תרבות? לא לפריפריה.

ביטול התקציב ליריד שבוע הספר הינה עוד החלטה בשורת החלטות הרות גורל המתקבלות על חיי התושבים בפריפריה הצפונית והדרומית, החלטות גורליות על חיי ילדנו, שמעט התרבות שכבר קיימת כאן ,גם היא, נלקחת מאיתנו.

"כשפותחים ספר מוצאים בו פתאום את כל העולם"- ע. הלל.

מעצם היותי סופרת, נשאלתי פעמים רבות מהיכן התשוקה שלי למילים? ותמיד אני מספרת בגאווה על אבא שלי שהיה לוקח אותי לספרייה לבחור ספרים והחדיר בי את האהבה למילים. ,תמיד אהבתי לקרוא להיסחף אל עולמות שקיימים רק בדמיון עולמות שרק המוח מסוגל לייצר, כשהכרתי ספרים הכרתי גם סופרים ובשבוע הספר מידי שנה זכיתי גם לפגוש את הסופרים והסופרות הנערצים עליי.

אך השנה אלפי ילדי הפריפריה לא יזכו לפגוש את הסופרים האהובים עליהם ולא יזכו לרכוש ספרים במבצעים מעולים או פשוט להתרוצץ במקום מלא ניחוח תרבות ולהתרגל לעולם הולך ונעלם של ספרים עם כריכות ודפים לבנים חדשים עם אותיות מודפסות ואיורים מיוחדים, כי לילדי הפריפריות כנראה שלא מגיע וכמו תמיד הם הילדים השקופים של מדינת ישראל.

התבשרנו היום כי משרד התרבות ביטל את השתתפותו במימון תקציב יריד שבוע הספר בפריפריות ומיקד את היריד בערים תל אביב, ירושלים וראשון לציון.

בעיני, היריד  נדבך חשוב בעידוד קריאה במיוחד לילדים בגילאי ראשית הקריאה, אך גם אצל נערים ואנשים בוגרים יותר, בעידן הטכנולוגי בו אנו חיים  נעים להתרפק על ספר ולשקוע אל עולם שכולו פנטזיה ודמיון, אך מסתבר שהמשרד לא רואה בפריפריה ככזו הראויה לתרבות ומירי רגב שמתחילת תפקידה מקבלת החלטות פזיזות ומכריזה הכרזות שעדיף שלא היו נשמעות כלל, עושה זאת שוב ומבטלת את התקציב לשבוע הספר בפריפריה.

זוהי עוד החלטה בשורת החלטות הרות גורל המתקבלות על חיי התושבים בפריפריה הצפונית והדרומית, החלטות גורליות על חיי ילדנו, שמעט התרבות שכבר קיימת כאן גם היא נלקחת מאיתנו.

קרדיט תמונה: pixabay

 

 

Edri Maya
סופרת 'סערה מדברית', לומדת לתואר ראשון, רעיה ואמא במשרה מלאה. מאמינה גדולה ב"תהיה האדם שאתה רוצה לפגוש".