תרבות עם ילדים זו לא מילה גסה – ביקור במוזיאון

מוזיאונים עם פעילויות לילדים – נפלא לימי הקיץ החמים

נתח הבשר אחרי עיסוי בחרדל, פלפל והחדרת שום
נתח הבשר אחרי עיסוי בחרדל, פלפל והחדרת שום

תרבות. מילה עם הרבה משמעות בתוכה, מילה שמאגדת בתוכה אוצר נפלא כמו : תיאטרון, מוזיקה, תערוכות, מחול, ספרים וסרטים. יש הנרתעים מהחיבור בין תרבות ובין ילדים או חוששים, שילדם "אינו בשל" עדיין להיכרות עם פעילויות תרבותיות. איך הילד "יבשיל" לפעילויות כאלה או האם ישנם כללים שמגדירים מה היא בשלות ? האם צריך להגיע לגיל מסויים או שהילד צריך להיות בעל תכונות מסויימות ? אני מאמינה, שחלק מתפקידנו כהורים הוא לחשוף את הילדים מגיל צעיר לכל התרבות הנפלאה שסביבנו, להעשיר את עולמם בחוויות מסוגים שונים, לתת להם טעימה מכל תחום, בהדרגה, בליווי ובתיווך שלנו וליצור בהם את הגירוי להכיר וללמוד עוד ועוד.

5 דגשים לביקור מוצלח במוזיאון עם ילדים

בעיני רבים, המילה "מוזיאון" מתקשרת עם תחושה של כובד, שקט, מקום שהכניסה אליו היא למבוגרים בלבד, אך למעשה ההפך הוא הנכון. החופש הגדול, מזמן לנו הזדמנויות רבות לפעילויות שונות עם הילדים מחוץ לבית. בחוץ שורר חום כבד והפעילויות הממוזגות קורצות לנו יותר (בכל אופן, לי). יש מבחר גדול של מוזיאונים, שמתאימים לביקור עם ילדים. בהרבה מהמוזיאונים שמים דגש על פעילויות מיוחדות לילדים בחופשות. בהרבה מהם מציעים סיורים מודרכים לילדים. מדובר בסיורים קלילים באורך של שעה עד שעה וחצי, שמלווים לרוב בפעילות יצירה וההסברים לילדים הם בגובה העיניים. אלו הן טעימות ראשונות של תרבות, שמלוות בחוויה מעשירה וכייפית לילדים וגם למבוגרים.
1. מוזיאונים אינטראקטיביים – אין ילד שלא אוהב לנסות ולגעת. החשש של הורים במוזיאון, שהילדים יגעו ביצירות. ישנם מוזיאונים, שהרבה מהמוצגים בהם, דורשים את המגע של הילדים ואת ההתנסות. דרך החוויה וההתנסות, הילדים לומדים להכיר מושגים, מונחים ונושאים שלמים. מוזיאוני מדע סובבים סביב ההתנסות והחוויה ובהחלט מומלצים כביקור ראשון במוזיאון.
2. סיור מודרך במוזיאון – בפעמים הראשונות, שאתם לוקחים את הילדים למוזיאון, מומלץ לקחת סיור מודרך. אין כמו להבין את הסיפור שעומד מאחורי כד, או מה הסיבה שייצרו את הכד עם תחתית "שפיצית" ולא עם תחתית ישרה, בניגוד להתבוננות סתמית בכד. הסיפור שמלווה את יצירות האומנות משלים את העניין במוזיאון מעבר לפריטים הנמצאים בו.
3. ביקור מותאם לילד – אין צורך להעמיס על הילדים ולבלות איתם יום שלם במוזיאון, אלא להתאים לאופי הילדים, כך שירצו טעימות נוספות בעתיד. כמובן, שהדבר משתנה מילד לילד וכל אחד מכיר את הילדים שלו ואת היכולות שלהם ובהתאם את האפשרות לצמצם או להרחיב את שעות הפעילות.
4. הסבר על המוצגים – בבואכם לתערוכה עם הילדים, מומלץ לקרוא את הכתובית שליד המוצג, לשאול אותם שאלות מנחות על המוצג ובאמצעות התשובות של הילדים, לספר את סיפור המוצג. אפשר לשאול שאלות כמו : האם אנו רואים תמונה, פסל או תבליט ? איך נדע להבחין בין תמונה לפסל ? אילו צבעים יש במוצג ? האם הם חמים או קרים ? מה מייצגים צבעים חמים או קרים ? האם נוכל לראות את כל הסיפור של המוצג אם נתקרב אליו או שעלינו להתרחק ? מה רואים בתמונה ? מאיזה חומר עשוי המוצג ? מה המוצג מחזיק ביד ? האם יש סיפור אמיתי מאחורי התמונה ? אפשר לספר את הסיפור וכן הלאה.
5. אוכל ושתיה – כשילדים רעבים או צמאים, הם לא מסוגלים להתרכז בכלום ומאבדים סבלנות ברגע. חשוב שהילדים יגיעו למוזיאון שבעים ואם בכל זאת תקף אותם הרעב, בכל מוזיאון ישנה קפיטריה או מקום המיועד לאכילה, שם תוכלו להשביע את רעבונם (עם אוכל שהבאתם מהבית ואו שתקנו במקום) ולחזור רעננים להמשך הפעילות.

