תקשיבו לנו, תנו לנו לדבר

בישראל חיים יותר מ-120 אלף מגמגמים ומגמגמות שקולם אינו נשמע וחבל, כי אם אתה מדבר דברי טעם, מה זה משנה אם מדי פעם הדיבור שלך נתקע?

יהודה פוליקר, אשר נבחר השנה להשיא משואה ביום העצמאות, אמר במפגש הראשון של משיאי המשואות, כי הוא דואג שיגמגם מההתרגשות בטקס, ואולי אף ישיר במקום.

ומדוע בעצם הוא צריך לדאוג? כי שטף הדיבור עלול להיתקע? האם זה אמור להדאיג אותו? לבייש אותו?

יהודה פוליקר (צילום מסך)יהודה פוליקר במפגש משיאי המשואות (צילום מסך)

אולי בלי להתכוון, פוליקר עלה היום על בעיה חברתית קיימת. חיים בישראל מעל 120 אלף מגמגמים ומגמגמות (אולי אף יותר) שקולם אינו נשמע. תרתי משמע.

כמה מגמגמים אתם ראיתם בתקשורת בשנים האחרונות? הם לא קיימים שם, נכון? אולי האחרון ביניהם היה רונאל פישר, אשר בעצם לא בדיוק מגמגם וגם לא לגמרי היה ראוי לבמה שקיבל.

אבל קיבל. כי אתה בהחלט יכול להיות מעורב בעסקאות מפוקפקות. אתה יכול לטנף, להסית, לקלל, לשקר, להתגזען או סתם להיות אורן חזן – אף עורך לא יחתוך אותך כמעט אוטומטית.

אך אם אתה מגמגם בשידור, מהתרגשות, לרוב אין לך הזדמנות שנייה. זה כנראה כל כך מרתיע את אנשי המדיה, שהם מעדיפים פשוט להתעלם מקיומם של אנשים עם בעיה רפואית בשטף הדיבור.

תאמינו לי, למדתי את זה על בשרי לא פעם. ולא פעמיים.

לא, לא נעלבתי. ניסיתי להבין. בעיקר התאכזבתי. בדומה לכל אדם שמופלה לרעה.

ולדימיר בליאק מתראיין (אלבום פרטי)אם אתה מדבר דברי טעם, זה לא נורא אם מדי פעם, הדיבור שלך נתקע. ולדימיר בליאק (אלבום פרטי)

ועדיין אני סבור, כי אם אתה מדבר דברי טעם, זה לא כזה נורא שמדי פעם הדיבור שלך נתקע ואתה מתקשה לבטא אות כזאת או אחרת. לא נראית לי כמו סיבה מוצדקת ל"חסימות".

אנו 120 אלף ופוליקר המדהים אחד. כמעט אחוז החסימה. אולי אף יותר. בלתי נראים ונאלמים. יש לנו מה לומר. לרוב, דברי טעם. תקשיבו לנו. תנו לנו לדבר.

נ.ב. – אחזיק ליהודה פוליקר אצבעות. אני כל כך מבין את תחושותיו. תנסו להבין גם אתם.