לא עניין שלי, זה עניין של משרד הבריאות, זה צריך לעבור דרך הממשלה."

"אלחנן, זה מאד עניין של הממשלה." אני מסבירה בסבלנות "ואנחנו כבר יודעים שאכילת בשר ומוצרי חלב ייצאו בעתיד הרחוק אל מחוץ לחוק, אבל כל עוד זה לא קורה, זה לגמרי בידינו הצרכנים לא לצרוך את אותם מוצרים."

"אני לא שותה חלב בכוס, קוטג' אוכל אולי פעם בשבועיים" אלחנן מנסה טקטיקה שונה, שאנחנו קוראים לה: 'סיפורי הפחתה'.
bloodאני כמובן לא מוותרת, כי כאמור, הייתי בסרט הזה יותר מדי פעמים: "זה כמו אותו אדם שרוצח, אבל רק פעם בחודש ושאונס, אבל רק פעם בשנה."
אלחנן מרים גבות "אל תשווי, זה ממש לא אותו סדר הגודל של מעשים."
"ספר את זה לפרה שחטפו לה את התינוק ולעגלה שיושבת יתומה בכלוב" אני יורה חזרה. "ואל תשכח ששתיהן יגיעו בסוף לסכין של השוחט".
כאמור, כל השיחה הזו מתנהלת בזמן שהדם שלי זורם לתוך שקית ניילון עבה (ושלא יספרו שאנחנו הטבעונים אוהבים רק חיות).אני מחליטה לשנות טקטיקה: "אלחנן, אתה אדם חובש כיפה, יש לך ציציות, אתה אדם מאמין מן הסתם, נכון?" הוא מהנהן.
"אתה יודע שיצאו פסקי הלכה שמבוססים על מה שכתוב בתורה על כך שאם בעל החיים סובל ונגרם לו צער, זה אומר שהמזון לא כשר? למשל – אתה יודע שזה לא כשר?" מצביעה על הקוטג'.

"שמעתי על הדברים האלה. יש כל מיני דעות." הוא מדקלם את הפזמון השחוק.
"אם אתה רוצה, אני יכולה להראות לך סרטון ובו כמה רבנים שונים שאומרים חד-משמעית שמזון מן החי אינו כשר." חיפוש מהיר ואני שולפת לו את הסרטון מתוך 'צמחונות ביהדות'. סרטון של כמעט ארבע דקות. מושיטה לו את הנייד שלי, "תראה…":
https://www.facebook.com/aravkuk/videos/1084837788200901/
רואה בשמחה רבה את אלחנן לוקח את הזמן בין לבין וצופה עד הסוף. הוא מסיים ומחזיר לי את הטלפון. אין לו מילים…
בדרך החוצה משאירה לו פלייר (תודה ליותם): "תראה: הנה חמש הרצאות ויש קודים לסריקה שלהן, חשוב במיוחד לראות את אסא קיסר, ויש את בטי חנוכי שמסבירה איך לעשות את זה מהר וחכם, ויש כאן עוד שלוש הרצאות של טל ורועי, חשובות לא פחות."דם אפשר לתרום מדי 3 חודשים, ואני בהחלט מתכוונת להגיע לשם שוב תוך ומבטיחה לעדכן.תודה לאלחנן המקסים. בואו לתרום דם פה, בכל יום שישי בין 9:00-12:30 בתחנת מגן-דוד אדום בהרצליה-עיר. כדאי… יש ביסקוויטים טבעונים וטרופית.