מוזיאון ישראל, ירושלים

פעילויות במוזיאונים עם ילדים בחופש הגדול

לאיזה מוזיאונים כדאי לקחת את הילדים, מאיזה גיל ומה המוזיאון מציע ?
1. מוזיאון תל אביב לאומנות – המוזיאון פתוח בימים שני עד שבת. הכניסה למוזיאון לילדים עד גיל 18 חינם ולמבוגרים – 48 ש"ח, אלא אם כן יש לכם כרטיס מאסטרקרד פלטיניום, המקנה כרטיס זוגי חינם למבוגרים. הטבה אחרת היא למחזיקי כרטיס ישראכרט אחר דרך מסלול תרבות (הרישום באתר ישראכרט). המוזיאון מציע מספר פעילויות שונות לילדים.

  • שלישי קסום – פעילות אומנותית בהדרכה, מלווה בקטעים מוזיקליים, משחקים וסדנת יצירה. פעילות של שעה וחצי. בחודש יולי מתקיים בתאריכים 10.7.12, 24.7.12 בשעות 17-18:30. מחיר – 65 ש"ח להורה + ילד, ילד נוסף – תוספת של 10 ש"ח, (2 הורים + 2 ילדים – 130 ש"ח) – מותנה ברישום מוקדם.
  • מחברת המוזיאון שלי – סיור ברחבי המוזיאון בליווי חוברת הדרכה עם פעילויות. עלות חוברת – 25 ש"ח, בחנות המוזיאון. נראה לי שחוברת אחת תספיק למשפחה. החוברת מלמדת את הילדים באמצעות משחק, חיפוש, קיפול וציור להכיר את תולדות המוזיאון.
  • תערוכת ארשת פנים facelook – הילדים מתוודעים לדיוקן באמצעות פעילויות אינטראקטיביות של משחקי תיאטרון, משחקים טכנולוגיים, ציור והתאמת יצירות. התערוכה כלולה במחיר הכניסה למוזיאון. שימו לב, אם אתם מגיעים עם תינוק, הצטיידו במנשא, כיוון שאין אפשרות להכניס עגלה לתערוכה הספציפית הזו.

אם הילדים שלכם כבר מורגלים בסיורים במוזיאון, אני ממליצה לקחת אותם גם לתערוכות רגילות, שפתוחות לקהל הרחב. אני ממליצה על 2 תערוכות מאוד מיוחדות ומאוד לא סטנדרטיות שמוצגות בימים אלו במוזיאון תל-אביב.

  • האחת – צפיפות החומר – תערוכה של אומנות עכשווית מהודו. האטרקציה עבור הילדים, היא מעלית. בתוך המעלית ישנן תמונות שעולות ויורדות בה כל הזמן ותזוזת התמונות, יוצרת את האשליה, שאנחנו עולים ויורדים במעלית, למרות שהמעלית לא זזה כלל.
  • השניה – יזהר פטקין : מסת הרפאים – ייחודה של התערוכה, 6 חדרים, שבהם תלויים ווילונות שציירו עליהם. ווילונות טול עדינים, בכמה שכבות, שלאורכם ציירו ציורים גדולים ומרשימים. מיוחד ושונה.

לוצ'אן אופאדהיי, כוחו של הבד, 2009 – כיסא חתן כלה (תערוכת צפיפות החומר)

2. מוזיאון המדע בירושלים – המוזיאון פתוח בימים שני עד שבת. תשלום עבור ילדים – מגיל 5 ואילך. עלות כניסה – 40 ש"ח (ילד / מבוגר) או כניסה משפחתית (2 מבוגרים + 2 ילדים ) – 145 ש"ח. כרגע אין הנחות באמצעות כרטיסי אשראי, אך יתכן ויסגרו מבצעים במהלך חופשת הקיץ.
במוזיאון המדע אפשר להגיע עם ילדים בכל גיל. תערוכת מנוף לגילוי, מותאמת לילדים בגילאי 3-9. ישנן במוזיאון תערוכות רבות בנושאים שונים, כמו : דרך המים, סיבוב בלונה פארק, מדע זה כל הסיפור, אשליות מבלבלים את המוח, לאור החשמל ועוד. בכל התערוכות הילדים מוזמנים לגעת במוצגים, לנסותם ולהפעילם.  במקביל לתערוכות הישנות, נפתחת בימים אלה תערוכה חדשה  – "עקבות של אור". בנוסף לתערוכות, מתקיימות במוזיאון סדנאות שונות, הכלולות במחיר הכניסה למוזיאון. כמידי שנה בשנה, בחודשי הקיץ, במקביל לתערוכות ולסדנאות, יתקיים מופע שאורכו כחצי שעה, 3 פעמים ביום (בדר"כ בשעות 12, 13:30, 15) והפעם מופע בשם "לגעת באור" (מופע מחול בשילוב אפקטים של אור, בתשלום נוסף של 20 ש"ח לכרטיס). הפרטים המלאים יפורסמו בימים הקרובים באתר האינטרנט של המוזיאון.
3. מוזיאון ישראל בירושלים – המוזיאון פתוח כל ימות השבוע. בימים ג' ושבת הכניסה לילדים עד גיל 17 בחינם. בשאר ימות השבוע, מחיר הכניסה לילדים מגיל 5 עד 17 – 25 ש"ח ועבור מבוגר – 50 ש"ח. למחזיקי כרטיס לאומי קארד מבצע של 1+1 למבוגר בעלות של 50 ש"ח. בחודש אוגוסט הכניסה לילדים עד גיל 17 בחינם כל ימות השבוע.
מעבר לסיורים הרגילים במוזיאון, מקיים המוזיאון סדנאות ופעילויות מיוחדות לילדים בימי הקיץ. חלק מהפעילויות נמשכות אפילו אל תוך הלילה – דרך נפלאה לצאת קצת מהשגרה הרגילה.

  • לילה במוזיאון – סיור פעיל למשפחות ברחבי המוזיאון בעקבות הלילה לגילאי 7-12 – בעלות של 20 ש"ח לאדם
  • סדנה לאור ירח – בסדנת המיחזור כפתור הופך לכוכב, צלחת לירח, פסולת תעשייתית לאמנות – לגילאי 3 ומעלה – בעלות של 15 ש"ח לאדם
  • לילה כל היום – חצר פעילה באגף הנוער – סדנת פיסול בחושך, עיצוב פנסי נייר, יצירת עטלף אמיתי (כמעט) והכנת עוגיות ירח וכוכבים לגילאי 6 ומעלה – בעלות של 30 ש"ח לאדם
  • לא רוצים לישון – ב-7.8.12 – הפנינג לילה לכל המשפחה בשעות 18-23 – ילדים בחינם, מבוגרים בעלות מחיר הכניסה.
  • העפיפוניאדה מתקיימת ב-21.8.12 וכוללת סדנא להכנת עפיפונים (מומלץ בחום), הפרחת עפיפונים ותהלוכות בובות ענק בשילוב מוזיקה. ללוח הפעילויות המלא.

עפיפוניאדה בירושלים

עפיפון שהכנו בסדנה

 
 
4. מגדל דוד בירושלים – בימי חמישי (בחודש יולי בשעות 17-19:30, בחודש אוגוסט בשעות 16:30-19) מתקיימת פעילות מיוחדת לכל המשפחה – ירושלים בארבע ידיים. בסיום ההדרכה מתקיימת סדנת יצירה. עלויות (כולל הסדנא) : 35 ש"ח לילד, 25 ש"ח למבוגר. הכניסה לפעילות זו מאפשרת כניסה בחינם לשאר חלקי המוזיאון.
הידעת ? אבן שושן במילונו מגדיר תרבות כ"קולטורה, סך ההשגים בהתפתחותו הרוחנית של אדם או של חברה בהשכלה, במדע, באומנות, בארגון החברה, בדת ובמוסר וכדומה."
ישנם עוד מוזיאונים רבים, נפלאים וטובים, שמציעים לילדים מבחר פעילויות לקיץ.
אם גם אתם רוצים להמליץ על מוזיאון, אשמח אם תשתפו בתגובותיכם.
בפוסט הבא – הצעות נוספות לפעילויות עם ילדים בקיץ.
חופשה נעימה ובילוי נפלא.

תשאלו את אמא של גם בפייסבוק, שם תוכלו לקבל טיפים יומיים

____________________________________________________________________________________________________________
אשמח אם תשתפו אותי בנושאים שמעניין אתכם לקרוא עליהם, באיזה נושא תשמחו לקבל טיפים, וגם אם יש לכם נושאים וטיפים לחלוק איתי